WACKEN BATTLE: Ako videl porotca semifinálové kolá?

HEAD2DOWN

Semifinálové kolá máme za sebou a finále nám pomaly klope na dvere. Veľakrát som sa stretol s tým, že ľudia s porotou nesúhlasili. Porota však hodnotí podľa seba a ja vám neprezradím ako a podľa čoho som jednotlivé vystúpenia hodnotil ja. Spravím to tentokrát inak, nepôjdeme podľa toho, ako jednotlivé kapely vystupovali, ale podľa môjho hodnotenia. Začneme s vystúpeniami, ktoré získali po 1 bode a skončíme s kapelami, ktoré ma najviac oslovili. A všetko to spojíme do jedného článku. Poďme na to!

Západ, 1bFROZEN BLOOD

FROZEN BLOOD

FROZEN BLOOD

Bratislavčania patrili k tvrdším kapelám, ktoré nám zahrali v západoslovenskom kole. Hudobne miešajú black metal s death metalom, pritom nevznikne nejaký konsenzus žánrov, ale žánre sa striedajú – raz príde black metalová masáž, inokedy sa reže death metal. Vo výsledku je to celkom slušný guláš a občas mám až pocit, ako keby sa chalani nerozhodli, akou cestou sa vydajú. Vokál je na tom podobne, tu však chválim jeho pestrosť – cez škrekot sme sa dostali až po kvíkačky. Občas mu vokál vypadol, resp. ho nebolo vôbec počuť a keď skladba skončila, tak predstavenie novej skladby bolo dosť hanblivé. Môjmu oku nelahodilo asymetrické rozloženie ľudí na pódiu, prišlo mi to, ako keby ich tam niekto hodil ako kocky na stôl. Absencia basy trochu odobrala hudbe mohutnosť, čo mi však vadilo bolo, že občas kopáky nestíhali a tým rozhádzali vystúpenie. Nikto dokonalý z pekla nevyskočil, ale tréningom sa môžeš stať skutočným Belzebubom!

 

 

Východ, 1bANTHOLOGY

ANTHOLOGY

ANTHOLOGY

Východné kolo malo dve veľké nevýhody oproti západoslovenskému a tými boli klub a zvuk. Riders mi nepríde vôbec vhodný na koncerty. Pódium je nadvýšené asi o 30 cm nad podlahu, asi dva metre pred ním je stĺp a keď prišlo 20 ľudí pred pódium, tak zvyšok mal smolu a nič nevidel. ANTHOLOGY malo nevýhodu, že ich bolo toľko, že sa ledva na vyvýšenú plochu zmestili, no čo bolo horšie, ich zvuk bol rozhodne najhorší. Klávesy a druhý vokál boli úplne odignorované a gitary sa strácali v celkovom šume. Najviac sa mi však nezdal vokál speváčky – ničím ma nezaujal. Dokonca občas zabočil aj do falošných vôd. Hudobne sa pohybovali v symfonickom metale, niekde okolo kapely EPICA, no žiadny zaujímavý nápad som tam nepostrehol. Dokonca pri hodnotení som sa prichytil, že mi v hlave po vystúpení ostalo len prázdno a nevedel som si spomenúť, ako to vlastne znelo. Malo to však aj kladné momenty. Na vystúpenie sa dobre pozeralo, chválim hlavne zladenosť pohybu hudobníkov a občas to malo aj celkom gule, čo však hneď stratilo. Niekto môže tvrdiť, že toto je čistá „wackenovka“, mňa však napadá, nie je tam podobných kapiel plná riť?

Západ, 2bMODERN AGE DYING

MODERN AGE DYING

MODERN AGE DYING

Chalani z Nitry mali silnú podporu zo vzadu. Kebyže mám menovať bubeníka, ktorý ma najviac oslovil, bol by to práve tento. Sypal jedna radosť, kopec nápadov a vychytávok a ešte jeho tvár prezrádzala, že ho nenormálne baví. Chalani hrali moderne znejúci death metal, ktorý sa miešal s metalcorom, ako keby sme pomiešali IN FLAMES, THE BLACK DAHLIA MURDER a HEAVEN SHALL BURN. Pri taktom žánri som očakával lavínu pohybu, no okrem speváka mi prišli chalani zaseknutí. Niežeby sa vôbec nehýbali, ale takýto energický žáner si žiada priam škrečkov na pódiu. Silnou devízou bol aj spevák, ktorý mal zaujímavé polohy hlasu – cez krik, growl až po hĺbky a nebál sa publika a snažil sa ho rozprúdiť, čo mu však nevyšlo. Chalani to majú dobre rozbehnuté, len ešte treba doladiť pár maličkostí.

