SOMNUS AETERNUS, DYING PASSION, HEIDEN a ich komorný žilinský koncert

SOMNUS AETERNUS

SOMNUS AETERNUS, DYING PASSION, HEIDEN, 11. február 2017, Klub Kolečko, Žilina

Heiden

Heiden

Niekedy vie účasť na koncertoch riadne prekvapiť. V Žiline sa nedávno uskutočnil koncert, kde nás doslova bolo ako prstov na rukách, kebyže prirátam aj personál, tak musím ešte prirátať nohy. Vystúpenie HEIDEN si zblízka kuklo asi 10 ľudí, pri DYING PASSION nastal pokles o nejakých troch a SOMNUS AETERNUS sme si vychutnali asi piati. Popravde, bolo aj dosť vysoké vstupné – 7€, zrejme si ľudia vybrali návštevu iného pohostinstva, ako metalovú (skromnú) spoločnosť, čo bolo škoda, pretože minimálne jedno vystúpenie stálo za tie peniaze!

Úvod som fakt nemyslel metaforicky, HEIDEN (aj keď o hodinu posunutý začiatok) asi museli kukať, keď pri prvej piesne sme sa pred pódium dovalili asi desiati a počet sa ani počas zvyšných skladbách nenavýšil. Chalani a dievča už s black metalom nemajú skoro asi zrnko spoločné (síce nikdy toho až tak moc nemali) a hrajú si svoj atmosfericky a emocionálne založený rock s presahmi do post-rocku. Celkom hravé štruktúry skladieb a atmosféra – boli ich dominanty vystúpenia, jediné, čo mi kus pílilo uši, bol vokál. Spevák dával do toho až moc „sladkého“, vďaka čomu mi to prišlo až rušivé a nevedel som sa sústrediť na samotnú hudobnú zložku. Melanchólia bola nasiaknutá v každej piesni, azda to nebolo kvôli našej „fanúšikovskej“ podpore.

Dying Passion

Dying Passion

DYING PASSION nepatria k mojim obľúbeným kapelám a pri tomto koncerte som si znova uvedomil prečo. Po hudobnej stránke to nie je až také zlé, majú nábehy na zaujímavé melódie a občas atmosféru, niekedy až na hranici doom metalu. Keď sa však do toho pridá ženský, vyložene popový (dobre, občas aj zatlačila na pílu), spev, tak je celá snaha hudobníkov skazená. Nemyslím tým, žeby spievala zle, alebo falošne, jednoducho mi to k tej hudbe absolútne nesedí a pôsobí to až odpudivo. Na poste vokalistu by som si vedel predstaviť basáka, ten vyzeral ako veľký fanúšik kapely Crowbar, teda výzorovo, s jeho imidžom by zo seba vydal poriadne chrapláky a hneď by to malo iné gule (možno sa aj mýlim). Aby som celú vinu nehádzal len na speváčku, aj hudobne sa tam nadrobilo dosť vaty a priveľká snaha staviť všetko na refrén. Škoda, musím povedať, že z dnešnej trojice rozhodne najslabšie vystúpenie.

SOMNUS AETERNUS

SOMNUS AETERNUS

Na SOMNUS AETERNUS sa oplatilo čakať. Už pri ich zvukovej skúške som si povedal, že konečne tu odznie poriadny metal. Tvrdé riffy, poriadne hlboký growling, maximálne nasadenie kapely a precítenie speváka a hlavne to bolo po celý čas mimoriadne zaujímavé a pohlcujúce. A to sa ešte len zvukovka skončila a vystúpenie tomu pridalo ešte väčší šmrnc. Hudobne by som ich vedel zaradiť ako viac death metalovú verziu MY DYING BRIDE, poprípade viac doomovejší (starý) OPETH. Malo to poriadne drvivé death metalové riffy, obrovský tlak, no zároveň aj ťažobné a pomalé momenty, ktoré mali silu ako parný vlak. Spevák striedal až tri polohy – poriadne hlboký growling, ukričaný rev a „šeptanie“, ktoré dával v rôznych kombináciách, no musím povedať, že ten growling mu šiel najlepšie – malo to nehorázne gule. Jediná škoda, že toto vystúpenie sme si vychutnávali len piati pred pódiom.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.