SHITFEST 33. prebehol vo veľkom štýle

HAEMORRHAGE

Haemorrhage, Sanatorium, Abortion, Orkrist, Pyopoesy, Perversity, Lymphatic Gore Decomposition, 5. október 2019, Smer Klub 77, Žilina

LYMPHATIC GORE DECOMPOSITION

LYMPHATIC GORE DECOMPOSITION

Čím je väčšia akcia, tým je väčšia šanca stretnúť podivné indivíduá. Poznáte ľudí, ktorí neustále strkajú a tým chcú vyburcovať kotol, ale vás to skôr naserie? To sa stáva často. Občas narazíte aj na nudistov alebo karatistov. Teraz si však stojím v preplnenom dave (zhruba 400 ľudí bolo dokopy), ledva som sa vedel pohnúť, alebo načiahnuť rukou. Na nohe zrazu pocítim tlak. Ide o pocit, ako keby mi niekto po nej chodil. Čo to do boha je? Kuknem sa dole a davom sa poštvornožky prediera starší (nasosaný) pán so širokým úsmevom. To som fakt počas koncertu ešte nezažil. Akú bizarnú situáciu ste vy zažili počas koncertu? Podeľte sa v komentároch. My si teraz poďme prebrať priebeh akcie.

Kapiel bolo dosť, organizátori si nemohli dovoliť zdržovať. Otvorenie akcie mali na starosti LYMPHATIC GORE DECOMPOSITION. Ide o menej aktívnu kapelu chalanov a slečny z garáže (nedávno sme s nimi robili rozhovor, môžeš si ho kuknúť TU). V podobnom zložení ako SPERM OF MANKIND, akurát tu bol Potkan za bicími, Peťo za gitarou a Roman za mikrofónom (nevrieskal tam predtým Emil?), zatiaľ žiadna zmena oproti Spermu, jedinou inou tvárou je basáčka. Hudobne veľkú zmenu oproti Spermu ťažko budeme hľadať, akurát to neznie tak masívne, ale je to plochejšie. Samozrejme to neznamená, že ide o nudu. Zábava na „hulvátsky“ spôsob fičala o veľkom štýle, dokonca, počas môjho príchodu do sálu, už vznikol aj menší kotol a zábava tak začala úplne od začiatku akcie. Necelá polhodinka prefičala rýchlosťou gorového tempa.

PERVERSITY

Ďalší na rad prišli Prešovčania PERVERSITY. Hudbu plnú zábavy oni v žiadnom prípade nehrajú. Chalani nás vtiahli do vôd temného a obskúrneho death metalu. Dôraz na krvilačné riffy, tajuplná až rituálna atmosféra doslova vychádzala z ich piesní a celé je to podané s riadnym dôrazom ťahu na bránu. Valilo sa to z pódia ako masa chorobného zla. Kazateľ má v arzenály prvotriedne hlboký vokál, ktorý naživo ešte viac vynikne a prevetrá sluchovody s riadnym dôrazom. Dokonca pri niektorých pasážach sa chytil za gule, a presne také ich vystúpenie bolo. Malo to gule! Už by sa patrilo prísť aj nejakou novou piesňou, čo chalani?

ORKRIST

ORKRIST

Konečne som sa dočkal a splnil som si sen z mojich „teenage“ čias. Zrejme nebudem sám. Od kedy sa ORKRIST vrátili späť na scénu, sa mi ich vystúpenia vyhýbali. Avšak, teraz mi to už neušlo. Grom prišiel o svoje monumentálne vlasy, Lydia výrazne „zmamičkovala“, no prvé tóny ma hneď vrátili 15 rokov dozadu. Lydii to stále spieva, Grom škrieka stále kvalitne a albumy „Reginae Mysterium“ a „Grond“ majú stále čo povedať a vedia nás vtiahnuť do fantasy sveta. Vyzerá to tak, že sa dočkáme aj tretieho albumu, pretože pár nových vecí odznelo a myslím, že budeme spokojní. Nezabudlo sa ani na „cover“ verziu Teamovky „Prievan v peňaženke“. Odozva publika bola natoľko intenzívna, že kapelu nepustila z pódia a musela zahrať prídavok. Pritom šlo rozhodne o najjemnejšie vystúpenie večera, no rozhodne nie najslabšie.

