SINNER SELF: „Niekto múdry povedal – Breakdown-ov nie je nikdy dosť. Držíme sa toho!“

SINNER SELF - Final Judgement

Na východe Slovenska vyklíčila svieža „core“ záležitosť. Nesie meno SINNER SELF a do sveta vypustila prvý singel s názvom „Final Judgement“. Ak máte radi modernejší metalcore/deathcore, tak si ich novú pieseň hneď pustite a začítajte sa do rozhovoru s vokalistom Borisom. Prezradil nám toho veľa.

SINNER SELF

SINNER SELF

Ako sa začal písať príbeh kapely SINNER SELF?

Príbeh kapely Sinner Self sa začal písať v lete roku 2019, keď sa v tomto čase rozpadla jedna menej úspešná kapela. Rado (klávesák) však nechcel ostať bez kapely a postupne začal oslovovať ľudí, s ktorými bol počas pôsobenia v pôvodnej kapele spokojný. Pri skladaní Sinner Self si uchmatol Oliho (gitaristu), Sama (bubeníka), Milana (basáka) a Kyja (screamera). Samo však koncom leta oznámil, že sa bude sťahovať do Čiech a ako náhradu za seba odporučil Paťa. Toho si všetci veľmi rýchlo obľúbili a na bicie v našom celku hrá dodnes. Príbeh Sinner Self začal teda pomerne typicky, ako zlepenec práve dostupných muzikantov. Netypický je však spôsob akým sa do kapely dostal druhý vokalista (čiže ja a.k.a Boris). Pre mňa bol spev/scream po nejakú dobu len jedným zo spôsobov ako si vyvetrať hlavu. Po čase som tomu začal prepadať čoraz viac, až kým to nedospelo do bodu, v ktorom som si povedal, že si začnem hľadať kapelu. Keďže nepochádzam z KE a nepoznal som tu žiadnych hudobníkov, tak som sa rozhodol, že zavesím inzerát na bazoš s tým, že si hľadám kapelu ako screamer. Spoliehal som sa na to, že motyka vystrelí. Vystrelila. Na inzerát zareagoval Rado, s tým že mám prísť na skúšku. Chalanom som sa zrejme takisto pozdával, keďže ma následne privítali medzi sebou. Ďalšia zmena v našej zostave nastala vo februári roku 2020, kedy sa Milan (basák) rozhodol, že nás opustí. Náhradu sa nám podarilo nájsť veľmi rýchlo a zostavu doplnil nový basák Kili. Aktuálna zostava je teda Kyjo (vokály), Boris (vokály), Oli (gitara), Kili (basa), Paťo (bicie) a Rado (klávesy).

Do sveta ste vypustili prvú pieseň „Final Judgement“ – čiže posledný súd. Pre koho je posledný súd myslený?

Názov pesničky a zároveň aj jej text je možné interpretovať rôzne. Každý za tým môže vidieť niečo iné. Pri tvorbe textu pre túto skladbu som sa snažil adresovať myšlienky a emócie voči tím, ktorí odsudzujú druhých na základe ich vzhľadu alebo záujmov. Je bežným javom, že niekto kto obľubuje čiernu farbu oblečenia, má viditeľné tetovanie alebo zafarbené vlasy zbiera na ulici jeden nepríjemný pohľad za druhým. Skladba je preto adresovaná ľuďom, čo si tvoria názor o druhom na základe vzhľadu bez toho aby daného človeka poznali alebo vedeli čím si prešiel. Obzvlášť tým, ktorí to berú ako skvelý dôvod pre šikanu.

Hráte melodickejšiu a modernejšiu verziu metal/deathcoru. Prečo práve táto cesta? Ako si Vás získal tento žáner?

Sme pomerne mladá kapela a sami ešte hľadáme čo nám najlepšie sedí. Nakoľko je zloženie kapely pomerne netradičné, zhodli sme sa, že táto zostava skôr inkriminuje k melodickejšiemu typu metalcoru/deathcoru. Takisto žánre, ktoré som spomenul sú všetkým členom veľmi blízke čo sa týka hudobného vkusu. Voľba bola tým pádom jasná.

