SHATTERED MIND: „Je to zrkadlo dnešnej uponáhľanej doby.“

Shattered Mind - Living in the past

Fanúšikovia žánrov ako metalcore alebo melodický death metal sa môzu začať tešiť. Dnes im predstavím rozbiehajúcu sa kapelu s názvom SHATTERED MIND. Čo sú zač? Ako znejú? Čo sa chystajú prvého septembra vypustiť do sveta? Dnešný rozhovor všetky otázky zodpovie.

Shattered Mind - Living in the past

Shattered Mind – Living in the past

Aký je príbeh vašej kapely od založenia až do dnešného dňa?

Kapela SHATTERED MIND vznikla na základoch predošlého projektu bubeníka (Daniel) a gitaristu (Peter) ešte z roku 2014. Prišla niekoľkoročná pauza a rodinný život. Hudba išla viac-menej bokom a celé to už bolo na klinci. Asi v roku 2018 sa Dano stretol s Mišom (gitara), ktorý mal podobne nastavenú životnú situáciu, ale začali vznikať dohady o možnom hraní Dad-metále. Počas večerov vznikali rôzne skladby a Michal s Petom mali dostatok potencionálneho materiálu na najbližšie obdobie. Na prelome 2018 sa začali skúšať prvé skladby v trojici, kým o pár mesiacov neskôr neprišiel do kapely Lorro (Basa). V 2019 sme už boli pripravení prijať speváka a po dlhom zúfalom hľadaní sa to podarilo, asi na piaty pokus. Pred koncom 2019 prišiel do kapely Vavro (vokál). Jeho štýl hlasu koniec koncov celkom zapadol do skladieb, čo sme už mali hotové. Po 4 mesiacoch sme mali pripravené texty a štruktúru asi na väčšinu skladieb, ktoré sme aspoň z polovice chceli nahrať a vydať ako EP. V 2020 prišiel vírus, čo nám spomalil celý proces skúšania a tvorenia, ale aspoň ostal čas na nahratie Epčka – „Living In The Past“, ktoré bolo úspešne dokončené a vychádza 1. septembra.

Shattered Mind – rozbitá alebo zničená myseľ. Prečo práve takýto názov?

Kapela dlho nemala názov, až kým neprišiel čas na hľadanie speváka. Po nespočetných návrhoch Peter a Lorro prišli s nápadom SHATTERED MIND. Vraj je to zrkadlo dnešnej uponáhľanej doby, kde sa všetko neustále mení, musí sa prispôsobovať, a tým trpí psychická/duševná stránka človeka. V modernom svete sú duševné problemy práve pre unáhlenú dobu úplne bežné, na ktoré sa neberie taký silný dôraz a často sa ignorujú, alebo sa berú na ľahkú váhu alebo sa vysmievajú lebo nezažili čo to znamená. Treba ich brať rovnako vážne a poukázať, že je to tu ako všetky ostatné choroby.

Hráte modernejšiu podobu metalu s presahom do metalcoru. Prečo práve tento žáner? Čím si Vás získal?

V kapele máme našťastie všetci relatívne otvorenú myseľ pre rôzne žánre, ale asi najviac nás spája ten metalcore alebo melodeath. Veľkú časť členov v minulosti ovplyvnili hlavne kapely ako MACHINE HEAD, IN FLAMES, AS I LAY DYING, KILLSWITCH ENGAGE, alebo niektoré klasiky z 80 rokov a podobne. Niektoré vplyvy sa objavia aj na EP. Takže nie je to ani tajomstvom, že niektoré pasáže budú evokovať ľudom práve tieto spomínané kapely. Postupom času uvidíme kam nás ľudia zaradia alebo kam nás tvorivosť zavedie, ale určite sa nechceme od tohto jadra vzďalovať.

Chystáte sa vypustiť do sveta EP s názvom “Living In The Past”. Na čo narážete s týmto názvom? Kto žije v minulosti?

„Living in The Past“ pre nás vyjadruje veľa pocitov. Či už po textovej alebo kompozičnej stránke skladieb.

Po textovej sú to veci z minulosti ako skúsenosti alebo pocity, ktoré pretrvávajú dodnes. A po hudobnej sa to môže chápať aj tak, že veľa skladieb boli vymyslených aj 15 rokov dozadu.
Tento koncept je trošku dlhší proces ale uvidime v budúcnosti… ak nezomrieme. (*cough* EP2 *cough*)

EP má vyjsť 1. septembra. V akom formáte vyjde a máte pre neho vydavateľa?

EP – „Living In The Past“ bude dostupné na všetkých digitálnych platformach od Spotify, iTunes, Deezer, Tidal…atď. Vydávame to po svojom zatiaľ bez vydavateľa. Ale ak bude dostatočný záujem, tak neskôr zvážime vydanie na CD alebo až keď bude nahratý materiál na plnohodnotné LP (keď bude dostatočná minútaž).

Shattered Mind - postavičky

Shattered Mind – postavičky

Obálku EP tvoria zvláštne biele postavičky a jedna ústredná so žiariacimi očami. Aká je myšlienka tohto obalu?

Tento koncept je nosný dizajn pre najbližšie obdobie kapely.

Ak všetko dobre dopadne, tak v priebehu augusta ešte pred vydaním EP, vypustíme náš prvý videoklip kompletne CG (3D animovaný), kde toho bude vysvetlené možno trošku viac. Tým pádom odhalíme aj našu jednu skladbu z EP. Má slúžiť ako singel, ale iba vo video forme.

Kde ste boli nahrávať a akú ste mali predstavu o svojom výslednom zvuku?

Skladby sme mali už dlho pripravené a aj nahraté na Slovensku, ale do čistej nahrávky sme ich dali až počas Lockdownu.
Výsledný mix nám dodal šikovný Simone Pietroforte z Divergent Studios. Mesiac trval silný boj s nárokmi, ale výsledok je nadmerne uspokojivý.

O čom vravia vaše texty?

Texty sú reflexiou udalostí, ktoré nás v živote stretli alebo sa nám ešte stále dejú. Je to zmes vecí, ktoré nás trápia, tešia alebo ich jednoducho nevieme zmeniť.

Budete mať na EP nejakého hosťa?

Rozhodli sme sa pre jednu skladbu zohnať hosťa, ktorý nám to trošku obzvláštni celé a tým hosťom je Chris Clancy z UK (MUTINY WITHIN, WEARING SCARS). Je to veľký profík. Ani sme mu nemuseli nejak extra písať, akú máme predstavu a hneď vedel, čo má robiť. Je sa načo tešiť. Objaví sa v skladbe – „The Devil’s Reflection“.

Ako to vyzerá s koncertami. Plánujete nejaké aj v tejto dobe?

Momentálne sme vo fáze – ideme sa predstaviť ľudom: kto sme, čo sme a čo hráme.
Tým, že je ešte vírusová situácia, tak máme dostatok času na detaily a skúšať veci, aby zneli čo najlepšie naživo. Chceme ostať nohami pri zemi a radšej veci odmakať poriadne, nech to má úroveň. Samozrejme podľa času a možností, ako nám dovolí osobný ale aj kapelový život. Sme síce skúsenejší ako v minulosti, ale aj tak sme len rozbiehajúca sa kapela.
Ak sa predsa podarí v priebehu roka 2020 niekde odohrať naživo, tak sa to dozviete určite na sociálnych sieťach.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/shatteredmindband/
https://www.instagram.com/shatteredmind.official/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.