RENAISSENSE: „Vždy sme pociťovali potrebu prinášať rôzne prapodivnosti vymykajúce sa tradícii.“

Renaissense - Past In Devotion

Rožňavskí prog. metalisti, ktorí ohýbajú žáner do rôznych zákutí, RENAISSENSE, vypustili do sveta v poradí druhý album s názvom „Past In Devotion“. Čo bol okamžite pre mňa signál, aby som ich oslovil s otázkami. Ako znejú na novom albume? Čo im to tak dlho trvalo? Prečo používajú Fénixa? Všetko sa dozviete.

Renaissense

Renaissense

Nový album ste pomenovali – „Past In Devotion“, čo by sa dalo preložiť ako minulosť v oddanosti, čo to konkrétne znamená?

My ako kapela máme radi repetitívnosť určitých motívov a k vytvoreniu názvu nás inšpirovalo intro albumu, ktoré nesie tiež tento názov. Myšlienka použitia motívu zo skladby „Past in Motion“ už dlho ležala v hlave nášmu bubeníkovi Lacovi a spoločnými silami sme z toho vytvorili zmysluplný otvárak nahrávky. A z toho aj názov – Past In Motion – Past In Devotion. Sme oddaní tomu, čo sme už dokázali a zložili a nebojíme sa použiť odkazy na staršie skladby, ako môžete počuť napríklad aj v pokračovaní skladby „Where Sleep Your Eyes“.

V čom bude nový album po hudobnej stránke iný oproti debutu?

Hudobne je „Past In Devotion“ trošku pestrejší ako debut „… Like My Pain Never Lived“. V rámci našich schopností a zručností sa snažíme, aby boli všetky naše nápady niečím zaujímavé a tiež zafarbené náladou, ktorú nám evokuje téma. Podľa mňa sa nám podarilo skomponovať zopár zaujímavých a prekvapivých zvratov, harmonických chuťoviek, disharmonických nechutností a podivných vsuviek. Všetko to dohromady tvorí celkom pestrý celok. Vždy sme pociťovali potrebu v našich skladbách prinášať rôzne prapodivnosti vymykajúce sa tradícii.

Kde ste boli nahrávať a kto sa Vám staral o zvuk?

Nahrávali sme v štúdiu Recording studio 11:11 v Spišskej Novej Vsi. O zvuk sa nám staral teraz už náš dobrý priateľ Pavol „Feco“ Fecík.

Mali ste konkrétnu predstavu o zvuku? Podarilo sa ju naplniť?

Mali. Podarilo. Síce to trvalo neuveriteľne dlho, ale podarilo. Zvuk na predchádzajúcom albume bol viac analytický, až ježatý. Pri „Past In Devotion“ sme sa rozhodli pre viac dynamický a viac-menej klasický zvuk, čo bolo občas pri niektorých našich skladbách prekvapivo náročné dosiahnuť.

Renaissense - Past In Devotion

Renaissense – Past In Devotion

Na covere albumu nájdete vtáka, ktorý povstal z popola, ide o bájneho Fénixa? Prečo práve takýto cover?

Správne. Fénix je naším maskotom a putuje s nami už od čias nášho debutu, kde je tiež vyobrazený. Fénix je symbolom pozitívneho prístupu k životu. Veľmi jednoducho povedané: čokoľvek zlé a strašné nás môže postihnúť, vždy je tu nádej na to, že raz bude lepšie. Jedného dňa sa zrejme na všetky naše tragédie, mizérie a ťažkosti budeme pozerať ako na našich učiteľov, alebo ako na niečo, čo nám otvorilo oči. Náš Fénix na coveri vstáva z popola a zachytáva presne ten moment keď sa z nás stávajú lepší ľudia, hoci stále poznačení, ale možno o niečo múdrejší a skúsenejší.

Kto sa vám postaral o toto dielo? Dali ste mu konkrétnu predstavu, či ste všetko nechali na ňom?

O cover aj artwork celého albumu sa nám postaral šikovný grafik, teraz už skôr maliar Róbert „Bulba“ Litványi. Mali sme veľmi presnú predstavu a Bulba ju bravúrne zvládol pretvoriť do fyzickej podoby. Patrí mu za to obrovská vďaka.

O čom vravia jednotlivé texty piesní?

Texty sú príbehmi. Abstraktnými, hmatateľnými a často aj kombináciou týchto dvoch protikladov. Uprednostňujeme osobný prežitok každého poslucháča pred objasňovaním jednotlivých textov. Ak v nich poslucháč nájde sám seba, tak sa s lyrikou albumu ľahšie stotožní.

Názvy skladieb:
1. Past in Devotion
2. Impatient
3. Haze
4. The Ray of Shame
5. Where Sleep Your Eyes pt. II
6. Icarus
7. The Great Fall
8. Atlas
9. Retrospective From Negative
10. How Is My Honey?
11. The Void

V akom formáte vyšiel album? Vydali ste si ho sami?

Album si vydávame sami. Predávame klasický digipack a tiež bude nahrávka čoskoro k dispozícii na všetkých možných streamovacích službách. Info na našej fb stránke.

Budete mať aj krst?

Áno. Info o termíne, mieste a čase sa dozviete na našich sociálnych sieťach už v najbližších dňoch.

Od debutu prešlo 7 rokov, prečo to tak dlho trvalo, kým prišiel druhý album?

Dali sme si načas, aby sme to urobili čo najlepšie ako len vieme. Medzitým sa nám vyskytli v životoch nejaké tie zmeny, či už príjemné alebo aj menej príjemné, ktoré mali tiež dopad na prácu na albume. Je nám ľúto, že sme fanúšikov dlho naťahovali, ale sme presvedčení o opodstatnenosti zdĺhavého procesu práce na ňom.

Vyhrali ste kedysi súťaž Wacken Battle, dala Vám niečo táto súťaž a vystúpenie v Nemecku?

Dostali sme jedinečnú možnosť zažiť excelentnú organizáciu obrovského zahraničného festivalu, kde sa to robí na top najvyššej úrovni. Organizácia, technika, propagácia, precíznosť, nadšenie a zapálenosť personálu… Hrali sme pred veľkým publikom, ktoré nám dalo toľko energie, koľko sme dostali len na pár akciách na Slovensku. Páčili sme sa aj porotcom, takže sme dostali aj niekoľko bodov. Vďaka Wackenu sa nám podarilo zahrať si na ďalších akciách a vďaka tým akciám sme zase hrali na ďalších akciách, takže sme nesmierne vďační za možnosť prezentovať sa tam. Ďalšie roky si už našu pozornosť vyžadoval album „Past In Devotion“.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/renaissense.svk/
https://renaissensesvk.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.