VOICES OF DEATH IX – metal znel Domom kultúry!

SORGOTH

FATALITY, ATTACK OF RAGE, CRANIAL CARNAGE, SORGOTH, NECROSANCTUM, PENTEGHOST, 15. december 2018, Dom Kultúry, Lednické Rovne

PENTEGHOST

PENTEGHOST

Na západnom Slovensku sú populárne akcie odohrávajúce sa v kultúrnych domoch alebo v kine. Zoberme si festival FLESH PARTY, ktorý sa dlhé roky konal v kine v Leopoldove. Taktiež populárny BelUSA DEATHFEST sa koná v kultúrnom dome v Beluši, alebo Hoyasov CELESTIAL HELPFEST v Bánovciach. Posledná akcia, ktorú som tento rok navštívil niesla názov VOICES OF DEATH a konala sa v Lednických Rovniach (miesto uhádnete). Existuje aj na východe alebo na strednom Slovensku akcia odohrajúca sa v kultúrnom dome alebo kine? Ak áno, podeľte sa s tým do komentáru. Poďme si posvietiť na masaker v Lednických Rovniach.

Otvorenie akcie si zobrali na starosť domáci PENTEGHOST. Chalani dlho nehrávali, čo sa kus aj poznačilo na pódiu. Všetci boli hlavami dole, gitarista bol bokom k pódiu a občas bol až zakrytý basákom. Je to síce detail, ale udrie do očí. Hudobne si razia kov smrti energickou cestou s dôrazom na melódie. Malo to celkom švih, aj keď občas došlo ku kolízií, alebo bubeníkovi ušla klepačka na kostrbatú cestu. Chalani, keď budú makať a neostane to len pri tomto jednom koncerte, tak to môže mať zaujímavé pokračovanie.

NECROSANCTUM

NECROSANCTUM

Dávid svoje miesto neupustil a pokračoval aj so svojou hlavnou kapelou NECROSANCTUM. Chalani si stále bubeníka nenašli, čo zamrzí, keďže tie „notebookové“ bicie znejú dosť umelo a ani oku to nevonia. Keď sa však inak nedá, je to jediná cesta. Na chalanoch vidno, že makajú a výsledok sa odráža na pódiu. Výkon viac dospel, spevák pôsobil ako odtrhnutý z reťaze (obzvlášť chválim) a celkovo to malo náboj. Už by chalani mohli kopnúť do vrtule a vydať nejaký materiál. Zásoby už na to majú.

FATALITY

FATALITY

Z Česka pricestovali FATALITY v oslabenej zostave – v trojici (bicie, gitara, spev), no predviedli výkon, ktorý stínal hlavy. Boli síce len traja, no vyplnili pódium, ako máloktorá kapela. Lietali zo strany na stranu, riffy parádne rezali do žíl, až tiekla death metalová krv. Vokalista mal growling priam z pekla – hotový Lucifer, ktorý kričí na svojich podaných, aby mu doniesli v roku 2019 viac duší, pretože zvýšili kvóty. Pamätám si ich, keď hrali v Považskej Bystrici, v Apolle, a tam previedli drvivý koncert. Kebyže aj tu sú v plnej zostave, tak je kulturák v prdeli, takto len naše uši ostali dorezané. Organizátor (zároveň basák z NECROSANCTUM) nenechal chalanov skončiť a prehovoril ich ešte na jednu pieseň. Podobný postup aplikoval na viacerých interpretov večera, vďaka čomu sme mali o prídavky postarané.

ATTACK OF RAGE

ATTACK OF RAGE

Stálicu ATTACK OF RAGE si vždy rád pozriem. Posledný album „Dogma“ je grindcore plný nápadov, zaujímavých harmónií a dravých skladieb. Otázka znela: „Ako budú skladby fungovať naživo?“ Musím povedať, že jedna (krvilačná) báseň. Nápady vynikli a malo to celý čas šťavu. Mišo v jeho (tradičnom) zohnutom postoji dával ostrý diktát a frázuje ako rečník Cicero (keby začal počúvať BRUTAL TRUTH). Dokonca vytiahol ku konci aj viac „gore“ pasáži, ktoré celkom potešili. Pre tých, čo ich dlhšie nevideli (vrátane mňa), to bol celkom šok – vidieť Šampóna hrať na gitare miesto basgitary. Všetko mi však Hoyas vysvetlil. Šampón vymyslel celé splitko s CONTRASTIC a nový album „Dogma“, čiže je v podstate viac gitarista ako basák. Keď im odpadol gitarista, tak to bol logický ťah – Šampón sa ujal gitary. Basu nasadili Jakubovi, ktorého učil samotný Šampón. Stálica opäť nakopala rite!

CRANIAL CARNAGE

CRANIAL CARNAGE

Došiel čas na brutalitu od chalanov z CRANIAL CARNAGE. Zvuk aj tuto natiahol pomocnú ruku a spolu s drvivými riffmi a krvilačnými tempami nám predviedli najbrutálnejší zážitok večera. Česi zrejme vyrastali na agresívnych tónoch DYING FETUS, ktoré pretransformovali podľa vlastného receptu do tvorby a výsledok je brutal death metal, ktorý má mohutnosť a zároveň ráznosť. Vokalista má tiež dobre vytrénované hrdlo, ktoré si zrejme natiera výtokom z kanála, aby o poriadnu hnilobu nebola núdza. Drvilo sa jedna radosť, ľudia už pomaličky odpadávali, tí, čo ešte žili, dostali poriadny náklad.

SORGOTH

SORGOTH

Záver večera patril temnote. SORGOTH sme úplne na začiatku kariéry navštívili v skúšobni, no dovtedy sa vyvinuli. Zohratosť sa výrazne zlepšila, imidžová stránka je aspoň o dva levely vyššie, hudobne pomaly dospievajú a prezentácia na pódiu už nabrala divadelnejšiu podstatu (čo patrí k tomuto žánru). Hudobné začiatky boli v duchu priamočiarejšieho black metalu s melodickými líniami. Momentálne sa posunuli do atmosferických vôd s pohlcujúcim efektom. Dokonca pri jednej piesni som postrehol aj prvky depressive black metalu so zúfalosťou vo vokálnych partiách (žeby vízia do budúcnosti?). Neboja sa už ani warpaintov na tvárach a vokalista si zaobstaral klincové náramky ako za starých čias GORGOROTH. Z pódia sa vrhali temné melódie, atmosféra bola silná a bolo cítiť, že u chalanov hranie spôsobuje eufóriu. Vokalista sa šiel až roztrhnúť, aj po vokálnej, ale aj po prezentačnej stránke. Chalani predviedli rozhodne najlepšie vystúpenie večera, ktorá sa od všetkého vzďaľovalo (nie len žánrovo), a bol to dokonalý klinec (stovka) do obráteného kríža tohto večera.

Akcie v kultúrnych domoch majú svoje čaro. Ľudí sa nazbieralo okolo 110 kusov, čo nie je ideálne, ale postupne to stúpa. VOICES OF DEATH bude pokračovať aj budúci rok, kde sa bude sláviť číslo „10“. Už teraz sa teším na line-up!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Hrnec

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.