SINEDEUS: „Držíme sa odkazu na druhú vlnu black metalu.“


Zeus a Nihil nedávno opustili rady IRIA, no black metal im stále vrie v žilách, rozhodne ho nechcú opustiť a preto založili novú kapelu. Nesie názov SINEDEUS a do sveta vypustili EP „From Fire And Ashes“, kde nájdeme prvé dve skladby kapely. Rovno som hodil s nimi reč a porozprával sa o ich novej kapele.

Nihil a Zeus

Nihil a Zeus

Zeus a Nihil, vystúpili ste z kapely IRIA. Čo sa stalo, že sa sa rozlúčili s touto kapelou?

Nihil: Rozhodnutie odísť nebolo vôbec ľahké, pretože okrem toho, že sme boli spoluhráči, sme boli hlavne dlhoroční priatelia. Osobne sa s Orfeom poznám nejakých 17 rokov, začínali sme dokonca spolu hrať na gitare. Nemali sme však inú možnosť. Časom sme sa dostali totiž na križovatku, kedy boli názory na hudobné smerovanie kapely a jej fungovanie tak rozdielné, že sa to nedalo riešiť inak.

Zeus: Ja to cítim v podstate úplne rovnako. Orfea som spoznal ešte dávno pred tým než sme spolu priviedli IRIU späť k životu, a mám ho aj po našom odchode z kapely stále veľmi rád. Keď som sa dostával viac a viac do metalu, tak bol hlavným iniciátorom mojej black metalovej „cesty“. Mrzí nás, že to takto muselo dopadnúť, ale po čase sme si uvedomili, že to bolo nevyhnutné. Avšak všetko sa vyriešilo v dobrom a ostávame aj naďalej dobrí kamaráti.

Chuť hrať vás neopustila a dali ste dokopy kapelu SINEDEUS. Čiže black metal je vaša hudobná priorita? Zeus, hlavne, čo sa týka tvojich projektov.

Nihil: Chceli sme pokračovať ďalej v tvorbe, ktorú sme začali robiť s IRIA, pretože sme mali pocit, že tie piesne si zaslúžia byť nahrané a vydané. Vzali sme si skladby, ktoré som zložil sám a vznikla z toho nová kapela. Pre mňa osobne je black metal priorita už dlhodobo, hoci si v bližšie neurčenej dobe plánujem odskočiť aj štúdiovo naspäť k elektro metalu.

Zeus: Čo sa týka mojich projektov, tak tie som sa konečne rozhodol potriediť, lebo som sa už dostatočne „vybláznil“, čiže mám jasno v čom pokračovať chcem a v čom nie, a preto si popri SINEDEUS, ako hlavnej kapele, chcem nechať iba 2 projekty. Nechcem pokračovať v žiadnych, kde by som robil rovnakú muziku ako v druhom, alebo hlavnej kapele.

SINEDEUS – čo predstavuje váš názov?

Nihil: Názov SINEDEUS pochádza z latinčiny a znamená „bez Boha“. Tento názov mi už niekoľko rokov ležal v šuflíku a keď som ho Zeusovi navrhol, tak s nim hneď súhlasil. Myšlienka za názvom je tá, že človek nemá mať iných bohov okrem seba a nemá byť podriadený 2000 rokov starej zhnitej doktríne, ktorá opakovane ukazuje, že je pokrytecká a nemá miesto v modernom svete. Zároveň bez Boha vzniká možnosť na vyplnenie priestoru svojho ja niečím iným, lepším a majestátnejším.

SINEDEUS – „From Fire And Ashes“

Názov vášho prvého EP nesie „From Fire And Ashes“, čiže – z ohňa a popola. Má to symbolizovať vašu pekelnú hudbu?

Zeus: Chceli sme, aby sa EP nevolalo ako jedna zo skladieb, no zároveň je to úryvok z textu k „Slaughterer Of Divinity“. Malo to niesť silný odkaz – ak niečo povstane z ohňa a popola, tak je to silné a schopné opakovane bojovať a prežiť.

Obal coveru vyzerá ako nejaký gotický obraz. Odkiaľ to pochádza a prečo ste si zvolili práve jeho?

Nihil: Cover EP je jedná z ilustrácií Gustava Dorého, ktorú urobil pre knihu Johna Miltona s názvom Stratený raj. Vyobrazuje Satana, ktorý vychádza z ohnivého jazera po tom, čo bol vyhnaný z raja do pekla. Pre mňa osobne symbolizuje silu, odmietnutie doktríny, rebéliu a večný oheň v duši. Z môjho pohľadu je to pozitívna postava a jej vyobrazenie sa výborne hodí k názvu EP.

Zeus: Ešte dodám, že Gustave je jeden z našich najobľúbenejších umelcov a jeho motívy určite použijeme aj do budúcna.

Hudobne to má ostrý, no zároveň drvivý zvuk. Nahrávali ste si u seba? Akú ste mali predstavu o výslednom zvuku?

Zeus: Všetky nástroje sme si nahrávali sami. Na bicie sme mali zapožičané priestory mimo našej skúšobne, spolu s technikou. Našim cieľom do budúcna je kompletne nahrávať všetko u seba. Mix a master nahrávky mal na starosti Nihil a ja som sa staral o ozvučenie a mix bicích. Na produkcii sme pracovali spoločne. Zvukovo bol náš vzor nahrávky od kapiel Mayhem a Watain.

Pieseň „The Endless Void“ začína atmosfericky, potom naberie tempo, no drží sa skôr atmosférických vôd. Druhá skladba – „Slaughterer Of Divinity“ je čistokrvná jazda peklom. Bude mať SINEDEUS tieto dve tváre?

Nihil: Trafil si to presne. V našej tvorbe sa jednoznačne držíme odkazu na druhú vlnu black metalu, v ktorom sa tieto dve polohy prelínajú a dopĺňajú. Myslím si, že dualita je v živote nevyhnutná a v našej tvorbe dodáva skladbám dynamiku. Isto nechceme, aby všetky naše skladby zneli ako Panzer Division Marduk alebo naopak Filosofem.

V kapele ste len dvaja. Plánujete rozšíriť rady? Nebodaj máte aj koncertné ambície?

Zeus: SINEDEUS nebol vytvorený na to, aby to bol ďalší zo štúdiových projektov. Jednoznačne chceme zohnať druhého gitaristu a takisto aj basáka, aby sme mohli hrať materiál aj naživo.

Prvé dve skladby sú vonku, ale niečo mi vraví, že tých piesní máte už viacej. Dočkáme sa ešte tento rok debutového albumu?

Nihil: Okrem týchto skladieb máme hotové ďalšie dve a rozpracované asi 3 alebo 4. Budeme na nich pracovať zatiaľ vo dvojici, ale boli by sme radi, keby ku ním prispeli aj ďalší členovia. Zároveň máme aj iné povinnosti ako práca, rodina alebo škola, čiže vidím to skôr tak na vydanie v nasledujúcom roku.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/sinedeus
https://sinedeus.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.