SHAPED IN DREAMS: „Všetci boli zaujatí hudbou a bez váhania do toho išli.“

Shaped In Dreams - Echoes Of Eldren Deeds cover

Keď sa mi do mailu dostala správa o existencii projektu SHAPED IN DREAMS, tak si vravím – fíha, ďalší medzinárodný projekt s mozgom zo Slovenska. Za celým stojí multiinštrumentalista Martin Matiašovič a v jeho projekte môžete nájsť ľudí z kapiel ako OBSCURA, ALKALOID, DEW-SCENTED, ALMANAC, OBSCURITY či BLACK CROWN INITIATE. Ako sa mu to podarilo? Aj na túto otázku som našiel odpoveď. Poďme si to prebrať od začiatku.

Martin Matiašovič

Martin Matiašovič

Ako vznikol nápad na SHAPED IN DREAMS?

Bol to prirodzený následok môjho sklonu k tvorbe a vyjadrenia niečoho vlastného. Odjakživa som ho mal – vždy v podobe toho, čo ma práve zaujímalo. Jednou z mojích prvých spomienok na detstvo vôbec je, že som mal vymyslený vlastný svet ku ktorému som kreslil mapy, neskôr som vymýšľal vlastných pokémonov, mal som obdobie, kedy ma zajímali autá, vtedy som vymýšľal zase značky a modely, no a keď som si našiel cestu k hudbe, tak prvé, čo som urobil bolo, že som začal hľadať vlastné melódie, formy a nápady. Pri hudbe som potom ostal a časom z toho vznikli skladby rôznych druhov a žánrov. V prvom rade to robím sám pre seba, vždy to bolo a je mojou potrebou, nezávisle od všetkého iného, ale niekedy, hlavne keď sa nejaka skladba vydarí, mi je ľúto, že ostane „v šuflíku“, zatajená pred svetom a chcem jej dať možnosť presvedčiť o sebe aj iných. Bolo len otázkou času a súhry okolností, kedy niečo vydám a keď som v roku 2017 vyhral štipendium na výške, ktoré mi doplnilo jediné, čo mi dovtedy bránilo začať s produkciou albumu – financie, tak som to zobral ako „znamenie“.

Ako by si opísal svoju hudbu?

Najzrejmejším spoločným menovateľom mojej tvorby bude asi paradoxne rôznorodosť, ďalej myslenie, chápanie a spôsob komponovania z perspektívy vážnej hudby, keďže tá je vlastne mojou prioritou a hlavnou činnosťou – a snaha o pretlmočenie toho všetkého do metalovej podoby.

Čoskoro vyjde na povrch debut s názvom – „Echoes Of Eldren Deeds“, ako by si interpretoval názov?

Skladby na albume vznikli čiastočne pred rokmi a texty pojednávaju o mojich výzvach, ťažkostiach a zážitkoch z posledných rokov – obe tieto skutočnosti sa priamo vzťahujú na názov – sú to ozveny uplynulých skutkov, činností alebo akcií.

Kde si bol nahrávať? Mal si dopredu jasnú predstavu o zvuku nahrávky?

Elektrické gitary som nahrával doma digitálne, potom ich Fountainhead re-ampoval vo svojom štúdiu v Berlíne. Akustické gitary a lesný roh som bol nahrávať v štúdiu „pod povrchom“ v Trnave. Dychové kvinteto sme nahrávali na konzervatóriu v Bratislave. Ostatné nástroje a vokály každý hudobník nahrával sám u seba, čiže v USA, Veľkej Británii a v Nemecku.
Predstavu o zvuku nahrávky som nemal vyslovene vykonštruovanú dopredu. Všetko podriaďujem samotnej hudbe. Každá skladba si pýta určitý zvuk a podľa toho sa riadim. Keď som poslal Fountainheadovi materiál v predprodukčnej podobe povedal, že všetko som tak pripravil, že už je viacmenej jasné, čo chcem. O tom som ani nevedel, ani vedome sa o to nesnažil, myslím, že to proste vyplynulo z hudby.

Mohol by si nám predstaviť všetkých hostí na albume?

