WACKEN BATTLE: Víťaz môže byť len jeden!

Morna

Wacken Metal Battle Finále, 20. máj 2017, Tartaros, Banská Bystrica

Bol to boj, to vám poviem hneď od začiatku. Nikdy neuspokojíte každého, stále bude niekto na vás kričať, že ste naprd porota a vybrali „blbosť“. S tým sme zmierení, no vybrať vhodného zástupcu z prihlásených kapiel sme museli a myslím, že sme vybrali správne. Dnes už vieme, že sa víťazom stala MORNA. Prečo? Pretože sme sa rozhodli poslať do Nemecka niečo iné, originálne a niečo, čo bude vytŕčať z radu, nech si to tí svetoví „mudrlanti“ aj všimnú. A to nie je jediný dôvod. Však, poďme sa na celý večer pozrieť podrobnejšie a popíšem vám každú kapelu ako som to videl ja, porotcovským okom.

Landless

Landless

Finále sa odohrávalo v Banskej Bystrici a aby sme nelenili, s Palom sme zbehli navštíviť aj dve skúšobne – Gazdasgrind (piesne nájdete TU a rozhovor TU) a Acid Force (piesne nájdete TU a rozhovor TU) a pokecali sme aj so Stanom, hlavým šéfom Valhalla.sk, výsledok si môžete zase pozrieť TU. Samozrejme sme aj nahrali piesne z každého vystúpenia, nech viete posúdiť, či sme vybrali správne (aj keď mi je jasné, že naprd), pozrieť si ich môžete TU. Kľudne napíšte do komentáru, ktorú kapelu by ste do Nemecka poslali vy.

Poďme už k veci, prví na rad išli LANDLESS. Šikovní chalani, ktorí majú záľubu v moderných odvetviach metalcore-u. ARCHITECTS zjavne patrí k ich najpočúvanejším kapelám. Podobne ako oni, aj chalani to vedia na pódiu poriadne rozprúdiť. To však bol kameň úrazu, oproti bratislavskému koncertu, kde doslova boli na roztrhanie a lietali rýchlejšie ako škrečkovia vo výbehu, mi tu prišli trošku zaspatejší a hlavne akosi uvedomelejší. Kde sa vytratila tá spontánnosť, krkolomné skoky a lietajúce gitary? To som sa celý čas pýtal sám seba. Viac sadili na spev a zborové „refrény“, aby všetko znelo eňo-ňuňo, čím sa vytratila ich nespútaná energia. Škoda, keďže hráčsky to bolo zvládnuté na jednotku. Vzhľadom na to, som im udelil „2“ body.

Disconsolate

Disconsolate

Nasledovala energická jazda v podaní DISCONSOLATE, ktorá v sebe skrýva melodické gitarové vychytávky, rázne a agresívne bicie, poriadny growl (ale aj škrekot) a celé zahraté poriadne dravo a nekompromisne. Musím však povedať, že toto všetko v Košiciach platilo, ale v Banskej len tak do polovice. Pišta (spevák) mi prišiel nesvoj, po pódiu akosi blúdil a necítil som z neho to 100% sebavedomie ako na domácej pôde. Aj celkovo to nebola až taká vyžmýkaná šťava ako v semifinále. Tam to devastovalo, tu to len preletelo. Každopádne, nové skladby znejú mocne a dravo, nový album bude rozhodne udalosť a moje „3“ body, čo som im dal, poletia von oknom.

Signum Regis

Signum Regis

Aj melodická stránka metalovej hudby bola zastúpená v podobe SIGNUM REGIS. Na chalanov bolo vidieť, že hrajú spolu dosť dlhý čas, ladí im to a bavia ich koncerty. Svoj priestor na pódium si kus okliesnili bannermi po bokoch, čím vytvorili sardinkový efekt a doslova sa na seba pučili. Horšie už to je s hudobnou výpoveďou, ktorá mi príde ako vývar starých power klasík z 90´s so všetkým, čo k tomu patrí – všetká pozornosť na refrén, neustále burácanie ľudí (ktoré po čase pôsobí otravne), štruktúra skladieb, melódie…prúdilo to do mňa jedným uchom dnu a druhým von a nezostal vo mne ani tón. Myslím si, že wacken takýchto kapiel zažil už tisíce a tisíce ešte zažije, a ku tomu, keby som bol ja tým porotcom v Nemecku, tak sa otočím na päte a idem na pivo, tak za mňa iba „1“ bod. Zase nechcem odradiť fanúšikov klasického poňatia power metalu, keď si odmyslíte všetkú moju kritiku, ide o slušný ekvivalent na slovenský spôsob.

