SYNAPSE FAILURE: „Death metal nás baví najviac.“

SYNAPSE FAILURE - Submissively Welcome Death (cover)

Z ničoho nič sa na našu scénu vynorilo death metalové komando SYNAPSE FAILURE. Debutový album s názvom „Submissively Welcome Death“ im vyšiel minulý týždeň pod Support Underground. Nadišiel čas sa kuknúť, kto sú vlastne zač. Na pár slov som pozval Petra Benka, aby nás zasvätil do útrob kapely SYNAPSE FAILURE.

SYNAPSE FAILURE - zostava

SYNAPSE FAILURE – zostava

Aký je príbeh kapely SYNAPSE FAILURE?

Sme kapela SYNAPSE FAILURE z Bošian pri Topoľčanoch. Skupina funguje od roku 2009, kedy bola založená na pozostatkoch starého projektu DISGRACE FALL. Po dlhších nezhodách s bývalým bubeníkom, ktorý si nárokoval názov skupiny, sme sa rozhodli, že založíme novú kapelu bez neho. Odvtedy až doteraz tvorí základ kapely Peter Benko (hlavná gitara, scream), Martin Benko (sprievodná gitara) a Michal Štrbka (basová gitara, growl). Éra 2009-2015 sa vyznačovala množstvom personálnych zmien a tvorbou nového materiálu. Zostava sa ustálila v auguste 2015, kedy sa k nám pridal bubeník Peter Balušík. V septembri 2016 sme nahrali štvorstopové demo, z ktorého bola uverejnená pieseň „In a Sick Brain“. 24. novembra 2018 sa uskutočnil prvý koncert v tejto zostave na akcii No Mercy Fest v Námestove. 14. decembra započalo nahrávanie debutového albumu „Submissively Welcome Death“, ktoré trvalo do konca januára 2019. Album vyšiel 28. júna 2019 pod vydavateľstvom Support Underground.

Poznáme sa už od malička. Ja a Martin sme bratia a Michal je Martinov felák už od školských čias. Vždy nás to ťahalo k hudbe. Počas rokov sme hrali v rôznych zoskupeniach a nebol to vždy len death metal. Boli napríklad aj nu-metalové pokusy, death metal nás však baví najviac. Celé roky sme mali problém nájsť bubeníka. Vystriedalo sa ich u nás veľké množstvo. Hráme death metal s black metalovými a grindcore prvkami, takže hra na bicie je v našom prípade náročnejšia. S terajším bubeníkom Petrom Balušíkom sme sa spoznali cez inzerát na bazoši. Po nahraní dema sme však mali obdobie, kedy sa Peter začal venovať inej kapele a tak sme skúsili miesto neho ďalších dvoch bubeníkov, ale ani jeden sa neosvedčil. V máji 2018 sa k nám Peter vrátil už nastálo.

Kde ste boli nahrávať a aké ste mali predstavy o zvuku nahrávku?

Album „Submissively Welcome Death“ sme nahrávali v hudobnom štúdiu v Žabokrekoch pri Partizánskom u Jura Kankulu. V minulosti sme vystriedali mnoho nahrávacích priestorov, ale môžem povedať, že u Jura sa nám nahrávalo najlepšie. Či už ide o prístup, o vybavenie štúdia alebo ochotu Juraja naplniť naše predstavy o zvuku. Toto štúdio odporúčam všetkým začínajúcim, ale aj zabehnutým kapelám.

Bolo pre nás dôležité zachytiť autentický zvuk gitár, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Presetové zvuky, ktoré sme použili napríklad na demo nahrávkach, zneli dosť umelo. Naopak pri bicích nastala opačná situácia. Pre nášho bubeníka naturálny zvuk bicích v piesňach „nerezal“. Blast beaty a rýchle prechody zanikali v hustých zvukoch gitár a vokálov. Na riešenie sa použil mix samplov a skutočných bubnov, čo v konečnom výsledku znie naozaj skvelo.

Najviac sme však pyšní na to, ako vo finále znejú vokály, ktoré sa podarilo veľmi vkusne zmixovať a zakomponovať do hudby. Album sa mixoval dva mesiace, kým sme sa čo najviac priblížili k naším predstavám o zvuku. Tu patrí ďalšie veľké plus Jurajovi Kankulovi za trpezlivosť a snahu splniť každého predstavy a očakávania o finálnom zvuku, s ktorým sa doslova „vymaznal“.

