REVENGE DIVISION – „The Grey Eminence“ (2017)

REVENGE DIVISION - The Grey Eminence

REVENGE DIVISION – „The Grey Eminence“

REVENGE DIVISION - The Grey Eminence

REVENGE DIVISION – The Grey Eminence

Zmena speváka zvykne rozdeliť fanúšikov kapely na dva tábory. Vidíme to pri veľkých menách ako SEPULTURA, MORBID ANGEL, ICED EARTH…, ale aj pri menších kapelách, trebárs aj u nás doma. Podobný prípad nastal pri Považskobystričanov – REVENGE DIVISION. Bol Jeremy lepší ako Mark? Kto mal väčšiu charizmu? Kto mal zaujímavejší hlas? S podobnými otázkami sa priam roztrhlo vrece. Odpoveď je i tak individuálna. Keďže každý zo spevákov má iné kvality a pridáva do hudby niečo svoje. Nie len spev, ale aj hudobná stránka prešla zmenou. Poďme si „The Grey Eminence“ rozobrať.

Keď sme začali so spevom, tak to poďme dokončiť. Mark zaostáva oproti pôvodnému hlavne v melodickejších plochách. Jeremy mal výhodu v tom, že mal poriadny chrapľák, doslova pílu v hlase a s tým sa dali robiť zázraky. Mark však šiel na albume doslova do svojich limitov, dokonca sa mi zdá, že pri piesni „Tank“ doslova prekročil svoje hranice a šiel ešte ďalej. Všetkými silami sa snaží zo svojho hlasu vyžmýkať, čo sa dá a obohatiť tým skladbu o poriadny drive. Niekedy to však pôsobí kŕčovito a vypäto (práve spomenutá „Tank“), inokedy to skvelo pozdvihne pieseň o príjemnú melodickú linku („We All Could Have Been Brothers“). Myslím si, že Mark svoje hranice ešte o pekný kus prenesie, čoho sa však bojím, sú koncerty. Niekedy sa mi zdá, že si dal latku až príliš vysoko.

Na druhú stranu, Mark má pestrú paletu polôh, čo sa týka tvrdého vokálu – cez rôzne variácie na škrekoty a vrieskania, počnúc uštipačným frázovaním až po growling. Na albume je však tvrdý vokál hodený na druhú koľaj a väčšia sústredenosť je upriamená na melodickejšiu stranu, hlavne to cítiť pri prechodoch na refrény, do ktorých je vrazená celá energia spevu. Každopádne, pri tvrdšej stránke hlasu je z čoho vyberať a myslím si, že nás ešte Mark prekvapí. Ak si to zrátame, tak máme, po vokálnej stránke, pred sebou mimoriadne pestrú nahrávku, kde to občas zaškrípe a inde prekvapí svojou variabilitou.

Prejdime ku hudobnej stránke, kde je tiež cítiť vychýlenie. Najviac z nahrávky cítiť, že hudba, ako aj členovia kapely, dospeli. Jednotlivé vyhrávky, či riffy, ale aj celková štruktúra skladieb nabral viac komplexnosť, vyspelosť a posunula sa o pár levelov vyššie. Melodická stránka začala hrať prvé husle, a berie na seba pomaly celú pozornosť. Určité refrény doslova pôsobia „bombastickým“ dojmom, ako keby nás doslova mali rozsekať, hlavne prípad prvej polovice albumu. Druhá polka albumu nestráca bohatú zásobu melódii, ale tie k nám neprídu naservírované na zlatom podnose („Call to Service“, „Tank“, „Bittersweet Song“), ale práve pieseň „We All Could Have Been Brothers“ nám odkrýva druhé dvere nahrávky, kde melodika nie je len vyťažená na refrény, ale pekne sa rozlieva počas celej skladby (najlepšie sa to ukáže na titulnej „The Grey Eminence“).

Revenge Division

Revenge Division

Keď chceme nahrávku žánrovo zaradiť, musíme siahnuť do viacerých kategórii. Nosná časť je položená v modernom metalcore štýle ala AS I LAY DYING či ARCHITECTS, no silno cítiť aj zápachy melodického death metalu (začiatok „Call to Service“), a dokonca v určitých pasážach aj thrash metalové úniky. Dokonca pieseň „Die with Me Tonight“ má v sebe až taký punkový nádych. Inšpirácie síce majú kopec, no hlavné je to, že všetko to mixujú podľa seba a tým si modelujú vlastný ksicht.

Ako celok na mňa „The Grey Eminince“ pôsobí mimoriadne sviežim dojmom. Vyžaruje z nej veľká dávka energie, nadšenia a eufórie. Pre mňa predstavuje „letnú“ nahrávku, jednoducho album, ktorý ti dobije energiu na maximum a premení všetky negatívne emócie na pozitívne (ako keď sa ráno zobudíš a vidíš vonku, že je krásne počasie). Aj keď je to celkom paradox, keďže textová náplň sa zaoberá temnejšími a smutnejšími témami (zdolávanie vnútorných prekážok, temné zákutia internetu – dark web, pamiatka k zahynutím horolezcom, či existencia šedej eminencie, ktorá ťahá za nitky).

Po zvukovej stránke je album mimoriadne plný a živelný. Bicie doslova valia všetko pri svojich výpadoch, gitara jednak drví pri riffoch, krásne sa rozprestiera pri vyhrávkach a solá sú pekne čitateľné a prehľadné. Vokál je postavený na svoje miesto, neruší žiaden nástroj, ale chytí sa za ruky so všetkými nástrojmi a spolu ťahajú ako jeden celok.

Nie len na hudobnej stránke si dali záležať, ale aj na vizuálnej. Každá jedna pieseň má vlastnú maľbu. Umeleckého prevedenia tónov na kartón sa ujal Jožo Pobočík (naposledy robil cover pre GAZDASGRIND – „Zlo“), ktorý svojou „špinavšou“ technikou previedol jednotlivé skladby z hudobnej podoby do vizuálnej. Jediná škoda toho je, že album nemá fyzickú schránku. Doslova si to pýta LP vydanie, poprípade Digipack, so všetkými maľbami v booklete. Inou výhodou je to, že album dali chalani rovno celý na YT (vypočuj si TU), kde si ho môžete v celej dĺžke pustiť. Celkom odvážny a moderný ťah, presne ako aj ich hudobná výpoveď.

V Považskej Bystrici sa zrodil moderný, sviežimi vetrami ofúkaný a poriadnou dávkou melodiky natlačený album. Dielo dominuje dravou energiou, pestrými melódiami, „tučnými“ refrénmi a živými postupmi. Ako aj každé dielo, aj tu to občas zaškrípe, no inde vás doslova odzbrojí. Chalani dali do „The Grey Eminince“ všetko a myslím, že pohne aj s Vami!

Hodnotenie: 7,5/10

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:

Videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=M80gFLgzzv4&t
Facebook: https://www.facebook.com/revengedivision/
Bandzone: http://bandzone.cz/revengedivision
Youtube kanál: https://www.youtube.com/user/RevengeDivisionSK
Kontakt: revengedivisionsk@gmail.com

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.