TOREVA: „Ak chce človek duchovne prežiť, nevyhnutne potrebuje byť Bohom prikrmovaný skrz Cirkev.“

Toreva - Extra Ecclesiam Nulla Salus

Dnes vás zoznámime s netradičným projektom. Ide o black metalovú záležitosť, ale len po hudobnej stránke, ak sa pozriete na texty, tak narazíte na slová o Bohu, Cirkvy a kresťanstvu. Ide to vôbec dokopy? Nie je black metal proti Bohu? Čo pre neho znamená byť radikálnym kresťanom? Prečo menoval svoj nový album -„Extra Ecclesiam Nulla Salus“, čiže „Mimo Cirkvi niet spásy“? To som sa rovno popýtal mozgu projektu TOREVA.

Toreva - Extra Ecclesiam Nulla Salus

Toreva – Extra Ecclesiam Nulla Salus

Black metal je predovšetkým spojený so satanizmom, okultizom a zlom. Ty si ho spojil s kresťanskou ideológiou. Nie je to proti viere a cirkvy?

Pozdrav Pán Boh. Súhlasím s tebou, že black metal je zlo. Ja som sa rozhodol, že ho použijem ako nástroj, cez ktorý sa dokážem dostať k ľuďom, ktorí počúvajú o Bohu len z tej druhej strany. Je to skupina ľudí, ktorí sa možno denne kŕmia temnotou pre dobrý pocit a veľakrát si neuvedomia, aký ťažký dopad to má v ich živote (od straty známych, cez odpor k vlatnému druhu, až po sebevražedné myšlienky a seba-potupovanie). Proti viere a proti Cirkvi by bolo, ak by som na to hodil bobek, s tým, že som vedel, že som mohol niečo povedať. Pre mňa kresťanstvo nie je ideológia ale náboženstvo, lebo ja osobne sa klaniam živému Bohu, nie idei.

Vďaka tvojej ideológie si mimo „tradičnú“ black metalovú scénu a si často odsúdený, že to do black metalu nepatrí. Čo si však myslíš ty. Je black metal na toľko otvorený žáner, že sa tu môže narábať aj s kresťanskou lyrikou?

Hehe, no tak to vyzerá, že nielenže som mimo tradičnú scénu, ale aj tú protestantskú, ortodoxnú a ktovie ešte akú. Holt, ale to už k tomu patrí, ak kdesi nahlas vyznáš Boha a to je jedno kde to je, svet to nezobere. Môjho Boha ukrižovali dokonca jeho vlastní, hneď ako sa ozval, takže ja tiež nečakám potlapkávanie po pleci. Čo sa týka otvorenosti BM, tak vôbec nie je otvorený a ani nikdy nebude. Ale ja som si ho aj tak privlastnil pre iné zámery a motivácie, ako som spomenul vyššie. Trepe nohami, ale čo mu to nepomôže.

Prečo sa ti zdá práve black metal vhodný pre tvoje umelecké/ideologické vyjadrenie?

Už som vlastne asi zodpovedal túto otázku, tak len doplním, je to štýl, s ktorým mám skúsenosť a zohral úlohu pri mojom obrátení. A takisto ma baví vymýšlať metalové rify.

Názov albumu znie „Extra Ecclesiam Nulla Salus“, v preklade „nie je žiadna spása mimo cirkvy“. Znie to dosť radikálnym spôsobom. Je to cieľom pôsobiť radikálne a nekompromisne voči „nekatolíckym“ ľuďom alebo je to len umelecká výpoveď v danom žánri? Poprípade je k tomu iné vysvetlenie?

„Mimo Cirkvi niet spásy“ je 1700 rokov stará dogma Cirkvi, inými slovami, nemenná pravda, zoficiálnená v Cirkvi a veriaci ju majú za povinnosť prijať, lebo je nevyhnutne dôležitá pre ich vlastnú spásu a spásu iných mimo ňu.
Boh sa rozhodol mať Cirkev ako nástroj, ktorý používa na udeľovanie svojich milostí (sviatostí), aby tí, ktorí ich prijímajú, obdržali posilu počas svojho života v tomto chaotickom svete. Jednoduchšie vysvetlené, cicaj z mamkynho prsa, ak si kojenec, lebo ak nie, umrieš hladom.

Je to taká božia rada, že ak chce človek duchovne prežiť, nevyhnutne potrebuje byť Bohom prikrmovaný skrz Cirkev.

Niekomu sa to môze zdať radikálne, ale v skutočnosti je to milosrdné. Byť „radikálnym“ kresťanom neznamená chrliť hnev a peste na všetky strany, ale zostať pevný vo viere aj v tedy keď pride ku konfrontácii. Inak, to vôbec nie je jednoduché a ktovie ako ešte ja dopadnem.