SYNAPSE FAILURE - Submissively Welcome Death (cover)

SYNAPSE FAILURE – Submissively Welcome Death (cover)

Kto vám robil cover albumu a aká je jeho myšlienka?

Obal a grafiku albumu nám robil Andreas Pňaček z Phenomena Graphix, veľmi talentovaný a šikovný chalanisko.
Obal albumu vystihuje rovnakú udalosť z dvoch rôznych pohľadov. Je na ňom zachytená časť a atmosféra titulnej piesne „Submissively Welcome Death“. Znázorňuje chlapa kľačiaceho nad jamou so svojím srdcom v rukách, ktoré odovzdáva prichádzajúcej smrti. Keď sa však pozrieme na cd z druhej strany, vidíme temnú postavu s pištoľou, ktorá sa chystá zastreliť kľačiaceho chlapa nad jamou. Ide teda o opísanie aktu úmrtia umelecky a realisticky.

Ako ste sa dostali k Support Underground a v akom formáte vyšlo?

Supug sledujeme už dlhé roky. Vždy sme oceňovali ich prácu a podporu česko-slovenskej UG scény. Niekoľko s nami spriaznených kapiel pod nimi už vydalo svoje albumy. Keď teda prišla na rad otázka, koho osloviť pre vydanie nášho albumu, odpoveď bola jasná.

Album vyšiel 28. júna 2019 vo formáte cd-jewel boxu s viacstránkovým bookletom. Časom chceme hudbu rozšíriť aj do online sveta, takže bude možné si nás vyhľadať na hudobných databázach ako Spotify, Google Play alebo iTunes.

O čom pojednáva lyrická stránka albumu „Submissively Welcome Death“?

Po lyrickej stránke je album o najviac skloňovanej téme v dm – o smrti. Snažili sme sa však túto tému spracovať z viacerých pohľadov. Napríklad pieseň „Your Choice“ je o smrti z pohľadu samovraha. Opisuje stav, kedy je človek už pevne rozhodnutý s tým, že si vezme život, ale nevie sa rozhodnúť, akým spôsobom. Pieseň „Angel of Mercy“ zase rieši eutanáziu a agóniu ľudí s nevyliečiteľnou chorobou. Pieseň „Submissively Welcome Death“ opisuje posledné chvíle obetí masového vraha. Máme aj piesne o legendárnych vrahoch ako Leatherface, alebo Ronald DeFeo z Amityville. Na albume nájdete však aj piesne, ktoré sa netýkajú smrti, ale narušenej psychiky človeka. K tejto téme sme spracovali napríklad príbeh Josepha Fritzla z Viedne, ktorý dlhé roky väznil svoju dcéru v pivnici a splodil s ňou niekoľko detí.

Čo sa skrýva za názvom albumu?

Názov albumu „Submissively Welcome Death“, čo je Poslušne Vítať Smrť, sceľuje tematiku piesni. Tak ako vrahom, tak aj samovrahom alebo umierajúcim na lôžku prináša smrť konečné riešenie.

Chystáte krst? Máte naplánované aj ďalšie koncerty na podporu albumu?

Samozrejme chystáme krst albumu. Ten sa bude konať 28. septembra 2019 v Bar Maják, Partizánske. Spolu s nami vystúpia metalové pecky Craniotomy, Attack of Rage a Laburnum Diver.

Najbližšie sa môžete na nás prísť pozrieť 16. augusta 2019 do Bošian, kde budeme vystupovať ako hosťujúca kapela na hudobnom minifestivale. Na ďalších koncertoch stále pracujeme.

Nájdeme vás aj na internete?

Aktívne sa venujeme aj fungovaniu na internete. Hlavné informácie, novinky a koncerty nájdete na našej facebookovej stránke. Máme taktiež aj Instagram a Youtube kanál. Vybrané skladby si môžete vypočuť na našom Bandzone.
S vydaním albumu 28. Júna 2019 vychádza von aj náš prvý singel „Demons in Us“ s videoklipom.

Linky:
Facebook: https://www.facebook.com/synapsefailureofficial/
Bandzone: https://bandzone.cz/synapsefailure
Instagram: https://www.instagram.com/synapsefailureofficial/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyeVGfYfdnBqM6CIKYcPSCw?&ab_channel=SYNAPSEFAILURE

SYNAPSE FAILURE sú:
Peter Benko: Hlavná Gitara/Scream
Martin Benko: Sprievodná Gitara
Michal Štrbka: Basová gitara/Growl
Peter Balušík: Bicie nástroje

Kontakt
Mail: sfbandofficial@gmail.com
Tel: +421904550964

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.