Solipsism: „Nevládnete svojim myšlienkam, myšlienky vládnu vám!“

SOLIPSISM - Trhliny v (ne)skutočnosti

Pred rokom vznikla na našom území zaujímavá black metalová kapela s názvom SOLIPSISM. Vytvárajú si vlastnú tvár a prvé tóny od nich už môžeme počuť v podobe prvej zverejnenej piesni „Posledný nech zhasne“, ktorá sa bude nachádzať na chystanom EP s názvom „Thrliny v (ne)skutočnosti“. O EP, ale aj o filozofii kapely, či jej začiatkoch a budúcnosti som sa porozprával s Diavlivom.

SOLIPSISM

SOLIPSISM

Ako sa začal písať príbeh Solipsism?

Diavliv: Kedysi som hrával v jednej blackovej kapele, ale tá to ďaleko nedotiahla a keď sa začala rozpadať, s jedným z gitaristov odtiaľ sme začali skúšať nejaké veci, no nič ucelené sme dohromady nedali a viac sme o tom rozprávali, ako reálne niečo robili. Jeden večer v septembri 2018, sme sa cez spoločných známych dostali na večierok, kde boli aj N. a A.. Dovtedy sme sa takmer vôbec nepoznali, no keď sme sa dali do reči vysvitlo, že aj oni dvaja spolu hrávajú, a že sme v zásade dva neúplné projekty, ktorým chýba druhá polovica členov. Dohodli sme sa teda, že si spolu skúsime zahrať a keď sa tak stalo, všetci sme boli spokojní a začali sme. V konečnom dôsledku sa ukázalo, že ten gitarista, s ktorým sme sa s N. a A. spojili, bol spokojný menej než sa zdalo, nakoľko od nás po pár mesiacoch odišiel, ale to je zas iný príbeh.

Čo vlastne znamená slovo – Solipsism a prečo ste si ho zvolili?

Diavliv: Solipsism znamená solipsizmus a je to filozofická myšlienka, ktorej korene nájdeme už v gréckej antike. Jej premisou je, že jediná vec, ktorej existenciou si človek môže byť naozaj istý je jeho vlastné vedomie. Všetko ostatné môže byť len produktom tohto vedomia. Zdôrazňujeme, môže, ale nemusí. Je to niečo, čo nie je overiteľné. Inými slovami – to, že moje myšlienky idú a že som si vedomý sám seba, to je realita, ale to, že ráno vstanem z postele môže byť len výplod mojej mysle a realita je v skutočnosti úplne iná, ak vôbec nejaká je. Všetko čo vidíme a zažívame môže, no nemusí byť skutočné. Je to silne metafyzický koncept, no ak si ho o niečo zosvetštíme, tak zistíme, že naozaj platí, že (ne)skutočnosť sa okolo nás rozvíja podľa toho, čo naše vedomie kreuje. Nič nemusí byť také ako sa môže zdať – nevládnete svojim myšlienkam, myšlienky vládnu vám. Ak je všetko ilúzia, tak potom aj všetka nádej, útecha a radosť, zároveň však aj všetko trápenie a bolesť. No ak nič neexistuje, neexistuje ani zmysel. Je to pre nás zaujímavá myšlienka, nad ktorou keď sa človek začne zamýšľať, tak to vie celkom zásadne formovať svetonázor a zo svojej existencialistickej podstaty to vystihuje „náladu“ kapely.

Ako by ste popísali svoju hudobnú výpoveď?

