SORTA MAGORA: „…je filtrom vnútorných pocitov, ktoré sú temné a pociťuje ich mnoho z nás.“

SORTA MAGORA - Nič

Kto má záujem o ťažobnú a temnú hudbu, ktorá z časti pochádza z nášho územia, nech zbystrí pozornosť, dnes Vám predstavím veľmi osobitný projekt. Nesie názov SORTA MAGORA a žánrovo by sme ho mohli zaradiť do chladného a temného death/doom metalu s black metalovými prvkami. Stojí za ním hudobník Déhà (IMBER LUMINIS, SLOW) a naša Dryáda. Na svet vypustili ukážku skladby „Nič“, ktorá má 12 minút, takže môžeme tušiť, že nepôjde o ľahko-stráviteľné dielo. To je aj dobre, kvalita sa nerodí pre masy, ale pre ľudí s chuťou poslúchať aj náročnejšie veci. Na rozhovor som pozval Dryádu, nech nám celý projekt predstaví od začiatku až po súčasnosť.

SORTA MAGORA - Nič

SORTA MAGORA – Nič

Ako si sa zoznámila s Déhom?

Je to už mnoho rokov (takmer 10), čo som sa dostala k albumu (IMBER LUMINIS – Life As Burden) excelentného a všestranného hudobníka pseudonymom Déhà. Priznávam, že som ho počúvala dookola a veľmi sa mi vryl pod kožu. Po tých rokoch som sa v slabej chvíľke k albumu vrátila a keďže som sa od neho nevedela odtrhnúť opäť raz, rozhodla som sa osloviť stránku projektu IMBER LUMINIS na sociálnej sieti a opýtať sa na kúpu merchu, konkrétne šlo o tričko. Album nebolo možné zohnať (limitované na 100 ks, no dnes už ten album hrdo vlastním). V tom čase som netušila ešte, že komunikujem cez stránku priamo s hudobníkom. Myslím, že práve informácia v našej spoločnej komunikácii o tom, že nahrávacie štúdio, ktorým Déhà disponuje, pravidelne navštevuje chrtia dáma (milujem chrty a venujem sa im), nás posunula z formálnej do bežnej komunikácie nie len o hudbe, ale aj o živote a psoch a podobne. Keďže sme obaja ľudia „otvorení mysľou“ začali sme si rozumieť. Rozhodli sme sa teda časom stretnúť a spoločné debaty o hudbe, plus to, že v minulosti som už prešla nejakými pokusmi vytvoriť hudobný projekt či hudobnú skupinu nás posunuli k spoločnej tvorbe. Naša spolupráca začala ale tým, že som hosťovala svojim vokálom práve na projekte IMBER LUMINIS na aktuálnom albume v skladbe „Silence III“. Ten vyšiel nedávno. Potom prišla SORTA MAGORA.

Kedy prišla myšlienka o založení vlastného projektu?

Ako som v odpovedi k prvej otázke spomínala, naša spolupráca prišla v podobe skladby na albume IMBER LUMINIS, potom sme sa rozhodli založiť aj spoločný projekt a dala som mu názov SORTA MAGORA. Rada by som spomenula ešte projekt, na ktorom pracujeme, čo má byť vlastne posunutie/dokončenie mojej tvorby spred rokov, kedy som projekt s názvom DELENIMENTUM chcela uskutočniť/vydať. Keďže sa mi to pre nepriazeň zo strany osobných vecí nepodarilo doviesť do konca, urobíme tak teraz. Naša spolupráca je unikátna a cítime jeden druhého, pracujeme spolu radi a ide to ako má, nemám teda čo viac dodať, ako to, že lepšieho hudobníka a hlavne človeka som si na hudobnú spoluprácu vybrať ani nemohla.

Prečo práve takýto ťažobný žáner?

