Steve Misik & Co.: „Nikdy som nechcel robiť niečo rovnako a nechceli sme hrať dookola to isté.“

Steve Misik & Co. - Such is life

Nedávno ma oslovil zaujímavý projekt s názvom – Steve Misik & Co.. Hudobne spájajú rôzne žánre cez progressive rock, post-rock, stoner, blues až po metal. Stále dokážu prekvapiť a nikdy to neznie jednotvárne. Rovno som oslovil hlavného tvorcu, nech nám svoje dieťa predstaví.

Steve Misik & Co. - Such is life

Steve Misik & Co. – Such is life

Ako sa začal písať príbeh kapely – Steve Misik & Co.?

Kapela sa skladá z hudobníkov, ktorí pôsobili v rôznych hudobných projektoch a kapelách po celej Európe (väčšinou v Španielsku, Maďarsku, na Slovensku, v Českej republike, Holandsku, Nemecku, Anglicku, aj v USA). Členovia kapely pred Steve Misik & Co. už spolu spolupracovali, v mladosti sme spolu začali hrávať, ale potom aj kvôli práci (ja som pôsobil ako session hudobník-spevák v rôznych hudobných projektoch v EU) a pôsobením v rôznych kapelách sme sa od seba vzdialili, ale občas sa naše cesty stretli, aj v projektoch akým bol napríklad Lučenský AC/DC tribute LC/DC, kde s nami spieval istú dobu, napr. aj Peter Cmorik, ešte pred tým, ako sa dostal do súťaže. Bicista pred tým, ako sa stal členom kapely pôsobil aj s grindcore kapelou v Los Angeles a odohral s nimi pár koncertov v známych kluboch ako Whisky a Go Go na Sunset Boulevarde či Key-Club v Hollywoode. Prvá oficiálna zostava „Steve Misik & Co.“ sa ustálila v roku 2013-14 pri nahrávaní skladieb pre debutový album „Schizoemphatic“ a nahrávaní promo videoklipu pre vlastnú cover verziu skladby „You Keep On Mooving“ kapely Deep Purple.

Ako názov prezrádza – budeš hlavným mozgom kapely. Púštaš aj spoluhráčov ku skladateľskému kormidlu?

Máš pravdu, je to v podstate môj hudobný projekt, keďže ťarcha väčšiny práce spočíva na mojich pleciach ako písanie hudby a väčšiny textov, marketing, management a organizácie všetkého okolo kapely, ale samozrejme aj spoluhráči prispievajú svojimi kreatívnymi nápadmi, hlavne ma každý člen kapely úplne voľnú ruku pri vytváraní a nahrávaní partov svojho hudobného nástroja. Fungujeme asi tak, že ja donesiem skladbu s gitarou, harmóniami, spevom aj s predstavou, ktorú im opíšem a ostatní priložia svoj kreatívny um k dielu rytmickými sekciami bicích a basgitary, na ktorej tiež vymýšľa basák aj super harmonické kombinácie k mojim aranžom. Konečné aranže, harmonizáciu a konečnú štruktúru skladieb dokonám ja. Bez mojich spoluhráčov by to znelo určite úplne inak, práve oni skladbám dávajú iný rozmer.

Ako by si opísal svoju hudbu?

Hm, dosť ťažká otázka: HeavyRock alebo Prog-Crossover? Pretože nikdy som nechcel robiť niečo rovnako a nechceli sme hrať dookola to isté zabehané, či už v žánri alebo spôsobe hrania, radšej experimentujeme a snažíme sa robiť veci tak, ako sa to normálne v populárnej hudbe nerobí, skôr by som to nazval, že hľadáme nové cesty, ale, čo je iste vždy to bude rocková muzika a skôr toho tvrdšieho razenia nie soft. Aj, keď zase nie sme žiadny brutal. V podstate našu hudbu opisujeme väčšinou asi takto: Naša hudba je založená na koncepcii pokúsiť sa spojiť rôzne žánre, rôzne imaginárne svety, rôzne fantázie v každej piesni, ale udržať si svoju tvár rockovej-metalovej kapely. Tak, ale mohol by som odpovedať aj vetou snažiac sa opísať všetky žánre, ktoré v našich skladbách môže niekto počuť ako progresívny rock, funk-rock, blues-rock, metal, stoner-rock, heavy-boogie, post-rock, math-rock, hybrid-rock-crossover občas nejaké etnické či folklórne elementy, ale to by bolo asi blbé, pretože sa snažíme, aby bola každá skladba iná.
Ale posledný singel „Such is life“ je podľa mňa niečo ako zmes moderného heavyrocku, metalu, post-rocku, či stonerrocku.

