Večer bez headlinera! OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA a FRACTAL UNIVERSE predviedli famózne sety!

OBSCURA

OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE, 24. február 2020, Randal, Bratislava

FRACTAL UNIVERSE

FRACTAL UNIVERSE

Moja koncertná šnúra pokračuje. Na rad prišiel koncert, kde by sa nedalo jednoznačne určiť kto je headliner a kto je support. Všetky kapely sú tak kvalitatívne vyrovnané, že každý bude mať inú hlavnú hviezdu večera. Pre mňa to bola THULCANDRA – druhá kapela hlavného mozgu OBSCURA(y). Hudobne sa najviac odlišuje od zvyšku večerného menu a tým, že hlavným motorom kapely je obdiv k DISSECTION a k ich melodickému black metalu. Nieže by som nemal OBSCURA(u) rád, ale už som ich videl asi 5-krát a pomaly prichádza na mňa pocit presýtenia. Preto som sa ešte viac tešil na GOD DETHRONED, ktorých som videl iba raz na brutali a vtedy šlo o dobrú nakladačku. FRACTAL UNIVERSE, priznávam, nepoznám, tak som sa nechal prekvapiť. Poďme si to celé prebrať.

OBSCURE Promotion (skoro ako OBSCURA promotion, nie?) sú známi svojou presnosťou. Nebolo tomu inak ani dnes. Keď som vošiel do Randalu o 19:01, tak už FRACTAL UNIVERSE hrali prvú pieseň. Rýchlo som hodil kabát na držiak a už som šprintoval k pódiu. Francúzsky metal ma vždy dokáže prekvapiť. Hlavne sa to darí black metalu, kde pomaly každý týždeň objavím jeden skvostný album, ale na nedávnom BelUSA Deathfeste ma veľmi milo prekvapili EXOCRINE a rovnako ma dostali aj FRACTAL UNIVERSE. Hneď, ako som svoju pozornosť upriamil na pódium, tak sa na mňa vyvalila mimoriadne pozitívna energia. Spevák a gitarista v jednej osobne sa po celý čas milo usmieval a každým jedným tónom dokazoval, ako ho baví to čo hrá. Hudobne mali blízko k Nemcom OBSCURA. Miešali technický death metal s progresívnymi postupmi a až s „scifi“ atmosférou. Celé nám to podali energicky a živelne. Zároveň oceňujem pri nich, že celé vystúpenie na mňa pôsobilo spontánne a úprimne. Technický death metal je ich život. Na záver gitaristi zišli dole z pódia do publika, kde s nami odohrali záverečné tóny. Veľmi silný úvod večera.

THULCANDRA

THULCANDRA

Druhý na rad prišiel rovno môj headliner. Zo začiatku som mal zmätené pocity, keďže zvuk nebol ideálny a Steffenova gitara a spev sa mi strácal. Časom sa to kúsok zlepšilo, no ideál to nebol. Nemôže byť všetko na jedničku. Každopádne ma THULCANDRA úplne dostala. Ich melodikou prešperkovaný black metal s občasnými nádychmi death metalu mal tento večer najsilnejšiu atmosféru večera. Pohltilo ma to pomaly hneď a celý čas som sa nechal viesť touto prenádhernou hudbou. Ako aktívnemu fanúšikovi black metalu mi neprišla táto hudba obzvlášť temná, predsa len sú iné temnoty, ale ja by som to skôr označil slovom tajomná. Veru, ich hudba bola pochmúrnejšia rozprávka alebo veselejšia temnota. Na záver ma ešte potešili čerstvou skladbou, ktorá predpovedná, že nový album (mal by vyjsť ešte tento rok) bude nakopaná a atmosferická záležitosť.

GOD DETHRONED

GOD DETHRONED

Na pódium vybehli najskúsenejší death metalisti večera – GOD DETHRONED. Holanďania síce patria k najstarším kapelám, hrajú už od roku 1991, len ich meno je oproti kapelám ako SINISTER, ASPHYX, GOREFEST či PESTILENCE vyblednutejšie, pritom ich hudba je „guletrhajúci“ buldozér. O tom sme sa mohli presvedčiť aj v Randali. Zvukárovi ušla ruka pri kontrolke volume, bo občas som mal až pocit, že mi odrhne hlavu, to by som ešte rozdýchal, horšie bolo, že sa miestami nástroje prekrikovali a tým sa medzi sebou strácali. Na druhú stranu – rezalo to na 666% a mal som pocit, že sa na nás valí celá armáda. Set postavili hlavne na novom albume „Illuminati“, no zazneli aj staršie pecky ako „Villa Vampiria“ alebo „Nihilism“ (nič z úplne starých albumov, čo je škoda), pri ktorých sa práve staršie publikum rozhodlo poskočiť si do drvivých rytmov. Hlavný vokalista mi pripadal ako death metalový Rob Halford (výzorovo), ktorý vie revať do publika a pôsobiť značne charizmaticky. Každopádne, koncert legendárnych Holanďanov bola riadna jazda, ktorá premasírovala moje ušné bubienky.

OBSCURA

OBSCURA

Steffen si po druhýkrát vyšiel na pódium a so skladbou „The Anticosmic Overload“ rozpútal technické death metalové peklo. Opäť som mal pocit, že sa jeho gitara stráca a ani nie je dobre počuť jeho spev. Vrieska potichu? Na bokoch pódia si spravili také mini „stejdže“, kde sa postavili, keď chceli predviesť sólo, alebo len šikovnú hru na gitare. Chalani pokročili v sete, kde hrali veci z posledného albumu „Diluvium“ či z „Akróasis“, vlastne by sa dalo povedať, že hrali celkom pestrú paletu skladieb z rôznych období. Nemci majú plus, že tie technicky náročné a štruktúrne premyslené veci vedia podať s ľahkosťou a mimoriadnou dávkou energie, až máte pocit, že to nie je vlastne nejak extra zložité. Pritom je to tajfún nápadov, ktorý zmetie všetko so sebou. OBSCURA(u) som videl už po (zrejme) piatykrát a opäť som odchádzal mimoriadne spokojný. Ale už by som si dal od nich na kúsok pokoj a rád by som si kukol aj iné kapely z podobného cechu.

Ľudí sa nazbieralo pomerne dosť, tipol by som si, že až 200 ľudí, rozhodne viacej ako na GUTALAX v piatok, čo bolo niečo cez 100 platiacich ľudí. Dúfam, že podobné koncerty budú pokračovať, akurát by som sa zameral na niečo, čo tu dlho nebolo alebo vôbec nehralo ako BLOOD INCANTATION, TOMB MOLD, ARCHSPIRE alebo BENEATH THE MASSACRE.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.