WE BUILT THE PYRAMIDS: „Názov kapely pochádza z intra seriálu The Big Bang Theory.“

We Built The Pyramids - Horizons

Východ Slovenska opäť prekvapil. Na našu scénu sa derie nová a svieža záležitosť – WE BUILT THE PYRAMIDS. Moderný a progresívny metal, hraný (zatiaľ) inštrumentálne s dôrazom na atmosféru a zaujímavé postupy. Takúto záležitosť sme nemohli ignorovať a rovno sme vyspovedali John-a.

We Built The Pyramids - Horizons

We Built The Pyramids – Horizons

Ako sa začal písať príbeh kapely – We Built The Pyramids?

Kapelu sme založili dvaja. Ja s bubeníkom Olcsváry Ákos-om sme ju začali rozbiehať po rozpade našej spoločnej bývalej kapely SINCAVE v roku 2015. Chceli sme skúsiť niečo nové, moderné a s úplne iným nádychom, keďže sme začali počúvať viac progresívne a modernejšie kapely, čo sa nám veľmi zapáčilo. Odvtedy sme neustále na sebe pracovali, zdokonaľovali sa či v hraní, ale aj v skladaní songov a nahrávaní/mixingu a už dlhšie sme plánovali vydať našu tvorbu, no až teraz sme sa na to naozaj odhodlali a povedali si: “je čas”.

We Built The Pyramids – čiže – my sme postavili pyramídy. Aká metafora sa skrýva za týmto názvom?

Bude to zrejme smiešne, ale názov kapely pochádza z textu intro pesničky seriálu “The Big Bang Theory”. Prešli sme mnohými, rôznymi názvami, ktoré stále nejak nesedeli, až jeden deň som pozeral seriál a započul časť textu “… we built the pyramids!” a pomyslel som si, že to je celkom srandovné a zaujímavé. Od vtedy sme naše piesne ukladali s týmto názvom a ten ostal do dnes. V podstate názov neskrýva metaforu, len som to považoval za smiešne hľadiac aj na to, koľko možných teórií existuje na to, kto a ako postavil pyramídy. Na tento názov sme teda postavili aj dizajn – logo, artwork a aj niektoré hudobné elementy našej kapely v čom určite budeme pokračovať.

Hráte moderný a progresívny metal. Čím si Vás tento žáner získal? Odkiaľ beriete inšpirácie?

Máme radi naozaj všetky štýly hudby. Myslím si, že u hudobníka je to plus keď je “farebný”. Pre nás progresívny metal alebo rock je o tom, že so svojimi piesňami môžme zablúdiť naozaj kdekoľvek a tým vytvárať zaujímavú hudbu s nečakanými zvratmi. Chceli sme hrať sviežu, modernú hudbu hľadiac aj na to, že máme rešpekt a milujeme aj klasické rockové/metalové skupiny (spolu hráme aj v Trendkillers – Pantera Tribute). Medzi naše hlavné inšpirácie patrí väčšina moderných prog-metalových kapiel, hlavne zo zahraničia – Periphery (vo veľkom), The Contortionist, Tesseract, Intervals, Protest The Hero, Meshuggah, David Maxim Micic, Architects, While She Sleeps, Jinjer, Toothgrinder. Určite by som spomenul aj Panteru, ktorá síce nie je modernou, ale pre nás oboch bola asi najviac prevratovou. Taktiež sa nám páčia prog metalové kapely z Maďarska ako Leander Rising a Subcribe. Zoznam je naozaj dlhý, máme radi rôznu hudbu.

Prvý single nesie názov “Horizons”. Prečo práve horizonty?

Koncept ‘Horizons’ predstavuje akýsi súbor piesní, ktoré budeme vydávať, keďže nepatria pod album, ale sú to single. Tým prvým je single s rovnakým názvom (názvodarca). V podstate predstavuje horizonty, ktoré sú pred nami a chceme dosiahnuť, zahŕňajúc aj úvahu o tom, čo nás čaká v budúcnosti. Keďže zatiaľ nemáme spev a texty, názvy piesní sú viac menej len formálne a je to tak trochu i v tomto prípade.

Skladba je inštrumentálna. Bude celá vaša tvorba inštrumentálneho charakteru?

Určite by sme chceli v našej hudbe spev. Celkový zámer, keď sme tento projekt založili, je, že chceme ho ako plnohodnotnú kapelu aj so spevom, takže inštrumentálky budeme mať dúfame len dovtedy, kým nájdeme speváka. Zámerom nášho prvého slinglu bolo mať akúsi referenciu, ktorou môžme hľadať ďalších ľudí do kapely.

Kde ste boli nahrávať a aké ste mali predstavy o finálnom zvuku?

V podstate všetko si robíme sami. Keď sme začali kapelu, tak sme sa pustili aj do nahrávania, rokmi sme sa zdokonaľovali a pomaly odhaľovali záhady lepšieho a lepšieho zvuku, no samozrejme stále nie sme spokojní a chceme sa viac zdokonaliť v tomto smere. Gitary a basu sme nahrávali priamo linkou do počítača s pluginmi a bicie sú virtuálne, keďže na to sme prostriedky ani priestor nemali, aby sme ich nahrali. Mixing a mastering sme si takisto robili sami v našom domácom štúdiu.

Prvý single je vonku. Na čo sa môžeme tešiť? Nové EP/album?

Ako som spomenul, plánujeme postupne vydávať single, ktoré sme dokončili a budú patriť pod akúsi kompiláciu singlov s názvom “Horizons”, ktorý ani nie je EP, ani album, ale len nejaká skupinka piesní, na ktoré sme najviac hrdí a predstavujú našu tvorbu najpresnejšie. Máme však dosť veľa rozpracovaných piesní, z ktorých by sme v blízkej budúcnosti chceli vydať plnohodnotný debut album.

Aké máte plány na blízku budúcnosť?

Budeme pokračovať vo vydávaní singlov a zháňať ďalších ľudí do kapely. Nasledujúcim singlom, ktorý dokončíme a predstavíme verejnosti bude skladba s názvom ‘Tiger’, ktorá bude v rovnakom ladení ale trochu dlhšia a zaujímavejšia ako ‘Horizons’. Mala by byť dokončená a vydaná v nasledujúcom mesiaci, v auguste, a budeme ju vydávať tak isto, ako tú prvú a to na všetky klasické streamovacie média ako Apple Music, Spotify, Deezer alebo aj YouTube.

Chystáte sa so skupinou vyjsť aj na pódia?

Určite áno, najprv však na to musíme nájsť vhodných a hlavne odhodlaných ľudí, ktorých táto hudba bude baviť.

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/pg/webuiltthepyramids/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.