„Chceme hrať iba to, čo práve chceme, čo cítime, kedykoľvek a akokoľvek sa nám to bude páčiť“ ̶ toto je motto kapely. Našim cieľom je vyjadrenie našich pocitov, nie uspokojenie komercie!

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe textov do piesní?

Pocity, zážitky, túžby, skúsenosti moje aj iných ľudí a vlastne všetko, čo sa okolo nás vo svete deje a mám dojem, že by sa o tom malo viac hovoriť, aby sa nad tým ľudia mohli zamyslieť a možno priložiť svoju ruku k tomu, aby bol tento nás svet lepší.
Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete, nahrávanie a práca na nových piesňach už nie sú také zábavné, ale radi by sme priniesli aspoň našou hudbou, textami a videami, trochu svetla do tmy, nejaké dobré vibrácie a odkaz, o ktorom môže poslucháč popremýšľať a možno si nájde nejaké nové pohľady…

Záujemci si môžu stiahnuť všetky texty albumu „Schizoemphatic“, vlastne celý booklet albumu a cover TU. Texty sú napísané aj pod každým videoklipom skladby a posledný singel „SUCH IS LIFE“ má aj lyric video TU.

Steve Misik & Co.

Steve Misik & Co.

V roku 2016 si vydal album „Schizoemphatic“, ako ho hodnotíš s odstupom času? Zmenil by si na ňom niečo?

Určite. Ale vtedy sme to urobili najlepšie, ako sme mohli aj z našej strany, aj kvôli finančným možnostiam aké vtedy boli. Najmä zvuk, v masteringu zanikli rôzne aranže a niekde občas vďaka tomu prišli skladby o dynamiku a priezračnosť, spravil by som nový mix aj master a určite by som nahral pár gitarových a spevových partov úplne inak, niekde by som zmenil, aj aranže, ale to je asi normálne človek sa mení, učí sa a vyvíja v myslení, aj v duši. Však dúfam, že všetko, čo sme sa naučili zúročíme pri novom albume a tým viac môžme uspokojiť poslucháčov.
Počas nahrávania prvého singlu CLONE pre náš debutový album „SCHIZOEMPHATIC“ (ktorý bol vysielaný v niektorých rádiách v USA, Brazílii, Južnej Afrike, Kanade aj v Európe) sme zažili aj veselšie momenty, ako vtipný zážitok, náš zvukový inžinier Rolo nám pomáhal s prenosom aparátov a nástrojov v jeho aute, v ktorom sa mu nedávno pred tým vyliala kyselina z akumulátorov, ktoré prevážal v kufri, sedadlá sa nasiakli kyselinou bez toho, že by o tom vedel, a všetky naše nohavice a zadky boli takmer tiež vyleptané. V podstate sme nahrávali skladby pre debutový album s holými zadkami.

Akurát si vydal nový singel s názvom „SUCH IS LIFE“ – čo chceš touto piesňou povedať?

SUCH IS LIFE je pieseň o „civilizovanom človeku“ o jeho duševnej nestabilite, náboženstve, obojstrannom rasizme a neúcte k prírode a domorodým ľuďom. V textoch filozofuje človek o predsudkoch a svojich skutkoch v živote. Skladba vznikla na podnet požiarov v Amazónii, v južnej Afrike a na Sibíri, zrazu však prišla aj celosvetová pandémia a psychické stavy ľudí boli dosť silne, preto som text usmernil, aj týmto smerom, keďže všetko so všetkým súvisí, a kým všetci sedeli doma v karanténe, Amazónia sa ničila ešte viac… Dúfajme, že tieto ťažké časy prinútia každého zamyslieť sa a viac ľudí si uvedomí, že malé veci môžu priniesť skutočné šťastie do každodenného života. A dúfajme, že, keď táto pandémia vo svete skončí, každý ocení matku prírodu, voľný pohyb, rozhovory a stretnutia s blízkymi a ďalšími ľuďmi viac ako doteraz…

V klipe vidno ako každý „hrá u seba“. Ako prebiehalo natáčanie videa?

