SAMŪHAYA: „Sme iba úbohé bábky hudobnej manifestácie smrti a utrpenia.“

SAMUHAYA

Dnes vám predstavím novú kapelu, ktorá hrá ťažko stráviteľný žáner. Ide o zoskupenie s názvom SAMŪHAYA a v ich experimentálnej hudbe nájdeme prvky – drone, ambient, noise či black metal. Je to viac menej spontánna a temná hudba, ktorú len tak niekto nerozdýcha. Prečítaj si rozhovor a nechaj sa pohltiť tajomnými tónmi.

SAMUHAYA

SAMUHAYA

Zdravím kapelu – සමූහය, po našom SAMUHAYA. Čo je to za písmo/jazyk a prečo ho používate?

Náš názov pochádza zo sinhalčiny a සමූහය v preklade znamená Zoskupenie. Používame ho preto, lebo nám prišiel zaujímavý sám jazyk, ako aj písmo, ale hlavne ho doteraz nepoužila žiadna iná slovenská skupina.

Hráte dosť experimentálnu hudbu – prvky drone/ambient/noise/black metal. Prečo práve takúto zložitú hudbu ste sa rozhodli tvoriť?

Chceli sme vytvoriť niečo, čo nemá žiadne hranice. Prelínanie prvkov, ktoré si uviedol, dáva obrovské možnosti toho, čo vieme vytvoriť. Aj hudba, ktorú tvoríme, obsahuje situačnú improvizáciu, ktorá je zakomponovaná v pevnej schéme, v ktorej sa držíme. Preto je aj tá istá skladba vždy iná. Navyše, ani jednému z nás nie sú tieto žánre cudzie. Je to niečo, čo nás napĺňa, niečo, pri čom sa môžeme odreagovať a vypnúť všetky problémy.

Ako vlastne vzniká vaša hudba? Všetko pochádza z jammingu alebo niekto príde s nápadom a vy ho postupne nabaľujete?

Naša tvorba vznikla automaticky, s totálnou absenciou kontroly a štruktúry. Nápad vznikol spontánne a hudba taktiež. Žiadna skladba nebude z našich nástrojov hrať dvakrát, pretože vtedy sa dostanú pod našu kontrolu, a teda stratia na autenticite. Náš trik je v tom, že našu hudbu neovládame, ale ona ovláda nás. Nie sme hudobníci, sme iba úbohé bábky tejto hudobnej manifestácie smrti a utrpenia, a vždy jej slúžime. Technické a úžitkové umenie stráca na autenticite a hĺbke to, čo získava na zrozumiteľnosti a prepracovanosti. Preto sa naše melódie zlievajú a ťažko ich prečítať, pretože najhlbšie tajomstvá mysle a sveta sú nezrozumiteľné, nečitateľné alebo nepoznateľné.

Vypustili ste do sveta prvú pieseň- අවුල්. Ide o 23 minútový song, ktorý nie je ľahké dopočúvať. O čom pojednáva pieseň?

Predmetom piesne je smrť a chaos. Smrť je iba koncom jednotlivca, v žiadnom prípade ale nie je koncom bytosti. Naša tvorba nie je orientovaná okolo samovraždy, ale smrť radi privítame a určite aj každý z vás, pretože na konci svojho života, kedy už budete iba tieňom toho, čím ste boli v zrelom veku, s blaženým úsmevom smrť privítate. Smrť nie je absolútne zlo, napriek tomu, že ju tak často vnímame. Sama o sebe nemá žiadny negatívny charakter.

Začiatok piesne pripomenie „začiatok omše“. Ide o niečo konkrétne, čím ste sa inšpirovali?

Nebol to náš cieľ. Pieseň nemá žiadnu štruktúru a každý tón prišiel na svet neplánovane. Ale áno, priznávame, že naša tvorba pripomína niečo rituálne.

SAMUHAYA - kapela

Grafická stránka k piesni zobrazuje akúsi hrobku. Ide o vašu fotografiu? Čo na nej môžeme vidieť?

Áno, fotka na obale je naša. Bola fotená na jednom z nemenovaných nálezísk na Slovensku. Grafická stránka albumu poukazuje vlastne na to, že človek je neschopný tvor. Prázdna nádoba, ktorá si nedokáže priznať svoju bezcennosť. Každý chce byť originálny, no pritom je slabý, bez predstáv a bez toho, aby si priznal skutočnosť. Kvôli tomu chceme práve my všetko odhaliť. Tento obal sme zvolili z toho dôvodu, že keď sme počuli naše demo po prvýkrát v celku, tak nám to pripomenulo chaos, paniku a temnotu, a skutočnosť, ktorá tu vládne dodnes, ktorá vládne už milióny rokov. Miestami primitívne zmýšľanie, ktoré ľudským bytostiam ostalo. A môžete tú primitívnosť počuť aj v našej skladbe. Myslím si, že obal vystihuje presne to, o čom má projekt SAMŪHAYA byť. Nemusím vôbec zdôrazňovať, na čo má grafická stránka poukazovať. Tie myšlienky vám preletia hlavou už vtedy, keď sa pozriete na obal a vypočujete si skladbu. Čaká to každého jedného z nás. Možno dnes, možno už zajtra alebo o týždeň. Smrť a temnota má svoje mantinely a každého zastaví pri inej bráne. Sú to steny, za ktoré sa niektorí boja zájsť. No ticho na konci tohto utrpenia, ktoré trápne nazývame život, bude pre každého z nás rovnaké. To je to, na čo poukazuje grafická stránka tejto skladby.

Jednu pieseň máte vonku – rodia sa už aj ďalšie? Prípadne album?

K tomuto sa teraz nebudeme vyjadrovať, ale môžete si pozrieť a vypočuť záznam z nášho koncertu, pre ktorý sme špeciálne zložili dve piesne a divadlo. Nechceme sa opakovať, tak sa snažíme vymyslieť vždy niečo originálne.

Máte ambíciu aj hrať vašu hudbu naživo?

Táto ambícia sa už naplnila, zo dňa na deň. Preferujeme živé vystúpenia, pretože vzhľadom k charakteru našej tvorby sú plnšie. Naše demo sprevádzalo „divadlo“, ktoré k tej hudbe patrilo, ale nezaznamenali sme ho. Vždy vkladáme energiu do vystúpenia a hudby spolu, nemôžeme tieto dva deje rozdeliť, pretože by boli ako film bez soundtrack-u alebo soundtrack bez obrazu. Preto privítame ďalšie ponuky pre živé vystúpenia, do ktorých vždy vdýchneme niečo unikátne. Naše prvé živé vystúpenie sa nezopakuje, vždy si pripravíme iné.

Odkaz na záznam koncertu:
Part 1: Samuhaya full live set at Dole, Šurany (2021) part 1
Part 2: Samuhaya full live set at Dole, Šurany (2021) part 2

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/samuhayaband
https://samuhaya.bandcamp.com/releases
https://www.instagram.com/samuhaya_band/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.