Diavliv: Snažíme sa robiť black metal s vlastnou tvárou, pretože máme za to, že jediné obmedzenia sú naše osobné kreatívne limity. Samozrejme, ako kategória nám najviac vyhovuje black metal, preto našu tvorbu štylizujeme v tejto podobe, ale nesnažíme sa o nijakú ortodoxnosť, alebo dodržiavanie nejakých vzorcov, čo je a čo už nie je akceptovateľné. Čiže v tomto smere sme veľmi otvorení experimentom a čokoľvek, čo znie dobre – prejde. Je pre nás veľmi podstatná atmosféra, emócie, sila, to celé podčiarknuté určitým významom (cháp lyrická stránka) a chceme priniesť niečo nové. Nechceme zas vytvoriť nejakú vyslovenú avantgardnú „podivnosť“, ale zároveň nechceme robiť to, čo tu už bolo. Nebudeme sa hrať na to, že naša tvorba je viac než hudba a trúfalo sa vyjadrovať o tom, aké je Solipsism enormné hnutie. Robíme to, čo sa nám páči.

SOLIPSISM - logo

SOLIPSISM – logo

Máte veľmi zaujímavé logo, ktoré mi zaváňa až orientom. Je to možné? Kto ho robil a aká je jeho myšlienka?

Diavliv: Hmm, orientom? Zaujímavé. Môže byť, že ti orient evokuje ten dymový font, ktorý je použitý, ale nebol to úmysel. Robil ho Svjatogor (Ceremony of Silence, Porenut, 777 Babalon, atď…) a jeho myšlienkou je vystihnúť tú solipsistickú dichotómiu skutočnosť – neskutočnosť, ktorú som vysvetlil vyššie. Od dola do polovice je každé písmeno rozťahané ako dym a v polke sa mení na v podstate normálne. Jedinou výnimkou je písmeno P v strede, ktoré je opačne – teda horná polovica je ako dym a spodná je normálna. Má to znázorňovať tú neurčitosť skutočnosti, stav kedy je rovnaká šanca, že niečo je skutočné ako, že nie je. (Ne)Skutočnosť.

Prichádzajúce EP nesie názov „Trhliny v (ne)skutočnosti“. Čo sú tie trhliny?

Diavliv: Konceptu (ne)skutočnosti som sa venoval vyššie, čo sa týka trhlín, tie predstavujú zlomový bod, kedy sa skutočnosť mení na neskutočnosť, alebo naopak. Je to symbol krehkosti a momentu, kedy sa začínajú trhať základy toho, čomu veríte.

Akou lyrickou stránkou sa zaoberáte v textoch?

Diavliv: Lyrická stránka je značne filozofická. „Trhliny v (ne)skutočnosti“ nemajú nejaký konkrétny koncept, čiže každá pieseň stojí sama za seba, ale mohli by sme to zhrnúť do akéhosi negatívneho existencializmu. Nie je to však nijaká ezoterika, ako by sa možno mohlo zdať, z toho, čo som tu doteraz popisoval. Keďže som sa zatiaľ staral o texty ja, tak každý jeden z nich je mojou úvahou o konkrétnej veci v existencialistickej rovine, no N. a A. môžu kedykoľvek napísať text a je dosť pravdepodobné, že to každý z nás uchopí inak. Čo si však dovolím tvrdiť je, že by naše rozdielne texty spájala tematika našich životov a vecí, s ktorými sa vnútorne vysporiadavame. Každý z nás má svoje priepasti, s ktorými sa navzájom na seba pozeráme a každý z nás ich konfrontuje inak, no všetci hovoríme o svojich vnútorných svetoch, ktoré odzrkadľujú (ne)skutočnosť našich svetských zážitkov a myšlienok. Lyrická stránka je pre nás veľmi dôležitá, preto aj všetky texty budú dostupné.

Kde ste boli nahrávať a kto sa vám staral o zvuk? Mali ste od začiatku jasnú predstavu, ako má znieť vaša nahrávka?

