WAYD: „Veríme, že sa nám čoskoro podarí vydať album a bolo by skvelé, keby sme boli opäť aktívni!“

WAYD

Jeden zo splnených snov fanúšikov progresívnej slovenskej hudby sa stane skutočnosťou. Prešovčania WAYD opäť odohrajú koncert a to 28. októbra 2017 v prešovskom klube Wawe. S tým prichádzajú otázky. Bude kapela pokračovať v činnosti? Budú aj ďalšie koncerty? Nebodaj aj nový album? Všetko sme poctivo rozobrali s Braňom a Martinom.

WAYD

WAYD

Aké boli základné kamene kapely Wayd? Čo predchádzalo vzniku kapely?

B: Základné kamene? Určite to boli kapely, ktoré nás ovplyvnili na konci 80 rokov a na začiatku 90 rokov. Wayd vznikol ako fúzia dvoch prešovských kapiel, kde jedna hrala thrash a druhá death metal. Všetci sme sa tak trochu poznali z lokálnej scény a jedného dňa prišla situácia, keď sme sa s Milanom rozhodli urobiť novú kapelu a nikto lepší ako Drahoš nás nenapadol a tak sme chvíľu skúšali v trojici, ale nebolo to ono. Tak sme po nejakom čase oslovili Riša. Keďže sme si sa sadli aj po muzikálnej aj po ľudskej stránke, tak môžeme povedať, že sme jedna z mála metalových kapiel, ktorá hrá v nezmenenej zostave viac ako 20 rokov. Samozrejme niekto povie, že videl hrať Wayd v inej zostave, ale to už je iný príbeh. Vždy to bolo tzv. núdzové riešenie.

Hráte dosť jedinečné podanie death metalu, ktorý sa nebojí experimentovania, čomu prisudzujete tento vývoj k tejto podobe a odkiaľ ste čerpali inšpiráciu?

B: V prvom rade Ťa trochu poopravím, keďže si myslíme, že nehráme death metal. Faktom však je, že tam ľudia môžu počuť prvky a pasáže, ktoré sú death metalové, ale my sami to tak nejako nevnímame, že hráme death metal. Už od počiatku kapely sme mali úmysel hrať trocha odlišne ako ostatní. Napríklad 99 percent kapiel hrá na podladených gitarách, ale my nie. Všetci v kapele máme radi death metal, ale okrem toho máme veľmi radi aj iné druhy metalu a nielen to. Ja napríklad počúvam aj jazz, Stinga aj kopec iných vecí, ktoré nie sú metalové. Tak je to u každého člena kapely. A to ma privádza k tomu, že odkiaľ berieme inšpiráciu. Hudba má tisíce foriem a nás ovplyvňuje všetko to, čo nás zaujme. Preto môžeš počuť na našich nahrávkach aj saxofón aj iné nemetalové prvky. Samozrejme v jadre sme stále rockeri-metalisti.

Ako by ste vy popísali svoju hudbu?

B: Už sme sa dohodli, že ak sa niekto opýta, že čo hráme, tak odpoveď znie METAL. My to tak vnímame, že škatuľkovanie nie je pre nás. Po pravde, keby sme boli aktívni posledných pár rokov, tak sám neviem, kde by to skončilo. Možno by sme hrali pomalšie, možno rýchlejšie, možno by tam bolo viac melódii alebo by tam boli ďalšie neprebádané teritória, ale stále by tam bol metal ako základ.

V roku 2007 ste vydali váš posledný album „Ghostwalk“, ktorý ako prvý nevyšiel pod MAP, prečo zmena labelu?

B: Pokiaľ dobre pamätám, keď vychádzal „Ghostwalk“ kapela už nebola úplne kompletná a MAP chceli koncertne aktívnu, čo WAYD vtedy nebol. Hirax podal pomocnú ruku a my sme boli radi, že album vôbec vyšiel…..

M: Samotné nahrávanie albumu a jeho ďalšie úpravy si vyžiadali dosť dlhý čas, čo bolo ale spôsobené objektívnymi príčinami a keď sme už v rukách mali finálnu podobu „Ghostwalk“ aj s celým dizajnom, tak MAP to mohli vydať až po uplynutí nejakej doby. No my sme boli trochu netrpezliví a rozhodli sa, že skúsime nájsť niekoho iného a nakoniec došlo k dohode s Hiraxom. Takže to bola len otázka toho, kto to mohol vydať skôr.

Album vyšiel až o 4 roky po jeho predchodcovi, prečo nastala takáto dlhšia pauza?

B: Máš pravdu, že to boli 4 roky, ale my sme ako ľudia za ten čas prešli veľkými životnými zmenami a preto to trvalo 4 roky, hoci samotný album vznikol za 9 mesiacov od prvých nápadov až po nahrávanie bicích. Aby som to vysvetlil, tak sa musím vrátiť späť k albumu „Decadance“. Keď album vyšiel, ja už som bol nejakú chvíľu v Anglicku, Drahoš v tom čase už dlhšie fungoval v Holandsku, takže prišiel len na dovolenku, aby nahral basové linky a vokály. Toto všetko sa udialo na jar 2002. Všetci štyria sme sa stretli v skúšobni až v apríli 2004. Potom sme pracovali na „Ghostwalk“ a v marci 2005 sme nahrali bicie. Ja som opäť odišiel do Anglicka a chlapcom trvalo ďalšie 2 roky pokiaľ dokončili a vydali album. Samozrejme chlapi z kapely to tiež nemali jednoduché, keďže životné podmienky sa začali meniť a tak okrem iných starostí to museli dokončovať a preto sa vôbec nečudujem, že to trvalo takto dlho.

