SAMSARA: „Pomalosť, temnota a melanchólia, to ťa musí baviť!“


Samsara – logo

Doom metal u nás nemá silné zázemie, ale nájdeme aj kapely, ktoré stoja za pozornosť. Jednou z nich aj SAMSARA, ktorá sa nebojí načuchnúť k funeral doom metalovej odnoži žánru. Porozprával som sa s Tiborom, mozgom pomalých témp o histórii kapely, čo ho stálo udržanie kapely pri živote, či o pozvánke na Brutal Assault. Vitajte v temnom a melancholickom svete!

SAMSARA–ako to celé začalo? Odkiaľ pochádza názov kapely?

Začalo to okolo roku 2008-2009, mali sme black/death-ovú bandu MORS OMNIA SOLVIT a s gitaristom, už ex, sme inkliminovali nielen k rýchlosti, ale aj k pomalým temnejším vodám. Vtedy som začal frčať na funeral doom kapelách – Shape Of Despair, Tyranny, My Shameful a im podobným. Tak sme skúsili nejaké tie doom riffy a podarilo sa. Názov SAMSARA som našiel v jednej knihe o reinkarnácii, znelo to dobre a vystihovalo to muziku čo hráme. V podstate to znamená kolobeh rodenia a zomierania, ako aj tie riffy, jeden ťa oživí a druhý zahubí, hehe. Viem, že ten výraz SAMSARA je dosť používaný aj inde, ale to nás vôbec neodradilo a tak sa to začalo.

Prečo práve funeral doom metal, čo ťa na to najviac berie? Vlastne ani nepoznám inú kapelu v tomto žánri u nás. Poznáš nejakú?

Preto funeral doom, lebo to má emóciu, tá pomalosť, temnota, melanchólia, proste to ťa musí baviť, to musíš precítiť, hehe. Celkovo štýl doom metal je o emóciách a povedzme si úprimne, že zas až taký funeral nehráme, sú tam samozrejme isté prvky, ale je to aj atmosferické, aj melodické, myslím, že každý, čo ma rád doom metal, toho nesklameme. Zatiaľ, čo som posielal linky na náš bandzone, rôznym ľudom, boli dobré ohlasy, napr. spevák z ruskej výbornej funeral bandy COMATOSE VIGIL, chválil, že by sme si mohli spolu zahrať atd., chalanom zo SATURNUS sme sa tiež páčili, keď sme im robili predkapelu a rôznym muzikantom, čo hrajú podobný štýl, takže to poteší. Veru na SVK funeralovu ani nepoznám, v CZ už by sa dalo nájsť napr. ET MORIEMUR.

Hráte už dosť dlho, no nemáte na konte ešte žiadnu nahrávku, prečo je tomu tak?

Nahrávka už by aj bola, veď na bandzone sú skladby, čo sa nahrali, len zatiaľ nie sú vydané na cd, čo v blízkej budúcnosti chceme zrealizovať. Vieš ono, keď sa to nahralo bola to surovina, kámoš čo nám to nahral sa medzičasom sťahoval na dve rôzne miesta, okrem nás riešil, aj iné nahrávky a zamestnanie, čiže to bolo komplikované a nebol čas, keďže rýchla robota stojí za hovno, tak sa muselo počkať, bolo treba mix, master a nechcel som tlačiť na pílu, aby sa to nepokazilo. No a nakoniec ešte odišiel gitarista a bubeník, tak všetko zrazu ostalo na mŕtvom bode. Ja som nechcel zanevrieť na tak dobrú muziku, ani bohovi, lebo by bolo škoda v rozbehu ju pochovať. Prišli pozvánky hrať na Brutal Assault, ale už to nebolo možné, keďže kapela bola rozpadnutá. Hľadal som nových ľudí, čo by do toho šli a pokračovali, nech ten sen, zahrať na brutali dosiahneme, heh. Oslovil som bicemana Nika a basáčku Brigit a gitaristu Peťa, ktorí majú ešte svoju bandu MOR. Začali sme spolu hrať a nacvičovať a vidno, že chémia tam funguje a tak drtíme v tejto zostave a po dlhšej jeden a pol ročnej odmlke, sme opäť vyšli na pódia hrať konečne koncerty.

Ako to vyzerá teda s albumom? Hľadáte aj vydavateľa? Kde ste nahrávali?

Album sa vydá so skladbami, ktoré sú na bandzone, kde sa skladateľsky podieľali ešte starí členovia kapely, nech sa uzavrie táto kapitola, síce s oneskorením, ale vydá sa to. Vydavateľa? Prebehne to pravdepodobne na vlastné náklady a potom čím skôr poposielať do rôznych firiem a uvidí sa, aký bude záujem. Skladby sú nahrávané v Partizánskom, v štúdiu u Jura Kankulu, s ním spolupracujem stále, takže, aj do budúcna budeme ďalšie songy riešiť s ním.

Ako bude znieť nová tvorba? Bude viac temnejšia a orientovaná prevažne vo funeral doom-e?

Bude tam všetko, čo tam chceme mať, čiže aj ten funeral, možno viac atmosférickejšie a temnejšie a samozrejme melancholy.

Chystáte aj nejakých špeciálnych hostí?

Oslovil som speváčku z kapely R.E.T., prisľúbila mi spoluprácu, tak uvidíme ako sa to vyvinie. Do budúcna možno budú aj zahraniční hostia, nič nevylučujem, záleží kam sa posunieme a ako sa bude dariť.

Máte aj námet na cover alebo umelca, kto sa na to dá? V akom duchu sa bude orientovať?

Námety na cover sú, niečo som ponachádzal a pozliepal ja, niečo mi pomohli známi, budúcnosť ukáže s akými ďalšími umelcami sa zapletieme, poznám ich už pár, tak uvidíme, čo bude. Obal by mal vystihovať náladu našej tvorby, zrejme veselý nebude, hehe.

Ako to vyzerá s koncertmi? Kde vás uvidíme najbližšie?

Koncertujeme 17.02.2017 Třinec na Retfeste, potom je tam 21.07.2017 Gothoom Open Air Fest, samozrejme určite niečo aj medzi tým. Riešim jednu akciu v Brne, ale tam ešte nie je stanovený dátum, no a zatiaľ nie je vylúčený ani Brutal Assault, ale to už záleží na organizátoroch, ako to zariadia, lebo už sme boli pozvaní dvakrát, boli však komplikácie, v tom čase sme nemohli a uvidíme teraz, ale verím tomu, že tam raz budeme, a ak nie tento rok, tak niektorý iný určite.

Aké hlavné ciele si dávate na rok 2017?

Byť zdraví, aby sa darilo, aj v osobnom živote a aj v tom muzikanstkom, koncertovať, tvoriť a možno, aj niečo nové nahrať, ak sa to stihne do konca roka.

Ďakujem pekne za tvoj čas!

Ďakujem za rozhovor a pozdravujeme všetkých fans!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/samsara11/
http://bandzone.cz/samsara

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.