SIK SALVATION: „Cieľom projektu je vzdať holt švédskemu HM2 death metalu.”

SIK SALVATION

Východoslovenský death metal privítal do rodiny nové dieťa. Nesie meno SIK SALVATION a bude drtiť death metal na švédsky spôsob. Za týmto projektom stojí Lukáš „Zeus“ Trón (IRIA, MERGED IN ABYSS) a Martin Pazdera (GLOOM). Ako to celé začalo? Prečo práve švédsky death metal? Aké majú plány do budúcnosti? Všetky dôležité otázky vám zodpovie Lukáš s Martinom.

SIK SALVATION

SIK SALVATION

Na metalovú mapu východného Slovenska sa chystáte pridať novú rezbáreň – SIK SALVATION. Kedy a za akým účelom vznikla myšlienka, že založíte death metalovú bandu?

Lukáš: Idea pre projekt bola už skôr, lenže som nemal jasno v niekoľkých veciach, a taktiež som nevedel koho postaviť za mikrofón. Na niekoľko odporúčaní som oslovil Martina, či by do toho išiel a som vďačný, že vôbec nebol proti. No a cieľom SIK SALVATION je vzdať holt švédskemu HM2 death metalu, lebo (aspoň pre mňa) je to ten pravý death metal. Už len ten zvuk gitár je veľmi vražedný a perfektne vystihuje, o čom death metal je.

Martin: Keď Lukáš so mnou robil rozhovor pre Tronizer, tak som tam uviedol, že som otvorený spoluprácam, a musím povedať, že táto sa ozaj podarila.

Lukáš, ty už máš viacej, prevažne black metalových, skupín, prečo teraz death metal? To by som na teba nepovedal.

Lukáš: Povedal by som to tak, že švédsky death metal je moje detstvo. Jedna z prvých deathových kapiel, ktoré som počul boli BLOODBATH a ENTOMBED. Potom prišli aj iné veci, ako napr. GRAVE. Z blacku som vtedy počúval najmä DIABOLICAL MASQUERADE (lebo som fičal výhradne na KATATONII), a hlbšie som sa doň dostal až tesne pred príchodom do IRIE. Veľmi som chcel niekedy zrobiť aj death metal, a som strašne rád, že sa to už konečne podarilo.

Martin, ty si sa dávnejšie angažoval v death metalovej kapely – BLOODY CHERRY. Chýbal ti death metal, že si sa opäť vrátil k nemu?

Martin: Tým, že ma Lukáš oslovil, tak to pre mňa bola veľmi príjemná nostalgická myšlienka, a nemal som dôvod na to neprikývnuť, lebo sa mi páčilo, že muzika SIK SALVATION je na švédsky spôsob. Mám rád veci ako BLOODBATH, a aj iné kapely starej školy, takže nebolo o čom kecať ďalej.

Svoj projekt ste nazvali SIK SALVATION – prečo ste zvolili takýto názov?

Lukáš: Keďže je celý projekt tribute HM2 death metalu, tak som sa inšpiráciu snažil čerpať výhradne z tejto scény a ich velikánov. Sick Salvation je názov skladby od BLOODBATH, a prišlo mi to ako parádny názov pre takýto projekt. Samozrejme už len preto, že je sick, haha!

SIK SALVATION - „Forever Ceased To Be…“

Do sveta čoskoro vypustíte prvé EP s názvom „Forever Ceased To Be…“ Čo by sa dalo preložiť – „Prestal byť navždy…“, čo sa skrýva za troma bodkami?

Martin: Ja v tom cítim určitý sarkastický odkaz alebo reakciu na dnešnú dobu. Mnoho ľudí ako keby prestalo existovať a podľahlo určitému stereotypu v zmysle práca, domácnosť, sociálne siete a podobne. Mnoho ľudí prestalo vôbec riešiť svoju pasivitu voči životu. Veľmi blízky mi je filozofický smer zvaný “existencializmus”, ktorého hlavné motto znie: „si tým, čo zo seba urobíš“. Aj toto naše EP chce určitým spôsobom na to poukázať.

Kde ste boli nahrávať?

Lukáš: Všetky nástroje som nahrával vo svojom domácom štúdiu White Death Studio, a vokály sme nahrávali u nás v skúšobni IRIE. Myslím, že sa podarilo to, čo bolo v pláne – dosiahnuť záhrobný zvuk a atmosféru.

Máte v šuflíku aj ďalšie skladby? Môžeme sa tešiť, že prídete aj s full albumom?

Lukáš: Prezradím, že album je už nejakú dobu celý hotový. Pracuje sa už iba na textoch. Tu sa bude jednať o menšie prekvapko, lebo na albume bude pár textových hostí. Ale pšššt.

Ste v kapele len dvaja, nerozmýšľali ste, že budete plnohodnotná zostava?

Lukáš: Jedná sa o projekt, takže myslím, že hovorím za nás oboch, že nám stačí dvojčlenná zostava.
Martin: Lukáš to už povedal za nás oboch, haha!

Teraz je to síce naprd otázka, ale nerozmýšľali ste, že pôjdete so svojou hudbou aj na pódia?

Lukáš: Určite. Ambícia dotiahnuť to na pódia bola od začiatku, a už aj máme nejakých uchádzačov, ktorí by do toho naživo išli. Lenže to všetko ešte potrvá nejakú dobu, keďže obaja máme svoje hlavné kapely.

Martin: Ako povedal Lukáš – ambícia tam je a uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Keďže situácia je taká aká je, tak mi to zabrzdilo aj moje plány s GLOOMom. Ako možno vieš, tak v apríli nám vyšiel nový album, s ktorým sme mali naplánované tour, ale všetko sa to skomplikovalo, takže sa to celé presunulo na neurčito. Celé to má celkom logický vplyv na SIK SALVATION, keďže očakávam, že sa po korone koncerty opäť rozbehnú. Takže uvidíme…

V piatok príde premiéra nové EP. Link: https://youtu.be/a8evDwrUHR8

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/siksalvationofficial
https://siksalvation.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.