Záver songu prekvapí „tvrdším“ breakdown-om. Môžeme sa na podobné kúsky tešiť aj v ostatných skladbách?

Niekto múdry kedysi povedal: „Breakdown-ov nie je nikdy dosť“. Toho sa aj držíme a v ďalších skladbách sa určite môžete tešiť na viacero „tvrdších“ pasáží. Pravdupovediac je „Final Judgement“ asi jedna z najjemnejších, ak nie najjemnejšia skladba z našej momentálnej tvorby.

Už prvá pieseň má hutný zvuk. Kde ste boli nahrávať a kto sa Vám postaral o zvuk? Akú ste mali predstavu o výslednom zvuku?

Naša predstava o zvuku bola mohutná gitara a prerážajúci kopák, teda niečo na štýl The Ghost Inside. Skladbu sme nahrávali v Prešove pod dozorom nášho senpai-a Martina Mikušku (Abyss Above). Martin nám poskytol priestory, gear a v prvom rade jeho skúsenosti pri nahrávaní. Takisto dohliadal na celý proces nahrávania. Sme mu nesmierne vďační, že obetoval svoj čas a úsilie, pretože bez neho by táto skladba nebola realitou. O mix a mastering sa nám postaral talentovaný Simone Pietroforte z Divergent Studios (Taliansko), ktorého nám odporučil Martin.

SINNER SELF - Final Judgement

SINNER SELF – Final Judgement

Obrázok k piesni vyzerá ako digitálna ilustrácia z nejakého koncertu. Uhádol som?

Obrázok patrí len k tejto skladbe a žiaľ, neuhádol si. Tak ako v hudbe, tak aj pri kreslení si to človek môže interpretovať rôzne. Naša pôvodná myšlienka bola, aby „týpek“ ktorý levituje predstavoval toho, kto je iný a dav predstavuje ľudí, ktorí mu ticho závidia jeho slobodu myslenia.

O čom vravia vaše texty?

Naše texty hovoria o rôznych témach a problémoch. Keďže textom sa venujem ja a Kyjo, tak aj témy sa líšia podľa toho, kto daný text píše. Obaja máme svoj štýl písania a takisto odlišný pohľad na vec. Väčšinou sú to ale veci, ktoré zo seba chceme dostať von alebo ku ktorým chceme vyjadriť svoj názor. Ako napríklad rasizmus, osobné problémy a zážitky alebo láska. Témy sú naozaj rôznorodé.

Jedna pieseň je vonku, na čo sa môžeme tešiť? Na album/EP? Kedy sa ho dočkáme?

Môžete sa tešiť na naše EP, ktorého súčasťou bude aj skladba „Final Judgement“. Pôvodne sme chceli mať do konca tohto roka celé EP hotové, no situácia s corona vírusom nám to dosť skomplikovala. Napriek tomu makáme ďalej a veríme, že sa nám počas leta podarí nahrať čo najviac materiálu a dobehnúť meškanie. Konkrétny dátum žiaľ nevieme povedať, pretože chceme aby sme s celkovým EP boli spokojní nielen my, no aj ľudia, ktorí si to budú chcieť vypočuť. Pre konkrétny dátum alebo novinky ohľadom kapely odporúčam sledovať FB alebo IG stránky. Najnovšie info o nás ľudia môžu nájsť práve tam.

Čo nám k chystanému EP môžeš prezradiť?

Z našich plánov v blízkej budúcnosti môžem prezradiť, že plánujeme vydať ešte jeden single. A to už čoskoro. Následne chceme dokončiť a nahrať EP, v ktorom bude celkovo 5 skladieb. EP teda bude obsahovať dva vydané single plus tri nové skladby. Čo sa týka názvov, tak tie radšej nebudem prezrádzať pretože sa niektoré z nich môžu ešte zmeniť. Na záver viem s istotou povedať, že EP bude dostupné na všetkých populárnych streamovacích platformách.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/sinnerself/
https://www.instagram.com/sinnerself/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.