Štyri odtiene čiernej v Poprade


Tak, ako aj iné žánre, aj black metal má mnoho tvári. Niekedy sa tvári veľmi tajomne a nechce prezradiť nič zo svojej hĺbky, inokedy na nás vytasí všetky symboly a čierne zákutia svojej podstaty. Akcia nazvaná – Zrodenie tragédie z ducha hudby – priniesla 4 rôzne podoby black metalu, ani jedna kapela nebola podobná druhej a každá mala vlastnú tvár. Takýto husársky kúsok sa organizátorovi málokedy podarí. Ako to teda v Poprade prebiehalo?

Zhor

Začiatok sa nám hneď posunul o hodinu, čo domácim a vodičom, až tak veľmi neprekážalo. Svoj debutový koncert si prišli odohrať ZHOR. Vystúpenie začali v atmosférickom duchu black metalových zákutí, kde by som hlavne vyzdvihol pohlcujúce gitarové linky a démonský škrekot, ktorý bol na vysokej úrovni. Ako koncert išiel ďalej, tak sa viac približovali ku koreňom žánru, aj surovosťou aj tempami, no stále mali v sebe tú melanchóliu a atmosferičnosť. Nezabudli ani na krst pomocou borovičky, ktorá dostala ich prvé demo do nášho sveta (rovno sa dalo aj zakúpiť v Mor Ho! Productions, čo som aj hneď spravil). Záver koncertu patril bonusového a priamočiaremu songu, ktorý oslavoval práve túto svätú vodu z lesa. Začiatok koncertu na jednotku.

Machina Baphometa

 

MACHINA BAPHOMETA si svoje pódium poctivo pripravila. Nechýbali sviečky, veľká hlava kozla, znetvorená soška Panny Márie a taktiež aj warpaint či poriadne klince po rukách. Basák – Bes, na seba hodil len kus farby oproti predchádzajúcemu vystúpeniu a koncert mohlo začať. Oproti prvej kapele šlo o priamočiarejší a aj riffmi melodickejší black metal s dôrazom na temný podtón. Jazda šla po väčšine času v drvivých a ráznych tempách bez možnosti výdychu, ktorá prevetrala väčšinu publika. Rytmiku si zobral na starosť Robo Kuzma, známy to bubenícky bombardér z INFER, momentálne pôsobiaci aj v DISCONSOLATE. Musím povedať, že mu ten warpaint pristál, vyzeral ako veľmi starý a prehnitý troll z prastarých lesov. Jediné, čo mojim ušiam až tak nelahodilo, bol vokál, ktorý mi prišiel až príliš „citoslovcový“ bez frázovania a zameraný skôr na výkriky. Inak vydarené vystúpenie.

Algor

Starší remeselníci ALGOR si s imidžom veľa starosti nerobia. Vedia, že za nich hovorí hudba. V kapsáčoch, či v športovom oblečení, nás privítali do svojho sveta plného pohlcujúcich melódii, fantasy nálady a „rozprávkovej“ atmosféry, ktorá v sebe skrývala dávku tajomna a temnoty. Ich podanie black metalu má veľa neprebádaných príbehov, ktoré nám každou jednou piesňou pomaly odhaľujú a neprezradia nič na začiatku, čím sa stále môžeme tešiť na momenty prekvapenia a návaly nepredpokladaných melódii a postupov. Rozhodne šlo o najprogresívnejšiu a zároveň najdospelejšiu podobu čierneho kovu dnešného večera, či už prístupom k skladaniu, ktoré bolo aspoň o triedu vyspelejšie, alebo živým prednesom. Parádne vystúpenie a pre mňa vrchol večera!

Malokarpatan

Pred vystúpením MALOKARPATAN sa nám akosi vyprázdnilo. Niektorí to ani nepochopili, keď ich pri zvukovke označili za teplejšiu variantu tohto kovu. Každopádne za výzor si u mňa získali bonusové body. Postarší hráči, ktorých by som v tých tradičných košieľkach tipol skôr na folklórnu skupinu (pritom ľudia z REMMIRATH, ALGOR či TEMNOHOR). Čo však spustili, to oči a uši nevedeli zladiť dokopy. Poriadne surový a špinavý old school black metal s výkrikovým a hovorím vokálom. Vokalista dodával vystúpeniu poriadny šmrnc, nie len svojím vokálny prednesom, ale aj gestami a popíjaním vína, kde si ani jeden dúšok počas chvíľky medzi pesničkami nemohol odpustiť. Textovo sa orientujú prevažne na náš folklór, či na naše tradičné rozprávky, ktoré skrývajú aj do intier. Rozhodne veľmi vydarené vystúpenie s nadhľadom, ktoré málokomu pasovalo. Nedivím sa úspechu v zahraničí a prajem im viac takýchto úspechov. Originalita sa im nedá uprieť!

Jednožánrová akcia v duchu black metalu sa nadmieru vydarila. Ľudí sa nazbieralo niečo cez 100 hláv, čo len značí, že o podobné akcie je u nás záujem. Takže sa teším na ďalšiu podobnú akciu.

PS: Nešlo o žiadnu „politickú“ akciu, ako si niektorí „hejteri“ myslia. Hudba až na prvom mieste!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.