Silné black metalové trio – CRESSET, AFSKY a SPECTRAL WOUND zahalilo Randal temnotou

AFSKY

SPECTRAL WOUND, AFSKY, CRESSET, 7. október 2019, Randal, Bratislava

Za relatívne krátku dobu sa v Randali uskutočnili dve zaujímavé black metalové akcie. Prvou bola FURIA, report si môžete prečítať TU. Druhá mi prišla ešte zaujímavejšia. Na jednom pódiu sa stretla slovenská družina CRESSET, ktorá naživo skoro nehrá, spolu s dánskou (depressive) black metalovou kapelou AFSKY a headlinerom večera bola Kanaďania SPECTRAL WOUND. Táto medzinárodná zostava ma nenechala chladným a tento večer v Randali som si nemohol nechať ujsť.

CRESSET

CRESSET

Keď som videl na udalosti na FB, že supportom budú domáci CRESSET som sa aj celkom čudoval. Ich koncert som nikde nevidel, myslel som si, že naživo vôbec nevystupujú. Ich potvrdenie ma potešilo. V zostave nájdeme gitaristu VVytchfynder-a, ktorého môžeme vidieť v live zostave KROLOK a kedysi dávno hral aj u AEON WINDS. Za basou bol Sarkast, ktorého môžete poznať ako hlas industriálnej mašiny 0N0 alebo progresívnych death metalistov HOLOTROPIC. Vokalista bol pre mňa neznámy, pôsobil síce veľmi statickým dojmom, no jeho mohutná postava mu dodávala dosť charizmy a v konečnom dôsledku stačilo, aby tam len bol a to už pôsobilo monumentálne. Hudobne sme tu mali dočinenia s progresívnejšou variantnou na black metal s presahom do disharmónií a občas sa to ošuchlo aj o francúzsku školu čierneho kovu. Veľmi ma teší, že máme u nás takéto originálne zoskupenia. Naživo to ku tomu malo pohlcujúci efekt, ktorý rozvíril predstavivosť. Veľmi silný začiatok večera.

AFSKY

AFSKY

Koncerty z ranku depressive black metalu sa u nás skoro vôbec nevidia. Naposledy si pamätám PSYCHONAUT 4 v Banskej Bystrici. Tentokrát k nám zavítali AFSKY. Dáni vychytali najsilnejší zvuk večera, pri ktorom by pár ľudí mohlo namietať, že je to moc nahlas. Pri tejto kapele mi to vôbec neprekážalo, skôr naopak, pri rýchlych pasážach to malo mimoriadne devastujúci účinok. Pódium si ozdobili po bokoch konármi a zapálili sviečky, všetko zahalili riadnou dávkou dymu a vystúpenie mohlo začať. Čakal som dosť a dostal som ešte viac. Či už sa pustili do pomalších pasáží (opušťákoch), ktoré mali atmosferický účinok a boli nasiaknuté dávkou melanchólie, alebo do rýchlych pasážach, ktoré až koketovali s post-black metalom, stále svojou intenzitou vybíjali dych. Vokalista sa síce nemohol rezať na pódiu alebo hasiť cigarety o svoje ruky, keďže držal v rukách gitaru, no čo vydával zo seba, to bol šialený a neľudský škrekot, s ktorým malo moje ucho problémy. Nevedelo to prijať. Toto vystúpenie rozhodne patrí k top koncertom tohto roka a tajne dúfam, že koncertov z vôd depresívneho/atmosferického black metalu bude stále viacej. V tomto žánri je to väčšinou tak, čo kapela, to mimoriadny zážitok.

SPECTRAL WOUND

SPECTRAL WOUND

Došiel čas na hlavnú kapelu. SPECTRAL WOUND som spoznal vďaka poslednej nahrávke „Infernal Decadence“. Ich black metal mi prišiel nadpriemerne nakopaný a tajne som dúfal, že v tomto duchu bude prebiehať aj koncert. Tak to presne bolo. Chalani sa rovno zapriahli do nástrojov a spustili do nás čierny uragán tónov, z ktorého sršala energia. Neviem prečo, ale myslel som si, že chalani prídu s warpaintom (vždy som mal taký obraz pred sebou, ak som ich počúval), no opak bolo pravdou (vlastne ani jedna kapela sa nenamaľovala) a celé to mal pod taktovkou starší pán v koženke a v rukaviciach. Nezastavil sa ani na sekundu a furt svoj výkon gestikuloval a pridával „xichty“. Gitarista z dnešnej prvej kapely sa počas celého setu neúprosne snažil podať mu ruku, ale on to mal doslova „vriti“ a úplne to ignoroval a medzi piesňami mu naznačil palcom smerom dole, že o to nemá záujem. Black metal je už raz taký. Vystúpenie počas celej doby trvania prebehlo v akčnom tempe, no nemôžem si pomôcť, ale predošlé vystúpenie Dánov ma dostalo o veľa viacej.

Undergroundovým black metalovým akciám sa darí. Ľudí sa nazbieralo niečo cez 50 kusov a dúfam, že čoskoro sa opäť v našom hlavnom meste niečo vyparatí.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.