SINapsy – progresívny vietor fúka!


Dnes tu máme niečo jemnejšie, konkrétne pre fanúšikov progresívnejších rytmov. SINapsy je mladá kapela, no jednotliví členovia už majú niečo za sebou. S Patrikom som si prešiel základné kamene tejto kapely, zistil som, čo ich inšpiruje a aký majú plán do budúcnosti.

Ako sa začal písať príbeh kapely SINAPSY?

Na jeseň v roku 2016 ukončila svoje pôsobenie po cca 8 rokoch kapela FREEBIRD, kde som pôsobil na bicích nástrojoch. Uvažoval som čo so životom ďalej. Rozhodol som sa, že si založím myšlienku. Keďže sám so sebou sa kapela založiť nedá a kapela bez myšlienky nie je kapela. Moja srdcovka sú progresívne štýly, rock, metal, fusion, čokoľvek. No pre môj taký osobný šmrnc mi v takýchto štýloch chýbajú dve veci. Prvá – modernosť, prvky elektra, dnb, dubstepu pripadne core. Druhá – progresívne štýly počúvajú väčšinou hudobníci a „fajnšmekri“, čiže nie je to žiadny mainstream alebo pod. Mojou hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť hudbu, ktorá uspokojí hudobných fajnšmekrov, ale bude sa páčiť aj bežným ľuďom. Pár týždňov na to som sa zázrakom prostredníctvom inzerátu na internetovej zoznamke spoznal s gitaristom Adamom Ondrejičkom a klávesákom/syntetizér majstrom Romanom Hlubinom. Naše hudobné úvahy boli navyše priam dopodrobna totožné. Začali sme fungovať v skúšobni v Trnave, netrvalo dlho a začali vznikať nové pre nás jedinečné veci. Chvíľu na to sa k nám pridal basák Jakub Sámel, ale stále nám chýbal charakter kapely, ktorý do veľkej miery tvorí spev. Po odporúčaní bývalého kolegu Tomáša z kapely FREEBIRD, som sa nakontaktoval na speváka Daniela Sárkányho, ktorý pôsobil v kapele do jesene 2017, no potom sa naše hudobné idey rozišli, rovnako tak i s basákom Jakubom. Ostali sme zasa to stále trio a zasa v podstate na začiatku a presne rok čo sme sa dali dokopy. Dlho sme uvažovali, čo nám pred tým nesedelo a čo by mohlo byť to pravé orechové. Jedno bolo isté a to, že ženský vokál v takomto type hudby by bol niečo unikátne. Naplánovali sme konkurzy, oslovili vhodné speváčky. Rovnakou náhodou ako sme sa stretli my traja som cez známu dostal kontakt na Elišku Krchňákovú, ktorá si nás okamžite získala a bolo rozhodnuté, všetky ďalšie konkurzy budú zrušené. Jej hlas nám miestami pripomínal CRANBERRIES, čo bolo fantastické. Eliška navyše hrá aj husle čo vie dodať do budúcna tvorbe jedinečnú atmosféru.

Kde ste boli nahrávať demo?

Demo sme nahrávali na kolene v priestoroch nášho štúdia, ktoré máme spolu s hlavou kapely SINNERS MOON – Lukášom Navrátilom. Doslova iba v “priestoroch”, pretože štúdio ešte nie je dokončené a doslova “na kolene”, pretože ešte nie sú zriadené ani stoly, čiže najčastejšia podložka pod notebook, myš, či zvukovku bolo práve niekoho koleno. Je to všetko nahrávané iba svojpomocne, priamo cez linku, rovnako bicie sú riešené cez software. Najviac sme si dali záležať na speve, ktorý bol nahratý cez riadny kondezátorový mikrofón a celkovo spevu sme venovali väčšinu nahrávacieho času.

Odkiaľ beriete inšpiráciu a čím sa zaoberáte v textoch?

Čo sa týka inšpirácií, textov a celkového smerovania. Našimi tromi primárnymi bodmi sú emócia, atmosféra a hmotná realita, ktorá nám sťahuje hlavu z oblakov a pripomína, aby sme ostali nohami na zemi. Je to taký paradox kombinácie medzi snílkom, ktorý by najradšej opustil tento materiálny svet do ktorého nepatrí a plavil sa naprieč vesmírom, galaxiami ako nekonečná entita a jeho schízou, ktorá mu je stále v pätách. To je ten okuliarnatý, vyziabnutý, svetlom monitora opálený “nerd”, ktorý mu pri lietaní v oblakoch vysvetľuje gravitačný zákon a on keď si uvedomí, že to je fyzicky nemožné, padá na zem. Presne tak funguje syntéza našich skladieb, kde nadzmyslovú atmosféru prerezáva studená, technická syntetika, ktorá je vo svojej podstate rovnako časť prirodzenosti a v jadre je totožná s organikou. Preto sme SINapsy, termín kde sa stretáva nadprirodzená povaha aktu akým je hriech s nervovými spojeniami – “vedeckého” sveta dnešku.

Ako vidíte budúcnosť?

V blízkej budúcnosti plánujeme hlavne predstaviť sa prostredníctvom koncertov, festivalov a získať si tú svoju základňu fanúšikov. Začala jar, blíži sa leto, akcie budú pribúdať, treba sledovať naše stránky či už facebook, youtube kanál, alebo bandzone. V lete sa plánujeme pustiť do nahrávania riadneho singlu, ktorý bude sprevádzať videoklip. Momentálne, ale všetok čas venujeme koncertnému playlistu a stage prejavu ako takému.

Link na FB:
https://www.facebook.com/pg/SINapsy-1617585118280458
Link na YT:
https://www.youtube.com/channel/UCWFU66ANnK89AXdneXJ1miA
Link na bandzone:
http://bandzone.cz/_104853

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.