Večer severských melódií v podaní VREID a KALMAH

VREID

VREID, KALMAH, SLEGEST, 13. december 2018, Tartaros, Banská Bystrica

SLEGEST

SLEGEST

Banská Bystrica si neustále upevňuje svoje silné miesto v slovenskom metalovom svete. Kapiel tam stále pribúda (akurát rozmýšľame, že ďalší Hlukotrip prevedieme tam) a s koncertami sa tam roztrhlo vrece. Banská Bystrica je mestom, ktoré sa doťahuje koncertnou aktivitou k metropolám ako Bratislava a Košice. Jedno veľké meno strieda druhé, ľudia chodia aj z okolia, my sme prišli z Považskej Bystrice a Žiliny. Horšie je to už s dostupnosťou, čo sa týka spojov. Pokiaľ nejdeš autom, tak si musíš do rána počkať na prvý vlak. Keď však koncert stojí za to, tak auto je tá správna cesta. Koncert VREID a KALMAH bol práve týmto prípadom. Ako to prebiehalo?

Úvodné slovo mali SLEGEST, ktorí boli označení taggom – blackened doom metal. Keď však vypustili svoje tóny, tak mi to označenie prišlo scestné. Stavebným kameňom bol rock´n´roll, na ktorý nabaľovali rôzne príchute, najčastejšie práve tú čiernu. Vokál sa taktiež niesol v tomto duchu, občas mi to pripomínalo KVELERTAK, akurát na sedatívach a bez šmrncu. Celkovo to nemalo žiadne gule, atmosféru a celé to mi to vošlo do ucha a druhým vyšlo bez toho aby niečo vo mne zostalo. Pýtal som sa sám seba: „Nie je lepší domáci support k veci (pár mien by ma napadlo) ako takéto zbytočné kapely?“

VREID

VREID

VREID bola kapela, kvôli ktorej som do Banskej Bystrice meral cestu. Ich koncerty navštevujú ľudia z dôvodu, že celá zostava je tvorená z členov kapely WINDIR (samozrejme až na mŕtveho Valfara). Väčšina ľudí dúfa, že pár piesní odznie práve do tejto legendárnej kapely. Niečo sa vždy nájde, no VREID je už dlhodobo plnohodnotná kapela s bohatou diskografiou (8 albumov). Nedávno vydali svoj posledný album „Lifehunger“ na ktorom stál playlist večera (nezabudlo sa však aj na staré veci). Zvuk im hral v ústrety a tak sme si mohli vychnutnať jednak melodické vyhrávkové pasáže, ktoré niekedy až strhli dav atmosférou, ale aj zlom nabité víchrice, ktoré zase previali naše krky. Jediné, čo mi vadilo, že na takýto žáner tam bolo až moc hecovania zo strany kapely, až som si spomenul na koncert SEPTICFLESH (dobre, až také zlé to zas nebolo). V taktom žánri mi to nepríde vhodné. Dočkali sme sa samozrejme aj skladby od WINDIR, uprostred setlistu spustili „Journey to the end“, ktorá prebrala publikum, až sa vpredu vytvoril menší kotol. Pár ľudí si dokonca vyšlo aj na pódium, asi si mysleli, že sú na death metalovom koncerte. Každopádne šlo o veľmi vydarený koncert, plný chladných melódií, black metalových nájazdov (tie fakt ničili) a pohlcujúcej atmosféry, ktorá nás zobrala ďaleko na sever.

KALMAH

KALMAH

Hlavnou kapelou večera však boli pre väčšinu publika práve KALMAH. Nie je to moja šálka kávy, ja mám rád death metal agresívny, temný, zlotvorný a monumentálny (aspoň niečo z toho by mal spĺňať), preto premelodizované kapely obchádzam. Šancu však treba dať všetkému a bol som celkom milo prekvapený. Fíni nasadili mimoriadne vysoké tempo, ktoré sa rozhodli neupustiť až po záver večera. Energia sa doslova valila z pódia, aj ľudia sa vpredu riadne rozhýbali a musím uznať, že to malo svoj šmrnc a drive. Ťah na bránu by som označil za ich najsilnejšiu zbraň. Z pódia okrem energie šla aj veľmi dobrá nálada, ktorá bola doslova do publika napumpovaná. Jedna severská melódia striedala druhú, optimizmus šiel doslova z gitár a o vydarený zážitok bolo postarané. Doma si to zrejme nepustím, ale koncert mal svoje čaro.

Na to, že šlo o koncert uprostred týždňa, sa nazbieralo necelých 120, tak to beriem ako veľké pozitívum. Teším sa na ďalšie koncerty v BB aj v roku 2019.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.