Feel A Curse

Feel A Curse

Liptov vyslal svoju vlajkovú loď FEEL A CURSE. Chalaniská zabrali na svojom pódiovom prednese, viac sa rozhýbali, Heňo vymenil riflovú vestu za koženku a v nej pôsobil charizmaticky ako nikdy predtým. Mali sme na pódiu hotového titana, ktorému stačilo tam byť, vydať zo seba growl a spolu so svetlami pôsobil monumentálne a o najikonickejšieho frontmana večera bolo postarané. To je len začiatok, po hudobnej stránke to majú tiež vymakané. Osobitne ladený death metal s kopou zaujímavých vyhrávok, sól, postupov a melódií, mnohé kapely (nie len smrtonosného kovu) by im mohli talent pre nápady závidieť. Technické problémy s mikrofónom a s druhou gitarou zrejme spôsobili malé mínusy u kolegov, no ja som to ignoroval. To sa proste stáva a nedá sa to ovplyvniť. Po tomto vystúpení som si povedal, že konečne som videl vystúpenie hodné Wackenu a kebyže pôjdu oni, tak bude mať slovenský metal skvelého zástupcu a tak som im smelo rúbol „6“ bodov.

Morna

Morna

Schyľovalo sa ku koncu, no jeden z vrcholov ešte len začal. MORNA to nie je len progresívne zoskupenie, čo sa týka hudobnej zložky, ale aj prístupom. Oproti bratislavskému koncertu to bol hotový trojskok dopredu (aj s rozbehom). Odrazu pôsobili mimoriadne stabilne, spevák (a gitarista v jednom) pôsobil nadmieru charizmaticky počas tvrdých skladieb, nebál sa poriadnych grimás a gestikulácie, čo padlo ako riť na šerbeľ. Vymakané aj po hudobnej stránke, prirovnávanie k OPETH už dávno nie je na mieste, okrem death metalu a rockových vyhrávok nájdeme aj ambientné vložky či dokonca djent a aj nejaký stoner riff a psychedéliu. Fakt pestrá paleta originálnej hudby, ktorá neuveriteľne reže, kde má a atmosfericky pohltí, kde to treba. Po inštrumentálnej stránke sú na tom mimoriadne dobre a opäť som si povedal, že táto kapela by mohla hrdo prezentovať náš slovenský metal. Jednak, bude trčať z radu, bude to niečo svojské a iné a ku tomu skvelo zahraté a napredujúce. Dal som im síce len „5“ bodov, ale pre mňa boli za jedno s FEEL A CURSE.

Acid Force

Acid Force

Na samotný záver to prišli zaklincovať domáci thrasheri ACID FORCE. Nápor z ich hudby je neskutočný, pôsobí ako stíhačka, ktorá zároveň všetko bombarduje a ničí. Thrash metal prastarej školy, ktorý miestami spadá až do vôd speed metalu s hlavým zámerom všetko rozbiť a nedopriať výdych. Ich sila je v jednoduchosti, priamočiarosti a agresivite. Koncertné pódium je ich druhý (možno aj prvý) domov a podľa toho to tam aj poupratovali. Vlasy v jednej symbióze lietali na všetky strany a domáce publikum ich v tejto aktivite nenechali v štichu. Toto všetko zároveň hrá aj proti nim, keďže v konečnom dôsledku to splýva do jednej gule a neviete sa v tom orientovať. Viac ako polhodinový set by už asi bolo moc, ale zdravá polhodinka poriadne prevetrala naše sluchovody. Nakoniec som im udelil „4“ body.

Pred rozhodnutím našej poroty som si vravel, že keď to bude FEEL A CURSE alebo MORNA, tak budem spokojný. Nakoniec sme sa skoro všetci zhodli, že MORNA je pravá orechová na postup do Nemecka. Dobre sme rozhodli!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art
Všetky fotky nájdete TU
Heslo: hlukoskop666

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.