Štvrtkový večer venovaný slovenskej temnote!

Darktimes

Algor, Darktimes, Terrestrial Chaos, Necroheresy, 8. jún 2017, British Rock Stars, Bratislava

Necroheresy

Necroheresy

Flesh Party nám už klopala na dvere, no deň predtým sa v Bratislave, v Britishi, odohral zaujímavý večer na celkom iný spôsob. Mračná sa zatiahli nad štvrtkom a večer patril slovenskému black metalu. Vystúpila celkom štvorica kapiel – ALGOR, DARKTIMES, TERRESTRIAL CHAOS a NECROHERESY. Každá kapela hrá čierny kov, no ani jedna nie je podobná s druhou. Každá má vlastný štýl, či už viac klasický, paganský alebo aj „vesmírny“, no stále je dostatočne svojské a jedinečné s potenciálom zaujať aj v zahraničí. Navyše sa v tento deň odohral vo Fuge ďalší koncert v štýle old schol death metalu s našimi RADIATION. Celkom nabité na štvrtok. Ako to teda vyzeralo v našich čiernych légiách?

Začiatok sa síce o nejaký čas posunul, no to už nehralo až takú rolu a prví na stage vybehli NECROHERESY. Pamätám si ich koncert pred rokom a pol v Žiline, od tej doby kus pomenili zostavu aj štýlovo sa viac presunuli do čiernych vôd. Pôvodný death/thrashový feeling im zostal, hlavne v drvivosti a v nasadení, kde to fakt malo riadne grády a poriadny ťah na bránu a do toho zamixovali čierne melódie. Hlavnú rolu si teraz zahral Kazateľ (vokalista), ktorý svojim schizofrenickým a roztraseným prednesom chcel evokovať psychopata, ktorý sa práve vytrhol z kazajky. Musím povedať, že to ešte nebolo na 100%, vo veľa prípadoch pôsobil skôr humorne, než šialene. Nápad chválim, len sa treba viac pohrať s prevedením. Piesne z debutového albumu „Asylum“ však znejú super, naživo doslova kopú rite!

Terrestrial Chaos

Terrestrial Chaos

Čo mi u predchádzajúceho vystúpenia prekážalo, tu si to doslova žiadalo. Pohyb u vokalistu. Prišiel mi ako socha, ktorého len položili na pódium a nepohol sa skoro ani o centimeter (ak nerátam napojenie sa medzi skladbami). TERRESTRIAL CHAOS hrajú dosť jedinečné podanie čierneho kovu, do ktorého dávajú disharmonické pasáže, atmosferické plochy, jemnú štipku zmätenosti a polievkovú lyžicu vesmíru. Výsledok bol poriadne svojský, pre mnohých aj experimentálny (aj keď ja by som nešiel do tohto označenia), netradičný black metal, ktorý má schopnosť nás preniesť do odľahlých krajov galaxie, kde svoje chápadlá vypúšťajú tajomné kreatúry. Veľmi vydarená chuťovka, ktorá si žiaľ nenašla pozornosť u podguráženého Rusa, ktorý zaspal na odposluchu. Aspoň bola z neho fajná atrakcia na fotenie, atmosfére koncertu to skôr škodilo.

Darktimes

Darktimes

Najviac ku koreňom žánru sa dostali chalani z Liptova – DARKTIMES. Postavili si oltár s lebkami, zapálili sviečky, nahodili na seba warpaint (jediná kapela dnešný večer), na ruky poriadne klince a vokalista habit. Spevák si tvár namaľoval dvojfarebne, vrch na bielo a spodok na čierno, niečo na štýl speváka z KHOLD. Heňo zase vyzeral ako starý druid a Miro ako poriadne stará ježibaba. Imidž jak lusk! Hudobne sú ovplyvnení nórskymi kapelami na začiatku 90´s rokov, ale idú na to svojou cestou. Riffy poriadne čierne a mrazivé, atmosféra pohlcujúca a výkon drtivý. Vystúpenia ma hneď vtiahlo do seba a nedalo mi vydýchnuť až do konca posledného riffu. Skladby síce splývali do seba, no ako celok to bolo mimoriadne vydarené.

Algor

Algor

Záver večera patril paganskému vetru ALGOR. U nich je zaujímavé, že na to aký majú veľmi statický prednes, má ich hudba takú silu, že doslova všetko metie so sebou. Niektoré kapely by na to potrebovali 10x prebehnúť po pódiu a im stačí jeden silný riff (pritom ich v registri majú celú kopu) a ste celý pohltený v ich temnom lese. Hudobne nás zaviali mimoriadne silným a atmosferickým black metalom s dôrazom na gradáciu deja a silu prevedenia. Pomaly každá pieseň začínala zarevaním vokálu a od toho momentu ste boli ich. Ako tsunami, obrovská hudobná vlna, ktorá sa na vás v celej sile vyvalí a vy nemáte, kde ujsť a keď sa vynoríte, neviete kde ste. Je to mimoriadne silný víchor nášho black metalu, dúfam, že tých koncertov bude stále viac a objaví sa aj nejaká novinka.

Netradičná warm-up party na Flesh Party (teda pre mňa) dopadla mimoriadne dobre, opäť bolo vidieť, že aj naše malé Slovensko má skvelé kapely aj v čiernom žánri. British počas hrania kapiel bol dosť plný, s členmi kapiel na nazbieralo cez 100 ľudí. Viac takýchto akcií!

 

 

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art
Všetky nájdete TU
Heslo: hlukoskop666

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.