Vianoce už brutal death metalisti mali!

Cytotoxin

TRACRIOMY, BRUTE, CARNOPHAGE, CARNAL DECAY, ACRANIUS, ANALEPSY, RELICS OF HUMANITY, CYTOTOXIN, CONDEMNED, INGESTED, 3. október 2017, Collosseum Club, Košice

Carnophage

Carnophage

Pamätám si dobre na Cassovia Death Fest s PSYCROPTIC ako headlinerom. Jedna z najkultovejších akcií v košickom klube Collosseum. Hralo sa na striedačku hore a dole a vystriedalo sa celkovo osem kapiel v jednej šnúre. Death metalové hody! Každý čakal, kedy sa dočkáme pokračovania a po štyroch rokoch, ako blesk z jasného neba, sa na FB objavil event hlásiaci Cassovia Death Fest vol.2! Takú eufóriu som už dlho nepocítil. Ešte kukám ten line-up – INGESTED, CONDEMNED, CYTOTOXIN, CARNOPHAGE – jedna báseň. Keď tu zrazu sa ešte k tejto masakrálnej akcii pridávajú ANALEPSY, ACRANIUS, CARNAL DECAY, RELICS OF HUMANITY a celé to zaklincovali naše dve domáce lakoty – BRUTE a TRACRIOMY. Takýto line-up nám mohli kľudne závidieť všetci naši pohraniční susedia. Veru, bola to jedna z akcií roka!

V lete sa ohlásila prerábka dolného pódia v Collosseu. Z pravej strany ho plánovali presunúť na ľavú, kvôli lepšiemu prístupu, väčším rozmerom a celkovo lepšiemu komfortu pre kapely. Práce sa predĺžili, IMMOLATION sa musel presunúť do Humenného, no našťastie sa hlavné práce pred akciou ukončili a tak CASSOVIA DEATH FEST vol.2 mohla ako prvá prebehnúť na novom pódiu.

Kapiel až desať, akcia musela začať dosť skoro, aby na všetko vyšiel čas a tak sa aj stalo a prví CARNOPHAGE štartujú smrtiaci maratón na dolnom pódiu. Táto akcia proste nebude hľadieť na kompromisy a tak hneď od prvej kapely sa na nás valí poriadne zubatá dávka death metalu. Turci na to idú rôznymi prešmyčkami, vyhrávkami a sólami, dalo by sa povedať na technickejší variantu smrtiaceho kovu. Malo to šťavu a švih. Začiatok ako sa patrí! Na oddych nebol čas a tak trebalo rýchlo výjsť o poschodie vyššie, kde svoj set začínajú CARNAL DECAY. Štvorica (s dámou za gitarou) na nás spustila poriadne akčný brutal death metal, ktorý bol poriadne naklepaný, skôr v staršej podobe, a okorenení slammingovými prímesami. Prvé lietajúce hlavy sa už začínali objavovať a celé to začínalo naberať grády. Veľmi akčný set, ktorý nás poriadne plieskal!

Cytotoxin

Cytotoxin

CYTOTOXIN síce patrili k hviezdnym menám tejto akcie, no svoj set už prišli odohrať už teraz. Grimo však nelenil a navštívil ešte nie jeden kotol. Čo však k samotnému vystúpeniu? Bolo skazonosné, toxické a neľudské! Grimo nám predviedlo všetky technicky BDM vokálu (hĺbky, pískačky, výlevky…) a svojou robustnou postavou spôsoboval na pódiu poriadny prievan. Technické prešmyčky a rôzne zvraty, gitarové špekulácie tiež našli svoje miesto a tým posúvali toto vystúpenie do ešte väčších šialeností. Nebáli sa to ozvláštniť aj slammingom a bolo vybavené. Na fleshke ma síce moc nebavili, tu sa však predviedli v nesmierne dobrom (zelenom) svetle. Šepká sa, že ich na Slovensku čoskoro opäť uvidíme.

Tracriomy

Tracriomy

Prví z domácich vystúpili (kedysi) Košičania TRACRIOMY. Slammovými vychytávkami obdarená podoba brutal death metalu, ktorá naživo kope do uší a núti Vás si poriadne vyhodiť z kopýtka. Šťavnaté a poriadne mohutné tóny sa valili z pódia a pod ním to vrelo tiež. Možno niekto nevie, ale na začiatku cesty tejto formácie stál za mikrofónom Lucas (organizátor celej akcie), ale vzdialenosť ho žiaľ od kapely odlúčila, teraz však využil šancu a jednu skladbu si strúhol s chalanmi. Spolu s Oliverom vytvorili poriadne chorobný a zvrátený duet, ktorý netrpel na „máloúchylnosť“. Malo to tie správne grády a silu!

