Voices Of Death zmetalizovali Lednické Rovne!


Kultúrne domy začínajú byť na našom území celkom obľúbené miesto pre organizáciu stredných metalových akcií. Zoberme si už dnes dosť populárny BelUSA Deathfest, kde už chodí slušná kopa ľudí, alebo Celestial Helpfest, či Fleshparty. V podobnom duchu sa robila akcia aj Voices Of Death v Lednických Rovniach, ktorá zapadla prachom. Až minulý rok zobrali mladí chalani z NECROSANCTUM prachovku a oprášili známu značku. Pozvali si celkom zaujímavé mená našej scény – FEEL A CURSE, VENDETA, BRUTE a FACE OF AGONY. Vyzeralo to lákavo, tak nebol dôvod sa nezúčastniť.

Necrosanctum

Začiatky koncertov, ktoré začínajú okolo siedmej hodiny, zvyknú byť náročné. Ľudia pomenej a ani žiadna veľká odozva. S týmto sa musí prvá kapela popasovať. Túto ťažkú úlohu si zobrali sa svoje ramená rovno organizátori – NECROSANCTUM, pre ktorých bol tento koncert ich vôbec prvý. Síce „umelý“ bubeník tomu škodil, s ním to znie dosť umelo a strojovo, no chalani vyzneli celkom životaschopne. Vrhli sa do vôd melodickejšej podoby black/death metalu, povedzme, že tam najviac bolo cítiť DISSECTION, no dávali tomu poriadnu dávku energie. Na to, že to bol ich prvý koncert, mali repertoár celkom nabitý, dosť materiálu aj na celý album. Skladby dominujú hlavne svojou šťavnatosťou, ale aj pestrosťou či zaujímavými melódiami. Na záver dali ešte cover od KATAKLYSM, ktorý mi prišiel trošku „prepísknutý“. Bicie tu zneli až odpudzujúco a aj ako celok to znelo dosť rozhádzanie. Touto cestou by som nešiel, radšej si držať a formovať vlastnú tvár, tam to vidím nádejne.

Feel A Curse

Z Liptova pricestovali FEEL A CURSE. Ako som už spomínal v starších reportoch, za mikrofón sa postavil Heňo (Narakh z DARKTIMES) a druhú gitaru tam už dlhšie brúsi Macej (ex-SUBURBAN TERRORIST). V pätici im to ide každým koncertom lepšie a lepšie. Cítim tam iskrenie a vzájomné prúdenie energie, ktoré má grády a vyráža rýchlikom smerom do publika. Ich dominanciou nie sú len dravé útoky, ale aj kopa vycibrených melódii a všestranných a nápaditých vyhrávok, ktoré skvelo dopĺňajú ich hudobný buldozér a vytvárajú rysy na ich hudobnej tvári. Heňovi to za mikrofónom celkom pristane, aj jeho hrubý growling do hudby sedí slušne. Pôsobí síce ešte kus neisto, no oproti ich prvému koncertu to bolo aspoň o triedu lepšie. Vyzretá dávka death metalu v poriadne energickom a svojskom podaní, dúfam, že na nové veci nebudeme dlho čakať.

Vendeta

Čas na odbočenie od death metalu, smerom ku tradičnejšiemu žánru. VENDETA hrá ako keby im gitary miesto hrkálok dávali už od útleho veku. Agresívne, rázne, dravé – thrash metal tej najrýdzejšej obdoby. Mnohí ich pasujú do role slovenského KREATORu, čo je z časti aj pravda. Inšpirácia sa nedá zakryť, dokonca aj mnohé pasáže pripomínajú legendárnych Nemcov, no na druhom albume sa už viac vybrali vlastnou cestou, ktorá sa líši od svojich inšpirátorov. Vystúpenie malo riadne gule a drvilo všetko, čo sa dalo. Ľudia sa konečne už viac prebudili a spravili nejaký ten „bordel“ pod pódiom (síce sa to nechytá účasťou na akcie spomenuté v úvode, no po obnovení treba dať tomu čas, aby si na akciu zvyklo viac ľudí, nie len domáci).

Brute

Východniari BRUTE nám kus zablúdili, vybrali sa cez víkend cez Strečno, čo však čert chcel a iní poverení úradníci, tento úsek bol uzavretý. Museli rýchlo zatočiť volant a ísť okľukou, čo malo za následok, že na akciu prišli „ltt“, čo znamená, že rovno z kufra auta dávali nástroje na pódium a za 15 minút už hrali prvú pieseň. Stres sa kus podpísal a došlo k pár nezhodám, ktoré našťastie rýchlo zamietli pod koberec. Aj oni nemajú šťastie na bubeníka, tak si musia poradiť s „neomylným“ (v tomto prípade to až tak nevadí, keďže bicie pochádzajú priamo z CD nahrávky, kde boli nahraté predovšetkým Jirkom Zajícom), tak to v celistvosti až tak neprekáža. Ich brutálny, ale zároveň aj technický death metal rastie každým albumom, nové piesne z chystaného albumu „Henchmen“ doslova klopú na svetovú bránu death metalu. Trefou do čierneho je aj angažovanie Fetusa (gitara z PERVERISTY) za mikrofón, jeho vokál znie strašne mohutne a brutálne a na pódiu so rozpustenými vlasmi pôsobí ako nasratý medveď schopný všetkých roztrhať. Pevne dúfam, že sa im už podarí nájsť pevnú bubenícku stálicu (už sa o niekom šepká) a neviem sa už dočkať nového albumu.

Face Of Agony

Poslednou kapelou večer a zároveň aj služobne najstaršou boli FACE OF AGONY, hrajú pomaly 25 rokov, no ich thrash metal má stále energiu ako mladý teenager. Riffy doslova nakopávajú rite, tempá roznesú nie jednu mladú thrashovú kapelu a ich chémia je neskutočná. Stačí sa na nich pozrieť a dávka eufórie Vás prevetrá, cítite sa šťastní a nabije vám baterky na maximum. Pritom postupy a štruktúra skladieb je hodne dospelá a prepracovaná. Jaro do toho ešte pridáva trochu tvrdšie vokály, ako sme v thrash metale zvyknutí, čiže sa nebojí aj growlingu alebo pridať do toho poriadne gule. Ich vystúpenie je ako buldozér, ktorý všetko zobral so sebou!

Akcia prebehla vo veľmi priateľskej atmosfére, ľudia sa nazbierali do 100ks, čo je na začiatok celkom pozitívne. Netreba sa vzdať a bojovať ďalej, táto akcia má silný potenciál do budúcnosti!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Všetky fotky si môžete stiahnuť –TU
Heslo: hlukoskop666

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.