Proces nahrávania bol veľmi zábavný, až kým nenastal problém s koronavírusovou pandémiou, pretože sme nahrávali všetko online. Natočili sme ku skladbe, nie normálny (kvôli všetkému, čo sa vo svete začalo diať), ale oficiálny karanténny videoklip. Aj videoklip sme nahrávali nakoniec online v 3 krajinách, keďže každý člen kapely zostal v karanténe kvôli koronavírusu v inom štáte. Bicista Miro bol na Slovensku, basgitarista Juraj pôsobí momentálne vo Švajčiarsku a ja som bol v tej dobe hrať s iným hudobným projektom v Španielsku na Kanárskych ostrovoch, čo je aj zobrazené v oficiálnom videu.

Single vychádzajú, ale dočkáme sa aj nového albumu?

Určite, veď single sú vlastne takou ochutnávkou kam kapela smeruje a čo asi môžeme očakávať na ďalšom albume. Plánujeme vydať viac singlov aj s videom a album by sme radi vydali až keď sa konečne bude môcť koncertovať a poriadne ho budeme môcť, aj odprezentovať naživo, tam, kde nás pozvú. Organizátori koncertov radi prídeme, dajte nám vedieť!

Nedávne udalosti v živote kapely a udalosti vo svete sa odrazia aj na obale nadchádzajúceho albumu, kde môžete vidieť symbol kapely pernatej chobotnice, po všetkých nehodách, ale zápasiac s všetkým, čo život môže priniesť. Všetci musíme bojovať a nikdy sa nevzdávať. Svet aj život je fajn. Musíme ho chrániť a urobiť ho lepším. Pre nás a pre všetkých!
Rád by som spomenul čitateľom, že si našu hudbu môže ktokoľvek bezplatne stiahnuť v plnej kvalite. Alebo ju počúvať online na akejkoľvek streamovacej platforme. A pripojením sa k nášmu zoznamu adries každý dostane najnovšie správy, dátumy koncertov, príp. lístky zadarmo, každý tiež získa okamžitý prístup k najnovším singlom zadarmo + stiahnutie 1. kompletného albumu zadarmo.

Pripojiť sa k nášmu zoznamu adries je možné na našej oficiálnej webovej stránke www.stevemisikco.com – Join our mailing list!
Alebo si jednoducho môžu stiahnuť skladbu zdarma na: https://stevemisikco.bandcamp.com.
A tí, ktorí majú radi našu hudbu a naše oficiálne videá, nás môžu sledovať na Spotify, Deezer, Tidal, etc. a neujde im žiadna nová skladba alebo na našom oficiálnom kanáli youtube a nepremeškajú žiadne nové video – https://www.youtube.com/stevemisikco.

Čo chystáš v najbližšej dobe?

Som veľmi potešený, že ma oslovil cez twitter na spoluprácu tak významný hudobník a mohli sme spolupracovať na našej ďalšej novej skladbe „Stuck in the truck“ s takým skvelým hudobníkom, ako je Derek Sherinian (Sons Of Apollo, Black Country Communion, Planet X, Ex.Dream Theater, Ex.Kiss, Ex.Billy Idol, Ex.Alice Cooper, Ex.Yngwie Y. Malmsteen… a mnoho ďalších) Výsledok spolupráce si môžete čoskoro vypočuť a určite bude vydaný ku skladbe aj oficiálny videoklip. Viac TU.
Skladbu „Stuck in the truck“ vydáme v 2 verziách jednu čiste gitarovú verziu a druhá verzia skladby bude s klávesovým mágom Derekom Sherinianom. Tak sme veľmi zvedavý na odozvu poslucháčov, ktorá verzia skladby sa páči viac a prečo? Keď má ktokoľvek hociakú pripomienku či názor radi si ho vypočujeme, môže nám ktokoľvek napísať na našej oficiálnej webovej stránke alebo hoci aj na náš FB či Twitter.
Skladbu sme chceli vydať už na jar, ale žiaľ kvôli problémom s pandémiou vo svete sme nemohli všetko dokončiť na čas. Skladba je hotová akurát nám chýba ešte dokončiť video.
Tak dúfame, že naše nové skladby potešia nielen starých fanúšikov, ktorí si nás pamätajú z koncertov, ale aj nových poslucháčov, ktorí o nás doteraz ešte nepočuli!

Linky na kapelu:
www.stevemisikco.com
www.facebook.com/stevemisikco
https://twitter.com/StefanMisik
https://stevemisikco.bandcamp.com

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.