 

 

 

 

Východ, 2bTEMPLE

TEMPLE

TEMPLE

Neviem, či by dokázal žáner ako progressive metal zaujať porotu na Wackene. Hudobne boli Prešovčania veľmi nápadití a hrali zaujímavý progresívny metal s kopou zmien a aranžmánov. Vizuálne však nemali čím zaujať. Všetci stáli väčšinu času ako v pozore, spevák (spieval výborne) si ani vlasy nerozpustil, dokonca počas vystúpenia aj odišiel mimo pódium. Ktovie, čo by na to ľudia na Wackene povedali. Posledná skladba však prekvapila a z pohodovej hudby ku káve sa stala celkom akčná jazda a ich hudba mala grády. Pre hudbu do pozadia je táto kapela ako stvorená, ale na Wacken ešte nie.

 

 

 

 

Západ, 3bAPRIL WEEPS

APRIL WEEPS

APRIL WEEPS

Aj Randal mal svoje symfonické vystúpenie. Tentokrát vychytali zvuk na jednotu a všetko bolo počuť, či už gitary alebo klávesy a v neposlednom rade vokály. Imidžovo sa zladili (v láske majú aj traky ako LEPROUS) a veľmi dobre sa na to pozeralo. Nie len ako vizuál, ale súdržnosťou pohybov a občas som si pripadal ako v divadle. Hlavnú pozornosť na seba bralo duo – čarodejnica a víla v jednej osobe a vedľa nej medveď (aj vizuálne aj vokálne). Ženskú stránku musím pochváliť, že okrem melodického spevu (ktorý bol po technickej stránke v poriadku) zvládala aj rev. Vokalista zase mal riadne mohutný growl, ktorý vyvažoval jemnú stránku dua. Hudobne mi to však prišlo niekedy až prekombinované s aranžmánmi a človek sa v tom strácal a výsledok bol taký, že som si po koncerte nepamätal ani tón. Tu sa mi tiež tlačí otázka, či nie je Wacken preplnený takýmito kapelami? Ale pokiaľ pôjdeme touto žánrovou cestou, tak by som zvolil túto možnosť.

Východ, 3bBLOODY REDEMPTION

BLOODY REDEMPTION

BLOODY REDEMPTION

V Revúcej sa kuje (ako sám Jožo vraví) death metal na starý spôsob. Ich podoba má až pesničkový charakter a refrén z piesne „Undead Corpses“ mi stále hrá v hlave. Chalani ho podávajú dravo a od srdca k žánru. Jožo každú jednu pieseň obkecal, celkom by ma zaujímalo, či by to zvládol aj pred wackenovským publikom. Vymyslel aj malú optimalizáciu – mikrofón si dal pred pódium a len zdvihol držiak do potrebnej výšky, čo mu zabezpečilo viac priestoru na headbang. Tento trend využili aj ďalšie kapely po nich. Počas vystúpenia došlo aj k technickým problémom s bicími, čo nevrhá dobré svetlo na kapelu. Mňa ich pesničkový old school death metal baví, ale nemyslím si, že je to vhodná voľba pred veľké publikum na Wackene.

 

 

 

 

Západ, 4bDEHYDRATED

DEHYDRATED

DEHYDRATED

Pamätáte, ako som spomínal, že v Randali bol dobrý zvuk? Pre týchto klasikov to však neplatilo. Basu mali strašne vysoko a prevyšovala ostatné nástroje a tým pádom pár Braňových riifov sa stratilo na ceste do mojich uší. Našťastie to trvalo len tri skladby a zvuk sa zlepšil. Čo vám poviem o výkone? Stará liga vie ako sa drtí death metal. Dôraz na riffy a krvilačné harmónie. Ku tomu majú Dragana, ktorý má najmohutnejší growl našej scény. Po pódiu krúži ako nenávistný lev a reve na všetky strany. Keď však prepne do ľudského hlasu, tak už mu to tak nejde. Zišiel by sa viac uvoľnený a ukecanejší prednes (ako keď ho stretnem mimo pódia), neviem, čo by povedali ľudia na Wackene kebyže povie: „Ďakujem ľuďom všetkých krajov…“. Teším sa na finále, kde budú mať kvalitný zvuk a zmasakrujú to tam.

 

 

 

 

Východ, 4bALL THE FURY

ALL THE FURY

ALL THE FURY

Aj pri tomto vystúpení hral silnú rolu spevák. Výzorovo pripomína DiCapria, no spieva mu to bravúrne. Musím sa mu hlavne pokloniť za prechody medzi growlingom a čistým spevom, ktoré zvládal fakt na jednotku. Horšie už to bolo (opäť) so zvukom. Gitary sa strácali a tým pádom nedosiahli svoj akčný potenciál z nahrávok. Taktiež by som viac rozhýbal zvyšných členov, nech je to celé ako prílivová vlna, ktorá všetko zmätie. Rušivo na mňa pôsobilo pripíjanie si s fanúšikmi počas setu z „lapošky“. Neviem si podobnú situáciu predstaviť v Nemecku. Košičanov by som si už vedel predstaviť na Wackene. Trochu ešte zaberú a môže to byť riadny melodický tlak. Akurát ma napadá podobná vec – nie je tam podobných kapiel veľa?

