SHITFEST sa vrátil!

SPERM OF MANKIND

Keď nič nové nevymyslíš, tak si spomeň na to kvalitné z minulosti. SANATORIUM sa zrejme takto zamysleli a po pár rokoch priviedli na svet opäť legendárny SHITFEST. Síce o novom albume sa už šeptá celkom nahlas, no fyzicky sa k nám nič ešte nedostalo, tak je čas aspoň zahrať na domácej pôde. Zostavu zostavili fakt luxusnú – DEFLORACE, EMBOLISM, SANATORIUM, SPERM OF MANKIND, DISTROPHY a TRACRIOMY. Nebol proste čas na vydýchnutie! Ako to bývalo zvykom, opäť mali všetky ženy vstup free a že ide o 32. pokračovanie, tomu ťažko uveriť. Ver, či never, ale ak máš rád poriadne brutálnu hudbu, mal si tam byť! Pretože bolo…

TRACRIOMY

TRACRIOMY

…gutturálne! Hneď na nás skočili poriadni slammisti TRACRIOMY s ich šťavnatým a sviežim brutal death metalom. Ak by ste mali chuť na melódie, tak vám títo chalani hneď ukázali, kde sú dvere a zahrali k tomu poriadny slam s nechutným a masívnym bravčovým vokálom. Trojica vie ako okoreniť tento žáner s pár gitarovými a rytmickými vychytávkami, aby to nepôsobilo celé zliate do seba. Na to, že šlo o prvú kapelu, tak sa dav celkom rozhýbal a vokalista – Oliver zišiel aj z pódia aby pridal viac intenzity do davu a to sa mu odmenilo. Mimoriadne tučný začiatok akcie!

DISTROPHY

DISTROPHY

…bravčovo! Veru, ľudské vokály tu nemali svoj priestor, zase dabingoví herci ošípanej farmy boli priam vítaní. Goregrind vystriedal BDM, tak slamingy nahradili jednoduché, ale zato úderné „tac-tac“ tempá a poriadne skreslený a efektom pretiahnutý vokál. Zábava pri DISTROPHY gradovala. Zvrátenosť hrala hlavné husle (o nich o viac pri vystúpení o kúsok nižšie), primitívnosť postupov nikoho nezajímala, skôr bola braná ako plus vzhľadom na ľahšie vstrebanie hudobnej zložky, jednoducho povedané, srať na inovácie, zábava je prvoradá, však o čo iné ide v tomto žánri.

SPERM OF MANKIND

SPERM OF MANKIND

…gore! SPERM OF MANKIND vedia ako má goregrind vyzerať. Charizmatický a nepríčetný vokalista, o veľa zaujímavejšie gitarové linky a prevedenie, no brutálnosť a perverzita nebola ubratá ani o kúsok. Vokál opäť poriadne skreslený, no veľký plus bolo, že na priestor medzi skladbami si efekt vypol a tak mohol vtipne a zábavne predstaviť ďalšiu pieseň, potom len šup nohou na gombík a zvrhlosť mohla pokračovať. Pri chalanoch aj cítiť, že nechcú, aby to bola len čistá zábava, ale aby aj mali inovácie v hudobnej zložke, tak nás občas prekvapí nejaká zaujímavá linka a rytmická zmena. Najväčšie prekvapenie prišlo na konci. Vokalista zasadol za bicie a Potkan chytil do ruky husle a vždy keď utíchli gitary, tak tam šmaril nejakú zaujímavú „virtuóznu“ linku na husliach. Akurát to nebolo celkom domyslené, keďže neboli ozvučené, tak nebolo skoro nič nepočuť. Ako inovácia super, ale treba to aj pretlačiť do našich uší.

SANATORIUM

SANATORIUM

…šťavnato! Domáci SANATORIUM využili výhodu domáceho prostredia na plné obrátky. Od prvých momentov bolo všetko narvané po okraj, o to viac to chalanov bavilo a všetko vrazili do svojho vystúpenia. Ani postarší členovia kapely neváhali sa poriadne rozhýbať a predviesť poriadnu brutal death metalovú smršť. Martin má svoj vokál stále poriadne hlboko gutturálne a správne upískaný, keď je to treba, vďaka čomu ich nekompromisná hudobná stránka vyznie poriadne šťavnato a ostro. Jediná nevýhoda celého vystúpenia bola, že gitara bola dosť pozadí a tak nevyniklo všetko tak, ako by si to zaslúžilo. Záver vystúpenia patrí ich najväčšiemu „hitu“ – „Fetus Rape“. Hotový masaker!

EMBOLISM

EMBOLISM

…dravo! Čistota žánru, priblíženie sa ku koreňom, podanie priamo od podlahy a 110% nasadenie. Grindcore ako sa kedysi hral a hrá najzúrivejšie až do dnes. To je EMBOLISM. Nespútaná a prvotriedna riffová smršť priamo nasekaná do nás. Smutnejšie bolo, že veľa ľudí to buď neocenilo alebo boli už unavení z predchádzajúcich vystúpení, keďže pred pódiom bolo zrazu päť a pol človeka. Škoda, pretože náklad to bol prvotriedny. Okrem starých klasík došlo aj na úplne čerstvé veci, ktoré nás vôbec nešetrili a narezali nám to statočne ostro a hlavne riffovo priamo medzi oči. Už sa neviem dočkať nového albumu, bude to opäť vražda! Akurát si nemôžem opäť odpustiť, že gitara mohla byť podstatne viac vpredu a nemusela sa strácať niekde v pozadí.

DEFLORACE

DEFLORACE

…vražedne! Záver večera patril jedinej zahraničnej kapele, aj keď len od vedľa z Česka. Ale zato poriadna legenda a morda. DEFLORACE so všetkým, čo k tomu patrí! Ostré gitary ako čerstvo nabrúsená Jasonova mačeta, hudba vražedná ako tempo Dextera Morgena a nasadenie nepoznajúce hraníc! Oproti predošlým vystúpeniam boli gitary konečne poriadne vpredu, aby ich zabijácky charakter zahral hlavnú rolu. Najsympatickejšia vec vystúpenia bol spevák. Medzi skladbami pôsobil veľmi milým dojmom, takého tata by chcelo mať každé dieťa, no ak sa spustila pesnička, tak každý hororový režisér splatter filmov by ho chcel mať ako záporáka (vlastne v týchto filmoch ako hlavnú hviezdu). Masakrálne vystúpenie ako celá akcia!

…fakt na jednotku! Čo ešte dodať? 102 platiacich, okolo 40 báb za free, čiže pomaly 200 ľudí s kapelami. Luxusná akcia, ktorá si o rok žiada pokračovanie!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: tmavé prostredie, nízko pódium, plnka a chabý foťák v mobile, presne tak tie fotky vyzerajú 😀

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.