THORWALD – „Kolízie Systému“ (Vlastné náklady, 2016)

Thorwald - Kolizie Systemu

Thorwald - Kolizie SystemuUrčite stojí za zamyslenie fakt, ako konkrétny zvuk vystihuje nejakú krajinu. Švédsko – zrejme jedna z popredných krajín, ktorá definovala príznačný gitarový zvuk. Ak započujeme chrapľavý, špinavý, ale zároveň aj rezavý a ostrý zvuk gitár, hneď vám napadne práve táto krajina. Pod týmto zvukom sa hlavne podpisujú crustové kapely, ale aj velikáni ako ENTOMBED a DISMEMBER. Sranda však nastáva vtedy, ak podobný zvuk využijú kapely z úplne iných krajín. Pustíš si nahrávku a hneď ti napadne – „Aha, Švédsko“! Podobný pocit som zažil, keď som si pustil novinku od THORWALD„Kolízie Systému“. Prečo?

Chalani trochu vybočili od ráznych a priamočiarych jázd, zavoňali ku Švédsku a začali nad hudbou viac rozmýšľať. Zo (zväčša vychádzajúceho) žánru powerviolence si nechávajú drzý ťah na bránku a agresívne tempá, do toho však pridávajú crustové špinenie, bohatšiu štruktúru skladieb a celkovo ich hudba naberá pestrejšiu paletu grindu. Už to nie je len nekompromisná jazda, ale môžeme objaviť hromadu rytmických zvratov, melódie, ktoré zaváňajú až death metalom, intrá a zvukové vsuvky, či hromadu dvojkopákov. Občas mi dokonca napadá: „Je toto ešte vôbec grind, či už metal?“

Vokál tiež prešiel inováciou. Bindiho hrubý, až medvedí growl, naberá riadnu silu, ubrali sa upískané škrekoty (teda väčšina), viac sa vokál sústreďuje v stredných polohách, čím naberá ráznejšie a agresívnejšie vyznenie a drastickejší odkaz na našich ušiach. Zároveň sa každá poloha ohýba do viacerých strán, je počuť, že so svojimi hlasivkami si dali kus práce a poriadne ich rozhýbali do rôznych zákutí, ktoré sa veľmi ťažko definujú.

Ako už bolo viackrát spomenuté – gitary nabrali špinavý, zahúlený až crustový zvuk, basa nám bubloce ako má a bicie…to je tá najzaujímavejšia vec. Pustite si nahrávku a dajte si ruku na srdce a povedzte, či vám tie bicie pripadajú umelé, neživočíšne a nebodaj strojovo. Určite by vám hneď nenapadlo, že ide o automat. Takto spracované „strojové bicie“ som fakt už veľmi dlho nepočul. Chalani si musel dať so zvukom fakt veľa práce, keď si k tomu zoberieme fakt, že všetko bolo nahraté len v skúšobni. Klobúk dole!

Na druhej strane, čo by si zaslúžilo viac práce, je cover albumu. Pôsobí na prvý pohľad až punkovým duchom – lacne a stroho. Hovorím teda o spracovaní. Myšlienku zakomponovania Rážovej hlavy a Košickej tematiky beriem ako vydarený ťah. Aby tých prekvapení nebolo dosť, na záver nás pieseň „Igor Liba (Remix by K4CID)“ zaberie do elektronickej hudby naprieč drum´n´bass-om, ktorý je pochopiteľne silno navoňaný grindom. Ako osvieženie na konci albumu nemôže nikomu uškodiť.

Košickí grinderi si na novom albume „Kolízie Systému“ vybrali švédsky smer! Poriadne zašpinili zvuk, hudobne dospeli a výrazovo pôsobia oveľa údernejšie a ráznejšie. THORWALD teda definovali, ako má znieť slovenský crust/grind obarený severskou vodou. Ver tomu, že sa ti to zaryje pod kožu!

Hodnotenie: 8/10

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Thorwaldgrind/
http://bandzone.cz/thorwald

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.