SLAMTASTIC PARTY 2 – masaker ako sa patrí!


VULVODYNIA, WORMHOLE, BLADE OF HORUS, CRANIOTOMY, SCHIZOGEN, CRYSTALEPSY, 19. máj 2018, Collosseum Club, Košice

Mám rád špeciálne akcie. Koncerty výhradne zamerané na úzku skupinu ľudí, ktorá má vášeň v jednom špecifickom žánri. Nikto navyše nepríde, zídeme sa tam vždy len pravoverní a o poriadnu atmosféru je vždy postarané. Už jedno, či ide o výhradne black metalový, grindový či death metalový koncert. Vždy to má svojskú atmosféru. Jedna z takýchto akcií je aj SLAMTASTIC PARTY. Nenájdeme tam nič iné len brutal death metal so sla(m)movou pachuťou a nikomu to z nás nevadilo, práve naopak, všetci sme kvôli tomu prišli. Táto Lucasova akcia má aj vytvorené špeciálne tričká, mikiny a šiltovky s poriadne brutálnym motívom. Ešte stále cítim tú pachuť hnisu, čo sa valila z pódia!

Várka šiestich kapiel bola drasticky natrieskaná a tak sa začalo už o 17:30. Presne, sťa atómové hodiny, začínajú svoj set CRYSTALEPSY. Od prvých tónov moje uši zaregistrovali podstatne masívnejší a priestrannejší zvuk oproti ich trenčianskemu koncertu. Všetko zrazu malo poriadne godzillie gule a silu Hulka z prvých Avengers. Chalani nemali veľa času na vykecávanie, tak valili do nás jednu brutálnu nálož za druhou. Masívny a modernejší slamming brutal death s presahom do deathcore vôd. Malo to rozhodne poriadny drive, skvelo to navodilo atmosféru a dokonca sa už pár ľudí ukázalo pred pódiom. Začiatok ako z veľkej knihy.

Line-up bol vystavený z riadnej palety krajín – Česko, Slovensko, Ukrajina, USA, Rakúsko a Južná Afrika. Vlastne žiadne dve kapely neboli z jednej krajiny. Ako sa hrá v Ukrajine brutal death metal? SCHIZOGEN nám hneď odpovedal. Poriadne dravo, krvilačne, no s dávkou techniky a občasnými melodickými vsuvkami. Slammingy sa im občas poriadne natiahli, až sa mi zdalo, že ťahajú z kanála dlhú a slizkú húsenicu. Vokalista uprednostňoval zverský growling, ktorý kombinoval s gutturálom, a celé to dával s vražedným pohľadom. Darmo, bolo to fajné mäso.

Je celkom zaujímavé, že CRANIOTOMY si ešte v Collosseu nezahrali a na tejto akcii mali premiéru. Nového speváka Aďa však najali z týchto končín. Ako to odpálili? Vo veľkom štýle! Môžu sa rozhodne pochváliť, že mali najväčší kotol zo všetkých kapiel a zároveň najdravejší mlynček. Pred pódiom to poriadne ožilo a ľudia lietali ako telá ľudí po explodovaní granátu. Aďa by som bez povšimnutia menoval do pozície kráľa guttural vokálu večera. Jedno hrdlo doslova tečie výkalmi z kanálu a má silu, ako keď sa hovnocuc rozbehne dolu kopcom. Neskutočný tlak a moje uši doslova skákali od radosti. Nebáli sa ani pozvať ľudí na pódium, kde to celé rozprúdili. Zahrali aj novú skladbu, ktorá predpovedá opäť veľké veci! Už teraz sa teším na tú pivnicu riffov!

Neviem či po predchádzajúcom vystúpení som bol taký krvosmädný, ale BLADE OF HORUS mi prišli takí nemastní-neslaní. Z počúvania albumu som mal dojem, že uvidím deathcorovejšiu verziu ORIGIN s kopou technických vychytávačiek a dávkou energie. Dostal som čudného vokalistu, ktorého ako keby vyhrabali z koša a na hrudi mu svietil riadne veľký pengál. Ktovie, či ho tam mal vytetovaný alebo bol len nakreslený. Hudobne tomu chýbala akási duša, energia či iskra. Celé sa to valilo bez nejakého záchytného bodu, sem-tam sa nejaká tá technická „sranda“ objavila, no celý čas som sa nevedel zbaviť pocitu, že sa aj nudím. Rozhodne najslabšie vystúpenie aj z pohľadu odozvy z publika. Nie každý tón sa „slamení“.

Chute mi hneď napravili WORMHOLE, ktorí ma zase z nahrávky veľmi neoslnili. Išlo každopádne o dosť tuctovú verziu slamming brutal deathu, no naživo to zaradilo hneď „6tku“. Dali do vystúpenia úplne všetko a sršala z nich eufória. Zaujímavé bolo aj zloženie skupiny. Okrem speváka boli všetci počiernejší, však čo, komu už záleží na farbe pleti, keď v srdci reve brutal death metal! Takto má byť, treba si stavať mosty, nie kopať jamy! Dosť bolo politiky, poďme späť k hudbe. Alebo k móde? Spevák pôsobil so svojou bujarou hrivou ako trochu pribratejší lev, no keď sa uprel do mikrofónu, tak z neho šli purpurové rieky. Niekedy netreba byť najoriginálnejší, ale ak to zahraješ poriadne od srdca a dáš do toho všetko, tak môžeš predviesť fakt prvotriednu show.

Dozrel čas na headlinera večera – VULVODYNIA. U nich platí, že ma album „Psychosadistic Design“ baví aj z nahrávky, aj naživo v Trnave predviedli fakt prvotriednu show. Očakávania preto boli opäť veľké. Mladíci však nesklamali a opäť z nás vyžmýkali všetko hnilobné. Po hudobnej stránke si môžete vybrať či sa vám viac páči prirovnanie brutal deathcore alebo modern brutal death metal, každopádne ide o poriadne svieži, energický a brutálny náklad. Spevák strieda kopec hlasových polôh – od deathcorového škriekania, cez bravčové pískanice až po hnilobný guttural. Ku tomu pridáva jeho „psycho“ mimiku, až vyznie, ako keby ho práve mali zavrieť do „turbo“ školy. Koncert priniesol aj prekvapenie. Na titulnú skladbu z albumu si pozvali na pódium ich vydavateľa – Zdena, ktorý pôsobil vokálne v GODLESS TRUTH a naživo hrával aj s PSYCROPTIC. Spolu spustili poriadny vokálny guľomet, až mi prišlo ľúto, že teraz len vydáva albumy pod svojou značkou – Lacerated Enemy Records a jeho vokál niekde neukazuje svoju silu. Inak, všimli ste si, že na to že sú chalani z Južnej Afriky, akosi ich farba pleti nebola zrovna najčiernejšia?

Masaker, mäsiareň a vražda! Tak bolo bravúrne! Zišlo sa nás len okolo 100, ale zato akcia mala masívnu atmosféru. Teraz si len poznačte do kalendára dátum – 11. september 2018, pretože prichádza tretie pokračovanie CASSOVIA DEATH FEST! Už teraz je line-up masaker – DEVANGELIC, RELICS OF HUMANITY, ANTROPOFAGUS, ASTAROT a OSSUARY ANNEX.

Taktiež sme pre vás pripravili videá z každého vystúpenia, tie si môžete kuknúť rovno TU.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.