Vo svojich textoch som začal konfrontovať tie skupiny, od ktorých už roky počúvam nadávky na moju Cirkev, o ktorej vlasne skoro nič nevedia a rozhodol som sa jednoducho ozvať. Ak niekto nadáva na tvoju mamku, tiež sa ozveš, aj keby si mal v zápätí dostať. Začalo mi to vadiť. Nie je v tom žiadna nenávisť ani nevraživoť ani nič také. Ľudia si akosi zvykli na to, že katolíci vždy len nechajú na seba nakydať hnoj a sú ticho, a to nie je dobre.

Nahrávka znie agresívnejšie ako tvoje predošlé veci. Čo ťa priviedlo k tomu, aby si pritlačil na pílu?

Som akosi zatúžil dať viac klepačiek a menej „atmosféry“, lebo vieš ako je to teraz, samý post-rock metal a tak, a mne sa to nepáči. Ono je to asi spôsobené vekom, ale čím je človek starší, tým viac mu začína byť bližší oldschool. Proste klasické prevedenie. No a ja na tom nie som inak.

Album je o malú trochu viac agresívny ako bol pôvodne plán, ono to tak niekedy dopadne. Bicie znejú príliš agro, mohli menej.

Cover albumu zdobí obraz. Ide o nejaké známe dielo? Kto je jeho autorom a prečo si práve tento obraz použil ako obal svojej novej nahrávky?

Je to obraz božej mamky ako mliaždi pätou hlavu hada a pomáha jej malý Ježiš. Je to vlasne obraz Cirkvi, cez ktorú Boh poráža odporcu. Korešpondovalo mi to s témou albumu. Priznám, že netuším kto to namaľoval.

Podľa mojich informácii si všetko nahrávaš a skladáš sám. Je to pravda? Trénuješ pravidelne na každom nástroji, aby si bol v kondícii a následne vedel nahrať a vymyslieť celý album?

Je to tak, všetko sám a niekedy je to otravné dávať to sám do kopy bez pomoci, lebo by to bolo rýchlejšie hotové. Už dávno netrénujem, to som robil keď som mal 16. Veď preto je to občas také krivé, ale patrí to k BM, našťastie. Bicie sú už tradične automatické, tam len polepím dokopy patterny. By som v živote nezahral na nich niečo také heh. Vokalistu si vždy najmem cez Fiverr za 30 eur za song, lebo najsť niekoho, kto by bol ochotný odrecitovať moje texty nie je reálne. A teraz som si už pohneval aj všetkých protestantov takže koniec.

Na nahrávanie máš vlastné štúdio alebo chodíš niekde inde nahrávať?

Pokúpil som si kdejakú aparatúru a doma komponujem, nahrávam a všetko to ostatné. Novinkou u mňa je, že konečne používam reálne gitarové aparáty a znie to o poznanie lepšie. Ja by som nemohol ísť do štúdia, lebo by som sa musel naučiť všetky rify naspamäť a to neprichádza do úvahy. Nechcelo by sa mi to učiť. Ja by som bol schopný niečo z toho po ceste zabudnúť. Ale venujem sa domácemu nahrávaniu už roky, tak približne viem, čo mám robiť. Čo sa týka skladania, ja hneď ako niečo vymyslím, tak to okamžite z fleku aj nahrám v tom momente. Takto postupne lepím rif po rife, song po songu.

Nahrávka znie uštipačne, no zato vyvážene (nástrojovo) a agresívne. Aký zvuk si chcel dosiahnúť?

Chcel som o truchu viac reálne znejúce bicie, toto nedopadlo úplne tak ako som chcel. Inak som spokojný. Agresívne to znie preto, lebo som použil pri mixe gitár a bicích efekt, ktorý ich zostruje. A plus tie bicie sú „over the top“. Už robím ďalšie EP, tam budú bicie ako z garáže.

Vyšiel album aj fyzicky? Poprípade chystá sa niečo také?

Album, zdá sa asi nevyjde vo fyzickom formáte z prostého dôvodu, nemá mi ho kto vydať. Ja sám nemám chuť ani peniaze ani vôľu vydať si to sám a vydávať to u protestantov alebo u sekulárnych labelov, potom čo som ich počastoval, by sa nepatrilo a katolícke vydavateľstvá neexistujú. Takže to momentálne vyzerá len na ten bandcamp.

Nerozmýšlal si nad tým, žeby si kapelu preniesol aj na pódia?

Rozmýšlal, ale to by som sa musel naučiť všetky tie rify naspamäť a to by nebolo dobre. Okrem toho, ja som brutálny trémista, to je jedna vec a kto by to tam so mnou zahral a odspieval? Ale predstava je to pekná zato.

Link na kapelu:
https://toreva.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.