Zloba a brutalita v jeden večer. INCANTATION, DEFEATED SANITY a ROTTEN SOUND zahrali v Randali.

INCANTATION

INCANTATION, ROTTEN SOUND, DEFEATED SANITY, SKINNED, IMPLORE, 25.3.2019 – BRATISLAVA – RANDAL

SKINNED

SKINNED

Motorová píla je dobrá vecička. Hlavne je užitočná, ak v jeden deň majú byť dva koncerty. INCANTATION s DEFEATED SANITY v Randali a ROTTEN SOUND s IMPLORE vo Fuge. Neostávalo nič iné iba si zobrať svoju pílu a rozpoliť sa na dva kusy. Už sa to blížilo, reťaze boli naostrené a vtedy si organizátori povedali: „polka človeka síce poteší, ale jeho životnosť nie je dlhodobá.“ Tak sa rozhodli, že obidve koncerty spoja do jedného. Randal privítal na jednom pódiu grinderov ROTTEN SOUND a IMPLORE, brutal death metalistov DEFEATED SANITY a praotcov temného death metalu INCANTATION. Rysoval sa veľmi zaujímavý a nabitý večer. Temnota a zverstvo sa stretli na jednom mieste. Ako to celé prebehlo?

Ešte kým prišli na rad „hviezdy“, mali sme predkrm v podobe brutalistov SKINNED. Zo začiatku sa spustil zvukový guláš, ktorý ma zneistil, no neprešli ani dve skladby a všetko bolo v poriadku. O chalanoch som počul prvýkrát, no zato urobili na mňa výborný dojem. Sypali to z pódia ako guľomet s dravým nasadením a špecifickou melodikou, čo mi pripomínalo bájnych DYING FETUS, no oni to rezali viac priamočiarejšie, i keď na technickú stránku tiež nezabúdali. Američania vedia naložiť a úvod nabitého večera nemohol dopadnúť lepšie.

IMPLORE

IMPLORE

Teraz bol čas na „fugovskú partiu“ a líca chtivé po grindových fackách si prišli na svoje. IMPLORE to od prvej sekundy totálne roztočili. Nevedel som kde mi hlava stojí. Agresívne tempo striedalo uskákané rytmy, všetko v takej intenzite, že nebol priestor na výdych. Chalani miešali dravosť grindcoru, špinavosť crustu a celé to okorenili devastáciou powerviolencu. Vlasy lietali na všetky strany a pohyb na pódiu by sa dal prirovnať ku kondičnému tréningu. Bola to smršť, ktorá vyrážala dych. Ak budete mať možnosť kuknúť si koncert týchto Nemcov, tak neváhajte!

ROTTEN SOUND

ROTTEN SOUND

Fínska stálica špinavého (crusty) grindu – ROTTEN SOUND je naživo vždy sádzka na istotu. Videl som ich kedysi v Nitre, potom na Brutali (tuším aj 2x), Gothoome, Obscene a teraz v Bratislave. Nikdy im nechýbala šťava a vždy na 101%. Ani tentokrát tomu nebolo inak. Totálny nárez s technicky vyšperkovanými pasážami rezal do živého a ľudia pod pódiom celkom vreli. Keijo je ukričaný valec, ktorý hudbe pridáva ešte vyššie obrátky a tým docieli maximálny pódiový masaker. Keď budú hrať ROTTEN SOUND aj nabudúce, niekde v mojej blízkosti, dám si ich aj po 7x.

DEFEATED SANITY

DEFEATED SANITY

„Fugovská partia“ už ukončila svoje grindové spievanky a na rad prichádza „randalovský death metal“. Najprv z rázu totálnej brutality. DEFEATED SANITY tiež patria ku kapelám, ktorých som párkrát zahliadol (Košice, Flesh Party, Brutal, Gothoom) a okrem špeciálneho setu na Fleshke, kde sa hralo bez vokalistu, vždy to bol karneval dravosti, technickej zručnosti, vokálnej chorobnosti a explózia krutosti. Gitarista doslova premenil hmatník na horúci zemiak, pretože mu prsty po ňom lietali ako zmyslov zbavené. Tóny sa striedali v tak nespútaných kombináciách a rytmoch, že človek bol po pár skladbách celkom mimo. Ušné bubienky ešte zaťažil relatívne nový spevák (je u nich 2 roky), ktorý siahal do hnisavých hĺbok, akurát to dával dosť sekane. V tomto sa mi viac páčil predchádzajúci spevák, ktorý vedel „guttural“ poriadne pretiahnuť do totálnej skazy. DEFEATED SANITY je „nekorunovaný“ kráľ spojenia – brutalita a technickosť a ja sa opäť klaniam tomuto vystúpeniu.

INCANTATION

INCANTATION

Samotný záver večera patril starým otcom temného a „zlobutvorného“ death metalu. Ak máte radi kapely ako DEAD CONGREGATION, GRAVE MIASMA, CORPSESSED, LVCIFYRE či TEITANBLOOD, tak práve INCANTATION patria k ich stavebnému kameňu tvorby. Američania sú strojcami a inovátormi žánru death metal, ktorí ho posunuli do temnôt (spolu s MORBID ANGEL či IMMOLATION). Klasikami ako „Onward to Golgotha“, „Mortal Throne of Nazarene“ či „Diabolical Conquest“ sa zapísali do veľkej knihy metalu a do teraz tieto albumy patria do položky „povinné čítanie pre death metalistu“. Jediný pôvodný člen a zároveň sympaťák so šedivými vlasmi – John McEntee sa postavil na pódium a temnota sa začala valiť. Pomalé a hĺbavé tóny striedali krvilačné riffy v agresívnejších tempách, až ma to celkom pohltilo. Každý tón či riff je óda na zlo a naživo to bol hotový festival chorobnosti death metalu. John síce vyzerá milo, no zo svojho hrdla dokázal vychrliť hlboké tóny, ktoré by privolali aj Cthulhu (keby sedel vedľa v Cobre). Pri klasikách ako „Impending Diabolical Conquest“ alebo „Golgotha“ stúpali chlpy ako keby prišiel samotný Satan. Bravúrna ukážka staroškolského zla v hudbe!

Zo začiatku sa zdalo, že to bude prázdnejší koncert, no ľudí sa slušne nazbieralo. Z brucha by som tipol 150ks. Tento koncert môžu organizátori brať ako inšpiráciu, ak budú chcieť zabrániť píleniu ľudí napoly.

Autor: Lukáš “Bukáčo” Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.