Diavliv: Nahrávali sme v našej skúšobni. Chcelo to dosť hľadania spôsobov, presúvania mikrófonu, metóda pokus-omyl (jeden by nepovedal, koľko spraví to, že posuniete pri nahrávaní bicích mikrofón o pár centimetrov doprava). Či sme mali predstavu? No, mysleli sme si, že to bude o niečo lepšie od garážovej nahrávky, ale povedali sme si, že na naše prvé EP ešte určite nemusíme ísť do štúdia, nakoľko všetci máme s týmto pramálo skúseností a zhodli sme sa na tom, že debutové EP môže byť po zvukovej stránke minimalistickejšie. Keď sme však pristúpili na fázu nahrávania, začali sme si uvedomovať, že z toho zvuku vieme vyťažiť podstatne viac, než sme si prvotne mysleli. Nakoniec sme sa už nesnažili dosiahnuť len to, aby to neznelo ako z diktafónu, ale dokonca aby boli jednotlivé nástroje čo najzrozumiteľnejšie a aby bol zvuk čistý. Čiže v konečnom dôsledku sme si robili sami aj mastering – stretli sme sa všetci traja, spravili sme mix, zmastrovali ho, podali si ruky, potom sa dva týždne hádali, lebo sme zistili, že nikto nie je spokojný, tak sme proces zopakovali a napokon sme sa zhodli.

SOLIPSISM - Trhliny v (ne)skutočnosti

SOLIPSISM – Trhliny v (ne)skutočnosti

Cover EP vyzerá fakt výborne, kto je jeho autor a aké prvky na ňom môžeme nájsť?

Diavliv: Autorom ako loga, tak aj celej grafiky „Trhlín v (ne)skutočnosti“ je Svjatogor. Myslím si, že každý na tom obale vie nájsť niečo pre seba. Nedali sme Svjatogorovi presný návod, čo má nakresliť. Dali sme mu iba niekoľko návrhov ako by sme si to predstavovali, čo by tam mohol zakomponovať, ale inak mal voľnú ruku (s tým, že samozrejme poznal pozadie za celou našou snahou). Pre mňa konkrétne to je ako obraz z akéhosi horúčkového sna naplneného symbolikou toho, čo sa na tom albume tematicky nachádza. Napríklad fajka, tabak a brandy pre mňa predstavujú premýšľanie a lebka existencializmus. Sviečka je zhasnutá, no v odraze brandy je zapálená, čo opäť symbolizuje koncept (ne)skutočnosti. Sviečka je zároveň aj taký náš emblém (máme ich aj v logu), náš maják, čo nám ukazuje cestu. Ale nech si každý vypočuje EP, prečíta texty, pozrie znova na obal a popremýšľa, čo mu povedal.

Takýto obrázok by bola aj škoda nemať vo fyzickom nosiči. Vyjde EP aj fyzicky? Ak áno, tak v akom formáte?

Diavliv: Určite by sme chceli, aby album vyšiel aj fyzicky. Grafika je spravená aj na listovací booklet, takže súhlasíme, že by to bola škoda vydať nakoniec iba digitálne. Momentálne sme v procese hľadania vydavateľstva, uvidíme aké budú možnosti a čo bude najlepšie. Ja osobne preferujem CD v digipak-u. Grafika v tomto formáte vyniká najlepšie a dáva tomu umeleckejší ráz.

Chystáte sa to vydať cez vydavateľa alebo to pôjde na vaše tričko?

Diavliv: Ako som spomenul vyššie, určite je našou prioritou vydavateľstvo. Uvidíme ako tento proces bude prebiehať a podľa toho budeme pracovať s voľbami na stole.

Podporíte nahrávku aj live vystúpeniami? Či ste vyložene len štúdiová kapela?

Diavliv: Každý z nás má záujem vystupovať, problém však leží v tom, že sme len traja. Postaviť sa na pódium v zložení spev, gitara a bicie… no iba by sme zbytočne oklieštili našu tvorbu a obávam sa, že by sme dosiahli opak podpory nahrávky, čiže hľadáme momentálne nových členov na basu a gitaru. Ak by mal niekto záujem, či už sezónne alebo full-time, nech sa pokojne ozve.

Chcete niečo na záver dodať, čo som sa zabudol spýtať?

Diavliv: Snáď len toľko, že ďakujeme za záujem a otázky a sledujte našu stránku. Budeme sa snažiť informovať o našom progrese. Dúfame, že EP bude von čo najskôr.

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/solipsismband/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.