Tom „Fountainhead“ Geldschläger – človek, s ktorým som ostal aj po skončení spolupráce v osobnom kontakte a ktorý mi najviac pomohol. Pre tích, ktorí ho nepoznajú – vyznačuje sa predovšetkým hrou na bezpražcovú elektrickú gitaru (s ktorou sa objavil aj na albume „Akroasis“ kapely OBSCURA), hudobný producent, zvukár a najmä mimoriadne rozumný a priateľský človek.
Linus Klausenitzer – basák v kapelách OBSCURA, ALKALOID a NONEUCLID.
Marc Dzierzon – bývalý bubeník kapiel DEW-SCENTED, ALMANAC, OBSCURITY, CENTAURUS-A a ďalších.
James Dorton – vokalista kapely BLACK CROWN INITIATE.
Christina Rotondo – britská speváčka, ktorú niektorí možno poznajú z coverov na youtube.
Mikołaj Suchanek – neskutočne talentovaný poľský klasický a jazzový klavirista, ktorého poznám z výšky.
Matthias Preisinger – nemecký skladateľ a multiinštrumentalista, ktorý mi nahral sláčikové nástroje a akustický klavír, v minulosti nahrával sláčiky pre OBSCURA.
Harmonia nova – slovenské dychové kvinteto, ktoré som založili spolu so spolužiačkami (Majka Bereczová – priečna flauta, Betka Struňáková – hoboj, Bára Sláčiková – klarinet, ja – lesný roh a Nika Ovčarovičová – fagot) na konzervatóriu v Bratislave a ktoré doteraz viacmenej pravideľne hráva výchovné koncerty po celom Slovensku. V prípade náhrávania pre môj album vypomáhali Maťo Veselka (klarinet) a Barnabáš Kolárik (basklarinet).

Ako sa ti ich podarilo presvedčiť, aby sa zúčastnili tvojho projektu?

Poslal som im správu, v ktorej som sa predstavil a poslal predprodukčné verzie pesničiek. Všetci boli zaujatí hudbou a zrejme aj mojim príbehom a bez váhania do toho išli. Bol som prekvapený, ako pozitívne boli všetci zaujatí a otvorení spolupráci.

Shaped In Dreams - Echoes Of Eldren Deeds cover

Shaped In Dreams – Echoes Of Eldren Deeds cover

Album nesie až taký psychedelicko-rozprávkový cover. Kto je jeho autorom a čo hovorí?

Jeho autorom je veľmi dobrý kamarát Roman Šuterík. Venuje sa digitálnemu umeniu, tvorbe stolných hier a rôznym iným druhom vizuálneho umenia. Jeho tvorba je jednou z mojich obľúbených z výtvarného umenia vôbec. Ukážky nájdete na tomto linku. Čo cover znamená? To by sme sa museli asi jeho opýtať, ja som mu nechal voľnú ruku, poznám jeho a jeho štýl natoľko, že som mu v tomto slepo dôveroval a s výsledkom by som nemohol byť spokojnejší. Ja osobne na covery vidím ľudskú bytosť, ktorá sníva a tvaruje svoj vlastný svet.

Album vyjde pod Jurovím – Immortal Souls Productions, ako došlo k tejto spolupráci?

Pôvodne som zaplatil promo u Rock’n’Growl Promotions, ktorí spustili kampaň už v strede augusta 2019. Nakoľko som s ich prácou nebol príliš spokojný, chcel som aj sám niečo urobiť, tak som približne pred týždňom rozposlal asi 25 mailov na rôzne portály a kanály a jeden z mála ľudí, ktorí sa ozvali, bol Juro. Prekvapil ma veľkou zaujatosťou, triezvym prístupom a silným angažmánom, zatiaľ sa zo spolupráce veľmi teším a som zvedavý, čo ešte prinesie.

Nerozmýšľal si nad tým, žeby si niekedy dostal svoju hudbu na koncertné pódia?

Rozmýšľal a vyzerá to asi takto: keby som chcel hrať naživo, musel by som všetkých hudobníkov „nakúpiť“ a zaplatiť im za koncerty a všetko s tým spojené – cestu, ubytovanie atď. Ak náhodou niekedy v budúcnosti bude dostatočný dopyt a prostriedky, určite by som sa tomu nebránil, ale v momente to nie je reálne.

Chceš niečo dodať na záver?

Ďakujem za rozhovor, som poctený a budem zvedavý na reakcie ľudí na moju hudbu!

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/shapedindreams/
https://shapedindreams.bandcamp.com/

Linky na vydavateľstvo:
https://www.facebook.com/ImmortalSoul
https://www.immortalsouls.sk/
https://slovakmetalarmy.bandcamp.com
Email : info@immortalsouls.sk

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.