ZHOR: „Žiadne trigrované sračky a jemnučké gitary!“

ZHOR

Black metalový underground na konci roka 2019 vypustil ďalší výtvor skazy. Z Podolínca povstalo dielo „ZZZ“ od kapely ZHOR a musím uznať, že ide o riadne agresívnu nahrávku, ktorá netrpí absenciou atmosféry. Hneď ma zaujímalo – čo sa skrýva za písmenami – ZZZ, ako dosiahli ten živočíšny zvuk alebo prečo vydali album na MC kazete. Na moje otázky odpovedali Tvor a Bes.

ZHOR

ZHORNedávno Vám vyšiel nový album s názvom „ZZZ“, čo znamenajú tie tri písmená „Z“?

Tvor: Album „ZZZ“ predstavuje dlhšiu etapu nielen ZHOR-u. Jeho význam je komplikované slovne vysvetliť, ako každú myšlienku. V krátkosti, „ZZZ“ predstavuje symbolické zobrazenie zasnívania, nevnímania bytostnej reality, oddávať sa vtedajším predstavám, myšlienkam, pocitom. Taktiež to sú iniciály vyjadrujúce tri slová – Zabiť, Zničiť, Zneužiť.
“V každom sa niečo nájde“ – práve to je zbytočné slovne vyjadrovať. Týmto dáva „ZZZ“ každému možnosť nájsť jeho vnútornú priepasť svojho odrazu.

Oproti vášmu debutu sa zvuk posunul na vyššiu úroveň, je o veľa viac špinavejší, ale zároveň živočíšnejší a mohutnejší. Bolo cieľom sa posunúť týmto smerom?

Bes: Čo sa toho týka, všetko od nahrávania až po master bolo v našej réžii a cieľom bolo mať autentický zvuk, podobný tomu ako máme v skúšobni, či na koncertoch, surový, agresívny, metalový, žiadne trigrované sračky a jemnučké gitary.

Po hudobnej stránke taktiež vidím posun k viac agresívnejším postupom, ale zároveň ste ponechali aj atmosferické pasáže. Akú ste mali predstavu o hudobnom posune oproti debutu? Splnila vaše očakávania?

Tvor: Myslím, že vôbec tvorba, ako aj tá hudobná, je založená na vnútornom vnímaní a následnom vyjadrení sa jednotlivcov. Nevnímam/e to ako posun niekam, teraz sa cítilo a udialo to.

Na FB ste sa označili ako „cellar black metal“, čiže pivničný black metal, máte skúšobňu naozaj v pivnici?

Tvor: Tvoríme a hráme v pivničnom priestore. Našu tvorbu respektíve žáner nevieme a nechceme úplne definovať, ale vieme že takto cítime hĺbavú čiernotu. A preto pre definíciu aspoň cellar!

Bes: Je to zázračná podzemná diera, odkiaľ vieš vyletieť aj k hviezdam, keď oslobodíš svoju myseľ z telesnej schránky. Cellar astronaut!

K textom som sa nedostal, o čom hovorí lyrická stránka albumu?

Tvor: Bola to zase snaha o vyjadrenie momentálnych stavov mysle. Medzi najvýraznejšie vyjadrovacie prejavy patria ani nie tak každodenné problémy sveta, človeka, ale jeho neoddeliteľná súčasť a to ľudská myseľ a krehká duševná stránka človeka, ktorá nás tak často deformuje v slabé a beznádejné bytosti bez pochopenia.

Využívate slovenský jazyk, teda zrejme nejaké jeho nárečie, súdim podľa názvoch piesní. Nemyslíte si, že s anglickým jazykom by ste oslovili viac ľudí, trebárs aj zo zahraničia a mali tak väčšie šance sa dostať aj za hranice?

Tvor: Myslím, že v prvom rade ide o pochopenie toho, čo sa ako celok ponúka a až potom to pitvať. Textom nerozumie ani domáci a vokálová časť pôsobí na poslucháča ako ďalší nástroj, ktorým sa prenáša daná myšlienka.

ZHOR - ZZZ

ZHOR – ZZZ

Coveru albumu dominuje určitý symbol. Aká myšlienka (idea) je za týmto znakom?

Tvor: „ZZZ“

Veľmi sa mi páči vokál, je „tak správne zahmlený“, ako keby vychádzal z nejakej pivnice, čím skvelo dopĺňa atmosféru nahrávky. Nahrávali ste ho s efektom alebo ste použili nejaký iný spôsob? Prečo ste sa rozhodli ísť týmto smerom?

Bes: Tvorov vokál je aj bez hocijakých efektov a dokreslení dosť agresívny. Nenahrával sa nijako špeciálne, akurát bol stále po opici, keď sa nahrávalo. Na nahrávke je len veľmi jemne dokreslený, aby pasoval do konceptu zvuku albumu. Ak vieš s vokálom správne pracovať, tak ho vieš použiť ako ďalší nastroj, nie len odrecitovať niečo.

Uprostred albumu nájdeme skladbu „Musica Introverta“, ktorá sa nesie v inštrumentálnom a jemnom duchu oproti zvyšku albumu. Prečo ste sa rozhodli vsunúť takúto skladbu na album?

Tvor: Viem/e a uvedomujem/e si, že po hudobnej a žánrovej stránke je „Musica Introverta“ diametrálne niekde inde. Je to však dôležitá časť celku toho obdobia, patrilo sa.

V skladbe „Des Proroka“ ste vytiahli riadne gitarové sólo. Myslíte si, že sóla patria ja do black metalu? Nenarúša to atmosféru nahrávky?

Bes: Nemyslím, žeby dobre skomponované a zahrané sólo narúšalo atmosféru piesne, či už sa jedná o black metal alebo hocaký iný žáner. Práve naopak, sú skladby kde si tá pieseň dokonca to sólo vyžaduje, čo myslím je aj prípad „Des Proroka“. Ďalšie sóla sú aj v skladbe „Misantra“.

Album Vám vyšiel na MC kazete pod Mor Ho! Productions. Prečo ste zvolili práve tento nosič?

Tvor: Dôvodov je viac, no v prvom rade sme s Mor Ho-m dlhoroční priatelia a tým pádom nám poskytol takúto možnosť, ktorú sme prijali. Avšak zdá sa nám to byť stále dobrý nápad prezentovať aj tieto nosiče, keďže sami sme tú dobu zažili. Jasné, že pre niekoho je to už skôr len pamiatka na staré časy, no sami si stále zbierame a radi vypočujeme kazetovú nahrávku, ktorá tej špiny ešte naviac pridá, tak nech táto etapa len pekne pokračuje. Samozrejme je tu aj tá stránka, že vydávať cd, ktoré sa dostáva pomaly do rovnakej role ako MC je stále nákladnejšie a tento album ešte hľadá vydavateľa pre CD.

Chystáte v blízkej dobe aj koncerty na podporu albumu?

Tvor: Nejaké koncerty sme už so “ZZZ“ odohrali a možno sa ešte nejaké zaujímavé príležitosti pre tento album naskytnú. No prioritne sa chceme naďalej venovať stále našej ďalšej tvorbe.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Zhor.band/
https://zhor13.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.