Verejná skúška svetových BDM kapiel

DEVANGELIC

DEVANGELIC, ANTROPOFAGUS, RELICS OF HUMANITY, CRANIOTOMY, OSSUARY ANEX, 12. september 2018, Kulturák, Bratislava

OSSUARY ANEX

OSSUARY ANEX

Dobre si pamätám na rožňavské koncerty v klube Cold Light. Pokiaľ hralo niečo z melodickejšieho súdku, tak prišlo aj 50 ľudí. Keď dorazil brutal death, nebodaj grindcore, tak sme tam boli ledva desiati (aj s barmanom). Taktiež si dobre pamätám na jeden grindový koncert (GAZDASGRIND), kde sme boli v klube iba ja s Palom. Počas vystúpenia som pociťoval strašnú hanbu. Zrak som klopil smerom dole a dúfal, že o tomto koncerte radšej kapely pomlčia. Podobný pocit som zažil aj teraz v Kulturáku. Horšie je, že šlo o fakt prvotriedne kapely. Poďme si to teda rozobrať.

Kulturák klub v Bratislave som navštívil prvýkrát. Pódium je postavené oproti baru (chválim čapovaný Wywar), vsadené do rohu. Všade nad našimi hlavami svietili malé svetielka, úrodná pôda pre post-rockové koncerty. Problém je, že keď som odrátal členov kapiel, bolo nás tam približne 12. Divím sa, že kapely vôbec vystúpili.

Na pódium (asi so 40 minútovým meškaním) sa postavili OSSUARY ANEX. Žáner je pre túto akciu definovaný vopred. Nič iné ako brutal death metal sme neočakávali. Otázka bola, či hrajú priamočiaro, pestrejšie, či zapoja aj slamové prvky, alebo to budú tlačiť do techniky. Prvá kapela stavila na kvetnatejšie podanie žánru s jemnými odskokmi do slammingu. Na to, že nás tam bolo fakt len zopár, do toho poriadne tlačili. Mladí Rusi to mali po technickej stránke zvládnuté a čakal nás kopec zvratov. Po 15 minútach bolo po koncerte. Nedivím sa.

CRANIOTOMY

CRANIOTOMY

Na rad prišli naši CRANIOTOMY. Veľkú eufóriu v sebe teda nemali (mne tie kapely prišlo ľúto). Aďo sa celý čas snažil prebudiť v nás energiu, nech sa vytvorí aspoň „kotlíček“, no až na pár headbangov sme sa na nič nezmohli. Kus energie a nadšenia chýbalo, dokonca ani Šampón neskočil medzi nás všetkých desiatich, no chalani zahrali profesionálne. Zahrali nám štyri staré skladby a jednu čerstvú novinku (názov som však nerozlúštil), ktorá opäť predpovedná veľké veci, ktoré snáď prídu v roku 2019. Vystúpenie bolo na úrovni, avšak chýbal tomu ten impulz, na ktorý som pri nich zvyknutý. Holt, bez atmosféry a ľudí sa ani kapele nechce. Zaujíma ma jedna vec. Došli by zahrať aj keby dopredu vedeli, koľkí tam budeme?

RELICS OF HUMANITY

RELICS OF HUMANITY

RELICS OF HUMANITY som už videl dvakrát v košickom Collosseu. Vždy to bol prvotriedny náklad technicky zdatného a inštrumentálne vymakaného brutal death metalu. Bielorusi sa nezľakli ani tohto mini publika a naložili do nás svoj death bohatý na nápady a zvraty. Pri nich som nepociťoval, že im vadí veľkosť osadenstva. Hrali ako o dušu, plný energie a zlosti. Výzorom pripomínali väzňov s plným trestným registrom. Pomocou tónov nás prišli dostať šesť stôp pod zem. Hanba vo mne vrela, ale kapela naložila fakt statočne a dravo.

ANTROPOFAGUS

ANTROPOFAGUS

Prešli tri kapely a zrazu som zistil, že už nemeškáme 40 minút, ale sme desať minút v predstihu. Darmo, tie dvadsať minútové sety urobili svoje. Však načo aj zdržovať. ANTROPOFAGUS zhasli svetlá a ostali zahalení červeným prítmím. Keď som uvidel tváre našich dvoch fotografiek, vedel som koľká bije. Fotenie za takých podmienok je ako za trest. Na druhej strane to samotnému koncertu pridáva dávku tajomna. Taliani na nás spustili svoj mimoriadne pestrý, nápadmi ovenčený a energiou nabitý, vražedný brutal death. Odmyslel som si, že tam stojíme len desiati a sústredil sa výlučne na ich set. Ich hudba má neskutočný impulz a poriadnu dávku testosterónu. Má to gule, no zároveň v ich tvorbe nájdeme kopec melodickejších riffov, nečakaných zvratov a zaujímavých kompozícii. Hlavne „Architecture of Lust“ bol naživo brutálny „gule-trhač“! Vadilo mi jedine, že vokál bol celkom v ústraní a občas som ho musel hľadať.

DEVANGELIC

DEVANGELIC

Netušil som, že obidve talianske kapely sa delia o rovnakého speváka. Dokonca aj vkus na osvetlenie pódia majú rovnaký. Hudobne sú však úplne inde. DEVANGELIC je talianska odpoveď na americký DISGORGE. Priamočiary a technicky vymakaný BDM s neskutočným ťahom na bránu. Naživo to malo fakt razantný tlak a drvivý dopad. Vokalista sa v ANTROPOFAGUS držal v hrdelnom growlingu zväčšia v stredných hladinách, no pri DEVANGELIC zašiel na samotné dno svojej hĺbky. Vyvalil na nás poriadne splesnivený kanál, ktorý zahnojil chorobnosť vystúpenia. Prevedenie opäť na jednotku, no po atmosfére a poriadnej show ani chýru, ani slychu.

Škoda, že v hlavnom meste sa nenašlo viac ľudí. Je pravda, že neďaleko v MMC hrali LEPROUS a rovnaký line-up BDM bol deň predtým v Košiciach na CASSOVIA DEATH FESTE. Podľa všetkého postačuje jedna zastávka pre takúto (alebo podobnú) zostavu na našom území. Čoskoro nás čaká turné PATHOLOGY, PYREXIA, KRAANIUM a EPICARDIECTOMY, ktoré bude mať opäť košické aj bratislavské predstavenie. Zatiaľ ma to viac láka do Košíc, kde to na podobných akciách furt žije. Bratislava, polepši sa!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.