Večer, kedy temnota pohltila Randal

Wrathprayer

WRATHPRAYER, NAHTRUNAR, GOATCRAFT, DEVIL´S POISON, 31. august 2018, Randal, Bratislava

Devil´s Poison

Devil´s Poison

Začínal som v sebe cítiť potrebu temnoty. Na Obscene a Fekal Party bolo síce o zábavu a poriadny masaker postarané, no stále to bolo moc svetlé. Na Obscene dokonca vystupovali CORPSESSED, no žiaľ hrali o pol 12 na obed, počas riadneho úpeku, kde ich temná stránka bola úplne presvetlená. Prišiel posledný augustový deň a moje hudobné chute boli naplnené, pretože Randal zaliala mysteriózna atmosféra a tajomný opar riffov pohltil celý priestor!

Vystúpenie prvej kapely sa o polhodinu posunulo, ale keďže bol piatok a na druhý deň začal víkend, tak to nemohlo nikoho trápiť. DEVIL´S POISON boli pre mňa veľká neznáma, no o to viac prekvapila. Black metal ako z 90-tych rokov, odniekiaľ zo severu (najbližšie Nórsko), hraný v poriadne plesnivej pivnici a za bicími zavesený obrovský obrátený kríž. Hneď ma táto predstava od prvých tónov chytila a celé vystúpenie ma nepustila. Chladné riffy a vokál ako mystický démon z lesa, to bola ich najväčšia prednosť. Spevák a basák dokonca aj postavou sedel do konceptu, chudý ako kostlivec, kebyže povie, že vyrastal v nórskych lesov a praktizoval rituály, tak mu aj uverím. Na túto kapelu si budem musieť lepšie posvietiť.

Nahtrunar

Nahtrunar

Pódium zahalila veľká vrstva hmly, nos zachytil pach ako z kadidla, pred nami prichádzajú zahalení chlapi a temnota mohla začať. NAHTRUNAR na nás spustili poriadne valivý, pohlcujúci a mimoriadne atmosferický black metal, ktorý nás celý uchopil a nepustil až do konca. Atmosféru dopĺňal aj vizuál pódia. Hmla v kombinácii s modrým svetlom, kde nebolo vidno skoro vôbec protagonistov, vytvorilo až mysteriózny zážitok s záhadnými postavami z inej dimenzie. Akurát som si všimol, že basák mal na sebe aj warpaint, pri ostatných členov to nebolo možné rozlíšiť, vlastne to bolo aj veľké plus. Mali sme pred sebou niečo záhadné a tajuplné a hlavná sústredenosť bola smerovaná na hudbu.

Wrathprayer

Wrathprayer

Myslel som si, že nič temnejšie už dnes nedostaneme. Hrozne som sa mýlil. WRATHPRAYER otvorili bránu do tajomných zákutí iných svetov, kde vládnu chápadlové príšery a každá známka ľudskosti je ihneď zdevastovaná. Veľkou dominanciou bol aj vynikajúci zvuk, ktorý bol tak správne zlý. Ukázal, len to čo chcel a nechal veľa na obrazotvornosť našich myslí. Niekomu sa môže zdať, že je nečitateľný. Avšak to bol zámer. Tá neurčitosť len dopĺňala ich záhadnú auru vystúpenia, kde sme si nemohli byť istí, či vôbec ide o hudbu alebo vzývanie tajomného démona z pekla. Hudobne sa to nieslo v duchu black/death metalu so zameraním sa na vytvorenie podstaty zla z tónov. Červené svetlo s kombinácii s dymom podávalo pomocné chápadlá ich „evil“ hudbe. Po tomto vystúpení sa aj bojím zavítať do Chile, či to tam už nevyzerá ako z niektorej Lovecraftovej poviedky.

Goatcraft

Goatcraft

Samotný záver večera patril našim GOATCRAFT. Maťo počas predchádzajúcich vystúpení, okrem organizácie, sa musel starať aj o pravidelný prísun dymu na pódiu a o pravidelné zapaľovanie sviečok. Teraz konečne mohol na seba vyliať kvantum krvi, obliecť roztrhanú koženku, ujať sa gitary a otvoriť nám dvere do tajomstiev ich zvukových rituálov. Hudobne sa nesú v podobnom štýle ako predchádzajúca kapela, len s väčším dôrazom na dravosť a agresivitu. Malo to riadne gule počas celého vystúpenia. Vyvolávalo to vo mne predstavu, že si čarodejnice počas svojho sabbathu odpustili rituál, rovno sa chopili nožov a poriadne prečistili najbližšiu dedinu. Na úplný záver si na pódium privolali posilu – Harvey z Daggerose/The Karnsteins, ktorý s nimi spustil legendárnu skladbu „Necropolis“ od MANILLA ROAD, čo bola aj pocta nedávno mŕtvemu Markovi Sheltonovi. Mimoriadne vydarený večer sme mali za sebou. Musím podotknúť, že tak dobrý zvuk počas všetkých vystúpení som snáď v Randali ani nezažil, aj čo sa týka osvetlenia a „dymu“. Dokonca sa aj ľudia nazbierali a bolo nás tam možno aj 100 kusov. Viac temnoty do Bratislavy!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: temnota v ušiach – temnota aj v mobile.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.