Veľkolepý Grand Slam v Randali!

PYREXIA - atmosféra

Pathology, Pyrexia, Kraanium, Epicardiectomy, Sinaya, Sanatorium, 14. november 2018, Randal, Bratislava

PYREXIA - atmosféra

PYREXIA – atmosféra

Bratislavská dopravná infraštruktúra je poleno pod nohami. Cestu som naplánoval so štyridsať minútovou rezervou, napriek tomu sme meškali takmer polhodinu. Príchod do Bratislavy prebehol v poriadku. Dôjdeme za Avion, pred nami zápcha, pozriem na hodinky a vravím si: „20 minút v zápche nás nezabije, máme čas k dobru.“ Situácia sa však nezlepšuje. Semafory síce fungujú, no po zasvietení zelenej sa auto nemá kam pohnúť. Ideme ako slimáky. Mám pocit, že pešo by som to dal rýchlejšie aj s „medzi-pivom“ po ceste. Pri Trnavskom mýte sme dokonca ostali stáť na koľajniciach. Hlavami sme točili ako tenisový rozhodca, či do nás nevpáli električka. Našťastie sme vyviazli bez ujmy. Prichádzame k Randalu a tam stojí havarovaný autobus, ktorý to možno celé spôsobil. Rezerva v čudu, prechod Bratislavou nám trval viac ako hodinu.

Do Randalu prichádzame tesne pred začiatkom poslednej piesne od SANATORIUM. Nestihli sme vybrať foťák a nastaviť ho, nie že ešte spraviť fotky z prvého vystúpenia. Okamžite ma dostal správne masívny zvuk – gitary mali mohutnosť a vokál bol v popredí. Malo to grády a dávku testosterónu. Škoda, že sme viac nestihli.

SINAYA

SINAYA

SINAYA mi do súpisky kapiel vôbec nezapadala. Brutalitu by ste v ich hudbe ťažko hľadali. Prvé tóny prezradili, že ide o old school death metal a hneď mi napadli ich brazílske kolegyne NERVOSA. Miestami som mal pocit, že chcú len naskočiť na rozbehnutý vlak. Zvuk zo začiatku tiež nehral v ich prospech. Občas to bol guláš a nevedel som, čo vlastne hrajú. Dokonca mi prišli na um aj myšlienky, ktoré sa v slušnom rozhovore nepoužívajú: „Nemajú ich so sebou na turné, len preto, aby bolo koho preťahovať?“ Posledné dva songy už zneli vyzretejšie, aj zvuk sa ustálil, no stále si myslím, že táto kapela pre toto turné nie je vhodná.

EPICARDIECTOMY

EPICARDIECTOMY

EPICARDIECTOMY, to už bola iná káva. Čistokrvný slamming brutal death metal so všetkým, čo k tomu patrí. Vokál vyznieval ako keby niekto vypúšťal kanál aj so zhnitými potkanmi a bezdomovcami. Hopsavé „slamy“ boli mohutné a rytmičák znel „správne plechovo“. Dav hneď ožil a vznikli prvé moshpity. Všetko bolo správne, akurát, že nič navyše sme nedostali. Žiadny prekvapivý moment, invenčný gitarový nápad alebo zvýšená agresia z pódia. Ako to poznáme z CD, tak sme to dostali aj naživo, bez pridaného „wau efektu“.

KRAANIUM

KRAANIUM

KRAANIUM som síce videl nedávno na Obscene Extreme (popri tom 2x na Gothoome), no nezaujali ma. Keď teraz nabehli na pódium, kukal som s otvorenými ústami, či je to tá istá kapela. Vyrútili sa na nás ako totálne devastujúci buldozér obkrútený ostnatým drôtom z ktorého kvapká krv zmiešaná s močom. Možno som to prehnal s opisom, ale takýto tlak som fakt nečakal. Ľudia vyskočili z kože a pred pódiom sa vytvorila nebezpečná zóna do ktorej vkročil každý, koho posadol slamový démon alebo ho dav zobral zo sebou. Zrejme majú nového vokalistu (naposledy si pamätám toho ušatého z VOMITOUS, po smrti pôvodného), jeho hrdlo šlo na doraz. Ostré pískačky spôsobovali rany v uchu. Gitary boli tiež poriadne štipľavé. Klaniam sa kapele, ale aj zvukárovi- vytvorili hotovú apokalypsu.

PYREXIA

PYREXIA

Setlist večera mohol kdekoho zmiasť. Podľa plánu mali nastúpiť PATHOLOGY. Prídem k pódiu a vidím, že to nesedí. Keď z reproduktorov začali vychádzať hardcorom nasiaknuté death metalové riffy, bolo jasné, že časový harmonogram klame. PYREXIA vytiahla svoje tromfy v podobe ich legendárneho albumu „Sermon Of Mockery“ z ktorého zahrali päť kusov. Myslel som si, že KRAANIUM tento večer nič neprekoná, no prišli títo páni a okamžite dvihli latku. Sekané „old school“ riffy v kombinácii s charizmatickým prejavom nového vokalistu nás preplieskali. Keď som ich videl v Košiciach v roku 2013, mali hardocorovo ladeného speváka. Teraz najali mladšieho, ktorý je viac doma v brutálnom death metale a jeho hĺbky stoja za to. Dav po predchádzajúcom vystúpení vôbec nepoľavoval, dokonca spontánne vytvoril aj „wall of death“. Miestami som mal pocit, že keď skončí pieseň, polka ľudí odpadne od únavy. Koniec setu patril ich titulnej hymne „Sermon Of Mockery“, kde tradične pozvali ľudí na pódium. Celý song som teda „odheadbangoval“ na pódiu spolu s ďalšou desiatkou ľudí. Bol to hotový nárez! Na koncert PYREXIA budem spomínať ako jeden z najsilnejších, čo sa týka death metalu.

PATHOLOGY

PATHOLOGY

Záver večera patril formácii PATHOLOGY. Oproti predchádzajúcim vystúpeniam pridali viac na priamočiarosti a tlaku bez pravidelných sekaníc. Rozhodne šlo o modernejšie prevedenie brutal death metalu s dôrazom na priamu agresiu s cieľom prevetrania sluchovodou dávkou z guľometu. Kapela na študiovkách používa asi najbrutálnejší vokál súčasnosti, Mattiho Waya. Live „náhrada“ bola síce slušná brutalita, no kvality jeho predchodcu zďaleka nedosahuje. Celkovo sa vystúpenie nechytalo na dve predchádzajúce. Tlak to však bol riadny.

Brutal death metal predsa len ožil v našom hlavnom meste. Došlo až niečo cez 120 ľudí, takže v Randali to vyzeralo celkom plno. Hneď v sobotu som bol na zostave ABORTED/CRYPTOPSY/BENIGHTED/CYTOTOXIN, no musím povedať, že na set PYREXIA to ani ďaleka nemalo. Teším sa na ďalšiu nálož!

 

 

 

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.