PYOPOESY

Na koncertné pódia sa v rámci oslavy 25 rokov na scéne vrátili aj Banskobystričania PYOPOESY. Za mikrofón nasadili Jozefa z BLOODY REDEMPTION, PSEUDOSAPIENS, či nedávno ešte pôsobil v GAZDASGRIND. Niekedy mám pocit, že iný death metalový vokál z Banskej Bystrice ani nie je. Kde sa schovávajú? Každopádne šlo o veľmi dobrý ťah. Jožo vyzerá dobre na pódiu a vďaka toľkej angažovanosti mu hrdlo zreje. Či už sa pustí do hrubšieho growlingu alebo do škrekotu, je to kvalita. PYOPOESY drtia svoj melodický death metal energicky a majú dobrý ťah na bránu. Koncert tak bol plný energie a tajne dúfam, že ešte nepovedali posledné slovo.

SANATORIUM

SANATORIUM

Došiel čas na to hlavné, vlastne kvôli čomu bol tento slávnostný SHITFEST s číslom 33 zorganizovaný. A to je 25. výročie kapely SANATORIUM. Rozhodne sa pod pódiom zišlo najviac ľudí, dokonca počas tohto setu došlo aj na incident z úvodu. Belo si omladil kapelu a nabral druhého gitaristu a bubeníka z DEATH Revival. Myslím, že celkom dobrý ťah, hneď mala zostava väčší šmrnc a malo to slušný drive. Setlist vyložene poskladali z EP „Autumn Shadows“ a prvého albumu „Arrival of the Forgotten Ones“. Pokiaľ poznáte SANATORIUM ako slamovú kapelu s presahom do deathcoru, tak vás toto vystúpenie muselo šokovať. Žiadna brutalita (okrem Belovho vokálu) neprichádzala, ale mali sme dočinenia so starým death metalom rokov 90´s. Musím povedať, že im to takto slušalo a bola v ich sete cítiť sviežosť a pozitívna energia. Možno by stálo za zamyslenie, či v podobnom duchu nespraviť niečo nové.

ABORTION

ABORTION

V poslednom čase, ak idem na akciu, kde bude vystupovať ABORTION, tak sa viac teším na ich „stand-up comedy“ stránku ako hudobnú. Pritom, ak zahrajú staré „flákoty“, tak je riadny nárez. Nebolo tomu inak ani teraz. Raz si to musím stopnúť a zistiť pomer toho, ako dlho hrajú a ako dlho kecajú, myslím si, že to bude blízko 50:50. O zábavu bolo opäť postarané, heavy metalisti to mali zase raz ťažké, no o tom sú ich vystúpenia. Grindový nárez bez kompromisu a „nemiestne kecy“ medzi skladbami. Bol to zase raz zážitok.

HAEMORRHAGE

HAEMORRHAGE

Nadišiel čas hlavnej kapely. Dokonca šlo o vôbec prvú zahraničnú kapelu večer. Neboli to nikto iní ako HAEMORRHAGE zo Španielska. Fernardo nám z roka na rok stárne, no ak sa celý poleje krvou a vyskočí na pódium je z neho teenager s nekonečnou dávkou energie. Celé vystúpenie ho tradične vtiahlo a prežíval každý jeden krvavý tón. Počas setu vytiahol aj psí náhubok, či odtrhnutú ruku. Živelnosť a energia by sa dala rozdávať a ľudia šli z kože vyskočiť. Niekedy som mal pocit, že ani nestojím na vlastných nohách a berie ma dav. Akurát škoda, že sa nedostavila Ana. Chalanom to však šlo aj bez nej a i napriek tomu, že si ich doma nikdy nepustím, ma na koncerte bavili. Či už to bolo energiou, ktorá z ich sršala alebo Fernandovými „xichtami“, to už Vám neprezradím. Gore to však vie!

Čakal som, že to bude žúrka, no nemyslel som si, že to bude až taká veľká akcia. Cez 250 platiacich mužov, ženy mali tradične zadarmo, čiže návštevnosť dokopy okolo 400 ľudí vraví, že aj v ZA má zmysel robiť akcie. Vidíme sa teraz v sobotu na Beluša DeathFeste, kde vystúpia legendárni BENEDICTION!

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.