Zo scény ste sa vytratili na pár rokov, čo sa stalo?

B: Opäť Ťa trochu poopravím, keďže sme stále v statuse ‘on hold’. To, že teraz budeme hrať je momentálne vec jednorazovej záležitosti. Aspoň zatiaľ. Takže sme stále kapela, ktorá je nateraz ‘vytratená“.
Situácia je taká, že Milan a Drahoš žijú v Anglicku, Rišo je neustále na cestách a tak som momentálne jediný z kapely, ktorý žije v Prešove. Samozrejme, že sa stretávame, ale momentálne je to sporadické a keď sa stretneme viac ako dvaja, tak to oslavujeme. Práve preto je ťažké povedať, či Wayd bude fungovať alebo nie…

Odkiaľ prišiel podnet/myšlienka, že opäť zahráte koncert?

B: Myšlienka zahrať si koncert resp. niečo viac, je u nás už veľmi dlho. Vždy to skončilo, že by sme mali niečo vymyslieť a podobne. Nakoniec minulý rok v októbri sme sa zdravo „nasrali“ a pri jednej pivnej debate s Rišom sme sa zhodli, že október 2017 je ten vhodný čas. Začali sme plánovať a vlastne od októbra 2016 do marca 2017 sme hľadali vhodný termín s tým, že chlapi v Anglicku potvrdili, že majú letenky na jeden termín a že vlastne budeme všetci štyria na jednom mieste a v jeden čas. To sa tuším neudialo od septembra 2009, ak si dobre pamätám.

Plagát

Plagát

Aký prierez tvorby nás čaká na koncerte?

B: Bude to takpovediac the best of od WAYD. Zahráme staré veci, nové veci, ak si spomenieme tak radi by sme zahrali úplne prvý song čo WAYD vytvoril. Veľa vecí bude z „Decadance“, „Barriers“, ale určite nevynecháme ani „Ghostwalk“ alebo „New Light z The Ultimate Passion“. Je možné, že to budú troška „apdejtnute“ verzie, keďže všetci by sme niektoré veci pozmenili, ale určite zachováme pravú tvár WAYD.

Budú aj ďalšie koncerty v iných mestách alebo zahráte na nejakom festivale?

B: Plán bol, že si zahráme koncerty dva, ale nakoniec to skončilo pri jednom. Od začiatku sme vedeli, že budeme mať tak týždeň na skúšanie a hneď koncert. Vôbec sme neuvažovali o nejakých festivaloch a podobných záležitostiach, keďže časovo nie sme schopní zotrvať pokope dlhšie ako tých 7-8 dni, ak vôbec. Po pravde, bude to zaujímavé zohrať sa po tých rokoch a prípadne dať tomu trošku nový náboj, ale je to výzva a ja sa teším. Takže ak nejaký fanúšik príde na koncert v októbri, uvidí jedinečnú záležitosť, ktorá sa už nemusí tak skoro opakovať.
Len pripomínam, že nie žeby sme nechceli, ale časovo to momentálne nie je možné.

Ako to bude s budúcnosť WAYD, nabere opäť na sile a nebodaj sa môžeme tešiť aj na nové veci?

B: Poviem to takto, že ak by nám dal niekto možnosť povedzme nejaké 2-3 mesiace, určite by sme vytvorili album. Vravím tak na základe predošlých skúseností a skúšok, ktoré sme absolvovali v dvojici prípadne trojici za posledných pár mesiacov, rokov. Chlapi majú kopec gitarových nápadov, ktoré by sme vedeli spracovať, ak by sme mali čas. Takže nateraz je ťažko niečo povedať, že či bude ešte Wayd niekedy aktívny v plnej sile, ale určite ak bude možnosť v budúcnosti, tak si radi zahráme.

Ako bude znieť WAYD v roku 2018, čo bude iné oproti staršej tvorbe?

M: Celkom zaujímavá otázka, na ktorú by som rád poznal odpoveď aj ja. Pravdupovediac existujú myšlienky, akoby kapela mohla pokračovať, vlastne ako by to celé mohlo pokračovať ďalej, no zatiaľ to ostáva iba v tejto podobe. Podľa mňa je ale dôležité, že náš záujem v pokračovaní Wayd tu stále je.
Prezradím resp. pochválim, že momentálne máme kompletne hotový remix jednej skladby. Teraz k tomu pripravujeme vizuálnu podobu, teda video a týmto spôsobom by sme to chceli prezentovať ďalej. Spomeniem, že uvedený remix spracoval náš známy, žijúci v Španielsku a celý proces tvorby zabral takmer 8 mesiacov. S výsledkom sme spokojní aj keď sa síce jedná o experiment, pre Wayd celkom príznačné, nemyslím že by toto mohlo predstavovať nové smerovanie kapely.

Aké máte najbližšie méty, čo chcete splniť?

M: Potešilo by nás, keby nadchádzajúci koncert bol vypredaný. Čo by myslím vlialo novú energiu a určitú inšpiráciu do kapely. Zároveň verím, že sa nám čoskoro podarí vydať ešte min. jeden album a bolo by skvelé keby sme boli opäť úplne aktívni.
Splneným snom by samozrejme bolo, keby sme sa touto muzikou vedeli uživiť. No zostávame pevne na zemi.

Ďakujem za Váš čas a priestor. Držím palce do budúcnosti.

All: Ďakujeme za priestor a podporu a pozdravujeme priaznivcov metalovej hudby.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/pg/WAYD-42317318271/
http://bandzone.cz/wayd
https://wayd.bandcamp.com/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.