Otázka otvorená a jednoduchá, ale vlastne ani nie. V podstate sme to tak cítili a šlo to prirodzene. Ide hlavne o negatívne pocity, ktoré v nás prebývali a stále prebývajú, vnútorné boje a nespokojnosť, či rebélia. A teda SORTA MAGORA je akýmsi filtrom týchto vnútorných pocitov, ktoré sú temné a pociťuje ich pravdepodobne mnoho z nás. Tento projekt je forma akou sme ich dali von a ponúka nám takisto istú formu úľavy a očistu od ťažobných pocitov a myslím, že posluchači, ktorí sú stotožnení s týmto náročným štýlom hudby nájdu samých seba aj v našom projekte a budú mať z jeho počúvania zážitok.

Čo znamená názov SORTA MAGORA?

V podstate sa aký taký preklad dá nájsť na našich zatiaľ vytvorených stránkach, ale obaja preferujeme hlas a výpoveď hudby samotnej. Minimálne v tomto prípade, hudba hovorí za všetko, teda aj za názov projektu. Ak sa vrátime v čase v black metale do 90. rokov a to je to čo zastávame v tomto prípade, namiesto nasycovania sa informáciami je nutné poddať sa hudbe a nechať sa ňou skrátka unášať.

SORTA MAGORA - Déhà a Dryáda

SORTA MAGORA – Déhà a Dryáda

Aká je tvoja rola v tomto projekte?

Koncept (druh hudby ako taký a žáner), text (aranžmá, doladenie a preklad), vokály (nie je nutné špecifikovať, lepšia voľba je vypočuť si) a hudobné aranžmá (hlavne black metalové časti,…). Déhà je autorom kompozície, čo môže byť vnímané ako najväčšia časť projektu, lenže keď spolu tvoríme hudbu, prebieha hudobná interakcia a kombinácia oboch strán, takže aj keď projekt môžme rozdeliť na dve časti práce oboch z nás, nikdy by samé o sebe neboli SORTA MAGORA ako celok.

Zatiaľ máte vonku jednu pieseň. Môžme očakávať album?

Zatiaľ je vonku uverejnený extrakt skladby z albumu SORTA MAGORA, teda časť jednej pesničky, ktorá vlastne sama o sebe tvorí album. Prostredníctvom tohto extraktu sme vlastne chceli upozorniť na náš vychádzajúci album, ktorý vyjde 15. decembra 2019 cez vydavateľstvo Pest Productions (ZURIAAKE, NO POINT IN LIVING, REVERIE NOIRE…) vo forme digipacku. V ten deň sa spustí aj bandcamp SORTA MAGORA.

Ako a kde ste nahrávali svoje party?

Keď ma Déhà pozval ako hosťa do skladby IMBER LUMINIS – „Silence III“, pozval ma rovno do štúdia nahrať to spoločne, nie na diaľku, čo malo všetko uľahčiť. Takže som vycestovala do Belgicka. A aby sme veci ešte viac uľahčili, v ten čas, čo som tam strávila, sme nahrali rovno aj vokály a pod. na prvý album Sorty Magory v jeho štúdiu sídliacom v belgickom Bruseli. Štúdio nesie názov Opus Magnum Studios v prípade záujmu. V podstate na to aký ťažký štýl hudby sme tvorili a nahrávali, to bolo celkom jednoduché a ľahké. Základom bolo samozrejme to, že si rozumieme a vnímame jeden druhého hudobne a obaja sme vedeli aký je náš cieľ.

Vidíš šancu, že niekedy sa vaša hudba dostane aj na pódiá?

Touto myšlienkou sme sa zatiaľ nezaoberali a nemáme žiadne plány. Vzhľadom na to, že Déhà je aktuálne zaneprázdnený maximálne v štúdiu a má veľa kapiel a projektov, na teraz určite nie. Ale nikdy nehovor nikdy. Vylúčené to nie je a budúcnosť a čas nám napovedia. Jednu vec s istotou vieme povedať teraz a to je to, že toto nebude jediný album, ktorý vydáme.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/sortamagora/
https://sortamagora.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.