 

 

 

 

 

Západ, 5bBESNA

BESNA

BESNA

Pri tejto kapele mi zasvietila kontrolka. Táto kapela by mohla vykročiť z radu a zaujať. Atmosferický a príjemný black metal so slovenskou dušou (zrejme kvôli lyrike). Tu opäť zvukár trochu pridal basákovi a tým zatienil gitary. Atmosféra bola pohlcujúca a ja som si pripadal uprostred temnej rozprávky. Spevákovi by som odporučil zapracovať na vokáloch, občas sa tam stratil a žiadalo by si to viac sebadôvery (to však príde praxou). Sústredil by som sa tiež na striedanie vokálov, bo občas to do seba nepríjemne narazilo. Chalanov som si vedel predstaviť vo finále, bol by to úplne niečo iné a kebyže riadne zapracujú na sebe, tak prečo nevykročiť v rade aj v Nemecku. To sa však už nedozvieme.

 

 

 

 

Východ, 5bREALMS OF CHAOS

REALMS OF CHAOS

REALMS OF CHAOS

Takýto náklad semifinálové kolá ešte nezažili (ten podnik obzvlášť nie). Chalani povstali z popola THE INFINITE WITHIN a ešte pridali do plynu. Výsledkom je totálne blasphemický a zúrivý death metal totálnej neuchopiteľnosti. Paradoxne mali chalani schopný zvuk (oproti zvyšku) a preto sme mohli odhaliť, kde siahajú korene. Na jednu stranu si môžeme zobrať temnotu a drsnosť MORBID ANGEL a zmixovať to s ultrarýchlosťou ORIGIN a celé to okoreniť LSD. Bola to smršť, ktorá totálne zdevastovala všetko vôkol. Normálne mi až v ušiach zaľahlo. Prípravu na toto všetko mali dlhšiu, keďže menili kompletne bicie a došlo aj k technickej zrade, kedy činel spadol na zem a pieseň museli zahrať odznovu. Priestoru vďaka bicím nemali veľa, čiže nedošlo na veľa headbangov počas setov. Skutočne by ma zaujímala jedna vec, ako by Nemci reagovali na to, keby sa na nich pustila takáto smršť. Rozdýchali by to vôbec? To sa taktiež nedozvieme.

 

 

Západ, 6bHEAD2DOWN

HEAD2DOWN

HEAD2DOWN

Väčšinou sa do tejto súťaži prihlásia mladé kapely, ale občas tu zavíta aj niekto skúsený. Jedným takým bol aj Fuxo, ktorý totálne ovládol bratislavské semifinálové kolo. Lietal ako medúza po pódiu, sršala z neho neskutočná energia a vokálne to dával bez minimálnych problémov. Či už šlo o čisté polohy alebo o ukričané pasáže. Jeho skúsenosti z revival kapiel sa transformovali do tejto kapely. Mali sme tu RAGE AGAINST THE MACHINE, KORN či NIRVANA. Hotové 90-te roky ako na striebornom podnose. To je snáď jediný kameň úrazu, že je to z každého čosi a pritom tam nie je veľa toho „svojského“. Taktiež neviem ako Nemci budú reagovať na neustále „fuckovanie“, či to budú brať v pohode, alebo ako provokáciu. Jedna vec je však istá – na Wackene by to rozprúdili ako málokto.

 

 

Východ, 6bIRIA

IRIA

IRIA

Málokto by čakal, že sa na podobnú súťaž prihlási black metalová kapela. Otázka taktiež je, či by to prijali aj v Nemecku. Aj keď na Wackene vystupuje dosť veľkých a čiernych mien. Vonku majú akurát čerstvé CD „Pagan Terror“ z ktorého bol poskladaný celý set. Nihil sa obliekol do čiernej košele, celkom dobrý nápad na imidž, možno by som podobný motív aplikoval aj na zvyšok kapely. Takto odetý pôsobil ako čert, ktorý práve vyskočil z ohňa a ziape na všetkých smrteľníkov. Tu by som možno ubral na „afektovanosti“ a pridal viac uvoľnenia, čo sa týka vokálov. Aby to neznelo násilne idúce na pílu. Grimasy k tomu patria, ale tiež netreba až tak preháňať. Hudobne to bola miestami riadna čierna smršť, ktorá si ctí čierny kov severských krajín. Nárez to bol vydarený a ani na melodiku chalani nezabúdajú. Nihil dobre pracoval aj s publikom, hecovačky boli na správnom mieste, nepreháňalo sa zbytočne. Celkovo šlo o vydarené vystúpenie. Veľmi som zvedavý na finále. Prečo by tam Slovensko nemohlo poslať čierny kov?

Výsledky sú známe, tak nás finále čaká už 18. mája v Tartarose v Banskej Bystrici, kde uvidíme ANTHOLOGY, DEHYDRATED, ALL THE FURY, APRIL WEEPS, IRIA a HEAD2DOW. Bude to riadne pestré a určite sa môžeme tešiť na veľký boj!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.