SYMBIOSIS nám predstavili čerstvé EP „2017“

SYMBIOSIS - 2017

Moderne progresívni metalisti SYMBIOSIS vypustili potichu nové EP s názvom „2017“. Mne to však neušlo a tak som rovno oslovil kapelu, aby nám svoju čerstvú vec priblížili.

SYMBIOSIS - 2017

SYMBIOSIS – 2017

Po 4 rokoch od vydania poslednej nahrávky prichádzate s novým EP „2017“, prečo práve EP, nie rovno celý album?

Formát EP nám vyhovuje viac, hlavne preto, že nový materiál nám trvá nacvičiť dlhšie, nahrať ešte dlhšie a pri albume to potom trvá večnosť, kým má poslucháč možnosť si nové skladby v kľude napočúvať. I keď je pravda, že sme si tentokrát veľmi nepomohli, produkcia sa celkom pretiahla.

Názov ste zvolili „2017“, bol tento rok dôležitý pri tejto nahrávke?

Všetky skladby sú staršie, vznikli práve v priebehu roku 2017. Produkcia bola minimalistická, preto aj všetky štylizácie okolo nahrávky sú.

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Nahrávali sme v Pulp Studio za výdatnej pomoci od producentskej dvojky Maťo Turcer/Kubo Hríbik. Zvuk sme chceli presne taký, aký počuješ na nahrávke; išli sme už na istotu, predošlú nahrávku sme tiež riešili s nimi a okrem drobných zmien im netreba nič vysvetľovať.

Na EP nájdeme kopec „elektro intier a zvukov“, robíte si ich interne? Odkiaľ prichádza pri nich inšpirácia?

Ide samozrejme o autorskú tvorbu, rieši ich náš basáčik/kapelník. Vnímame to ako taký decentný tmel, ktorý spraví plynulejší prechod medzi skladbami tým, že tam rezonuje leitmotív, príp. tónina. Na koncerte nám to zároveň dáva priestor ladiť nástroje, piť vodu a tak.
Ale napr. tá posledná interlúdka je inšpirovaná soundtrackom z Blade Runner 2049 a z posledných dielov Harryho Pottera.

Ako obálku ste zvolili minimalistický motív čísla 2017 na tmavom pozadí. Prečo práve takáto voľba?

To je ľahké, máme radi minimalizmus.
Keď tak priebežne sledujem, koľko času a energie kapely investujú do artworku, masírovania sociálnych sietí, plánovania singlov, release party, … tak tomu na jednej strane rozumiem, avšak neviem sa s tým stotožniť. My si tieto veci proste nejdeme.
Na obale sme sa dohodli veľmi rýchlo a prirodzene, ako som už spomínal, celé EP nám trvalo dosť dlho a potrebovali sme to uzatvoriť.

Na EP počujem aj prvky, ktoré mi evokujú kapelu THE MARS VOLTA (asi kvôli tej šialenej elektronike). Neťahá odtiaľto na vás inšpirácia?

Z Mars Volty inšpirácia určite nie je, poznáme a máme radi, ale aktívne ju nepočúvame. Influencie sú z moderného jazzu, a ďalších xyz štýlov a interpretov. Každý si ide to svoje.

O čom vravia vaše texty?

Textami sa primárne vždy snažíme reflektovať dobu, ktorá pretrváva. Ale nakoľko je komplikovanejšia, než sa na prvý pohľad zdá, spadajú texty do metafor, ktoré nakoniec ešte lepšie opisujú vír udalostí. Koncept si ale udržíme, aby sme neuleteli až moc. Teda, aspoň sa o to snažíme.
Napr. druhý track má pracovný názov a koncept „Bench Press“. Je o bývalom premiérovi, nakoľko uprednostňuje Bench Press pred Free Press. Ďalšia je napr. o pohľade na vesmír z perspektívy krajného pravičiara. Stačí sa započúvať do muziky a textov a človek tam nájde hneď niekoľko realít.

Chystáte koncerty ku podpore EP?

Koncerty riešime tak priebežne a prirodzene, cez víkend ideme do Čiech za našimi kamarátmi z Unaffected Evolution, v apríli bude koncert v Bratislave, to je taká povinnosť, ďalšie koncerty začneme riešiť snáď už aktívnejšie od-te-raz.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/symbiosissk/
https://symbiosisproject.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.