Analepsy

Analepsy

Vzhľadom na to, že RELICS OF HUMANITY sa opozdili, tak na rad prišli ANALEPSY, ktorým to aj zahralo do kariet, keďže miesto horného pódia si mohli zahrať na veľkom dolnom. Tmavší Portugalčania na nás spustili ako sa má hrať poriadne svieži a technicky vyspelý brutal death metal, ktorý má vlastnú tvár. Kopec gitarových vychytáviek, krvilačných melódií a dravého nasadenia do nás liali počas celého setu. Zároveň na mňa pôsobili veľmi milým až zlatým dojmom. Žiadne tvrďácke výrazy a gestá, ale zahraté so srdcom a to poriadne masívne.

Brute

Brute

Na hornom pódiu sa opäť prišla ukázať naša domáca kapela – BRUTE. Už po novom pätica východniarov (čerstvý bubeník Marek a gitarista Boris z DISCONSOLATE) na nás spustila svoj premyslený a nápaditý death metal, ktorý sa nebojí zájsť aj do poriadnych brutálností, ale zároveň na nás vytasí aj melódie. Musím však povedať, že dnes nebol ich deň a našlo sa kopec zaváhaní, kde to (občas) pôsobilo veľmi rozhádzane a nie kompaktne. Oddanosť a zapálenosť sa im však nedá uprieť a viem, že tieto malé nedostatky čoskoro odstránia a bude to poriadny nájeb!

Condemned

Condemned

Zrejme najväčšia výčitka na brutal death metalovú scénu, akú často počúvam, je, že každá kapela znie úplne rovnako, plocho a bez duše a atmosféry. Normálne by som im dal za pravdu počas vystúpenia CONDEMNED. Prišlo mi to až moc stratené v mase tohto žánru bez jediného zaujímavé momentu, ktorý by kričal – „AHA, TU SME, NÁS SI PUSTI“. Ku tomu hral aj fakt, že majú nového speváka, ktorý farbou hlasu a hlavne ani z kilometra nedosahoval brutálnosť Angel-a Ochoa. Aspoň sa vyskytol čas na uvoľnenie a oddýchnutie, to však netrvalo dlho, pretože išli na rad najväčšie brutality line-upu!

Acranius

Acranius

Keď chceš skutočne vedieť ako by mal znieť ten najbrutálnejší moderný death metal so všetkým čo k tomu patrí, tak si daj ACRANIUS. Hotová porcia zhnitého mäsa podávaná na striebornom podnose a zabalená v poriadne tučnom a modernom šate. Oni doslova devastovali horné pódium a ľudia behali po hlavách, moshovali, no hotové inferno aj pod pódiom. Slammingy mali neskutočnú šťavu, ktoré naberali mohutnosť buldozéru naloženého tonou čerstvého mäsa a po každom breakdowne na nás tento náklad vysypali. Pre mňa vrchol festivalu, bol som doslova prefackaný!

Ingested

Ingested

Najbližšie k deathcoru a najmenej od brutal death metalu mali paradoxne headlineri INGESTED. V konečne dôsledku je to vlastne jedno, bo o dávku brutality bolo postarané. Bolo to síce viac uškriekané a uštipačnejšie, breakdowny padali na každom rohu, o to viac sa našlo skokanov z pódia, ale aj pod pódiom, kde to doslova lietalo ľuďmi. Celý čas mi prišiel spevák strašne známy, stále som si vravel – „boha, ja ho odniekiaľ poznám“. Nuž, nemohol som si spomenúť a potom mi to došlo. Bol to spevák z ORIGIN. Ak ho poznáte z domácej kapely, tak tu ešte viac zatlačil na pílu a hlavne povyťahoval kopec guttural hĺbok, čo by som na neho nepovedal. Zvládol to fakt bravúrne. Celé vystúpenie malo riadny ťah na bránu a švih, ktorý prevetral každého jedného.

Relics of Humanity

Relics of Humanity

Nakoniec, zrejme fakt na poslednú minútu došli aj chalani z RELICS OF HUMANITY. Ostalo im len horné pódium a tak sme sa ešte vybrali všetci pozrieť si posledné vystúpenie tejto akcie. Neviem, či to už bolo mojou únavou, alebo kvôli ich zmene v zostave, ale prišlo mi to veľmi fádne a celé akosi bez energie a nasadenia. Chýbal tomu švih a dravosť, ako si pamätám z ich posledného vystúpenia na Slamtastic Party.

CASSOVIA DEATH FEST – to je hotový sviatok, už len ho pridať do kalendára a človek, ktorý by správne odpovedal na otázku – ako sa volá prvý album od DEVOURMENT – by si mohol tento deň vybrať voľno bez potreby čerpania dovolenky. Proste, by si ho zaslúžil za oddanosť žánru! Luxusná akcia prebehla ako nič a musím povedať, že som si ju užil naplno. O takomto line-upe mohlo veľa ľudí len snívať a teraz sme mali takéto veľké kapely naraz. Nazbieralo sa nás okolo 150 a pevne dúfam, že do roka a do dňa si opäť vyberáme voľno a ideme si poriadne pretriasť hlavy!

Z každého vystúpenia sme urobili video, takže si môžete všetko kuknúť. Link TU.
Fotky sú teda len vystrihnuté zábery z videa.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.