TujAroT a ich singel „Stellae Errantes“

TujAroT - Stellae Errantes

Black metalové zoskupenie TujAroT zverejnilo novú pieseň „Stellae Errantes“. Ide o čistejšiu a melodickejšiu záležitosť, ktorá však nestráca nič na mystike žánru a zároveň má svojskú atmosféru. Na mojich pár otázok ku singlu odpovedal Vargar.

TujAroT - Stellae Errantes

TujAroT – Stellae Errantes

Do sveta ste vypustili novú pieseň s názvom „Stellae Errantes“. O čom pojednáva?

Skladba pojednáva o tom ako si pod vplyvom vlastných projekcií a želaní pretvárame realitu do podoby značne odlišnej od skutočnosti, ktorá je už aj tak vždy inak skreslená optikou vnímania každého jednotlivca. A človek sa tiež môže sám stať predmetom tejto dezilúzie. Jednoducho, mýlime si odraz hviezd na vodnej hladine s nočnou oblohou – čo sú aj záverečné slová textu.

Môžeme brať tento singel ako predvoj k novému albumu/EP?

Nie. „Stellae Errantes“ je samostatnou nahrávkou, ktorá má pre nás osobitné miesto a charakteristiku sama o sebe a preto nemá zmysel ju niekam pchať. Skladby na album však pripravujeme, no zatiaľ je zbytočné sa k nemu vyjadrovať. Snáď len že to bude zas ďalšia etapa, keďže tento singel má už niekoľko rokov.

Singel ste vypustili spolu s coverom – abstraktný obrázok s dominantnou modrou farbou. Aká je jeho myšlienka?

Obal mal, pochopiteľne, zvizualizovať myšlienku textu a atmosféru nahrávky, no v skutočnosti vznikol ako výsledok recyklácie nepodarku pôvodného návrhu – čo vlastne k tým „pomýleným hviezdam“ pasuje oveľa viac ako nejaké bazírovanie na striktnom dodržiavaní našich pokynov autorkou. V konečnom dôsledku to ale ten text, aspoň jeho vyššie uvedenú časť stvárňuje dokonale a vďaka jeho abstraktnosti v ňom vlastne každý môže vidieť čo chce. A hlavne vyzerá popiči!

Zvuk máte na black metal dosť čistý. Perfektne počuť všetky nástroje a zároveň má to svoju „atmosféru“ a aj „gule“. Bolo toto cieľom? Mali ste víziu ako má vyzerať výsledný zvuk?

Zvuk bol zbúchaný behom pár nočných hodín a úprimne, nie zrovna v rozpoložení umožňujúcom akúkoľvek cieľavedomú činnosť, samozrejme v skúšobni – takže čistota nebola vyslovene zámerom. Víziu sme nemali žiadnu, tá pieseň si proste sama postupne určila ako má znieť.

Link na singel: https://tujarot.bandcamp.com/album/stellae-errantes

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.