Prvý ročník POSSONIUM DEATH FEST-u rozrezal všetko živé!

BEGGING FOR INCEST

Possonium Death Fest, 18. november 2017, Randal, Bratislava

Death metalisti sa nemajú túto jeseň na čo sťažovať. Vianoce mali hneď na začiatku októbra v podobe – CASSOVIA DEATH FEST vol.2 s nabitým line-upom. V Beluši prebehol jedenásty ročník BelUSA Deathfestu, v Ružomberku zase zahrala poriadna exotika, dve zastávky na našom území mali aj kultoví IMMOLATION a svoj „comebackový“ album pokrstili DEHYDRATED. Ak ste nemali dosť, ako ja, v Brne zahrali BROKEN HOPE spolu s CATTLE DECAPITATION a vo Viedni DYING FETUS. To však nie je všetko, v Bratislave sa konala tiež death metalová akcia s názvom POSSONIUM DEATH FEST. Čo je to zač? Ide o prvý ročník koncertu zameraného prevažne na brutal death metal, hlavné husle hrali BEGGING FOR INCEST a EPICARDIECTOMY. Predviedla sa aj naša kultovica – SANATORIUM a mladé kapely FROZEN BLOOD a REALMS OF CHAOS. Vyzeralo to šťavnato a veru, krvavé tóny a hnilobné tempá šli ako z pitevného stola. Poďme si to rozobrať!

REALMS OF CHAOS

REALMS OF CHAOS

Začiatky akcií s bohatým line-upom sú pre prvé kapely dosť náročné. Problémy so zvukom, málo početné publikum a ešte slabá odozva (však len prvé pivá sa rozčapovali). REALMS OF CHAOS síce o sebe prehlásili, že sú nováčikovia, no my dobre vieme, že tomu úplne nie je tak. Kapela síce len začína, no Martinus s Koľakom už vydali debutový album s THE INFINITE WITHIN (kapela zatiaľ spí) a taktiež Martinus s Kubom vystupujú s GAZDASGRIND naživo a prvý menovaný sa aj podieľal na ich albume „Zlo“. Čiže o úplných začiatočníkov nemôže byť reč. Oproti THE INFINITE WITHIN presedlali z ORIGIN ultra riffingu na temnejšie a viac riffovejšie veci ala MORBID ANGEL a HATE ETERNAL, no na rýchlosti neubrali ani o 1 bpm. Vlastne mi to celé prišlo ako MORBID ANGEL na drogách a poriadne vyšinutý. Dokonca aj posledná skladba bola práve z ich repertoáru. Spomínaný zvuk nehral zo začiatku v ich prospech, kde to znelo ako jedna veľká guľa a prvé prečistenie a prehľadnosť nastali až pri druhej skladbe. Niektoré skladby ešte pôsobia príliš natrepane, ako keby do nich chceli dostať úplne všetko, pritom je niekedy menej viac (hlavne prípad prvej a druhej skladby). Ďalšie už mali väčšiu skladateľskú prehľadnosť, avšak celé to znelo ako torpédo s cieľom odpáliť poriadne robustný parník. Mimoriadne natlakovaná jazda! Je tam silný potenciál, tak čakám veľké a nekompromisné veci!

FROZEN BLOOD

FROZEN BLOOD

Jediní chalani, ktorí vybočovali z čisto death metalového zloženia boli FROZEN BLOOD. Pripomínali mi Harveyho Denta a jeho Two-face charakter. Jedna časť tvorby bola melodicko black metalová a druhá zase zabŕdala do melodického death metalu. Ešte si ich aj sami pekne rozdelili a stále nás pred každou skladbou upozornili, čo máme od nej čakať. Black metalová mala riadnu silu, doslova valila na nás poriadne temné a zároveň melodické riffy v dravých tempách s poriadnou údernosťou. Druhá stránka tváre mi prišla rozpačitá. Nevýrazné melódie a dosť predvídateľné postupy, ktoré mi prišli so zrovnaním s čiernou tvárou o triedu nižšie. Každopádne vystúpenie malo gule, rezalo do živého a chalani pôsobili dosť milo a vďačne, dokonca sami priznali, že ich až prekvapila odozva. Nepostrehol som, či majú aj nejakú nahrávku, ak nie, tak dúfam, že čoskoro príde!

SANATORIUM

SANATORIUM

Žilinčania SANATORIUM už vystupujú len sporadicky a vidieť ich naživo býva dosť výnimočná vec. Podobne je to aj s ich novým albumom. Nie a nie sa ho dočkať. Pevne verím, že čoskoro udrie ako blesk z jasného neba a úplne nás rozseká na malé kusy. Presne ako to dokázali na tomto koncerte. Posledné vystúpenia mi prišli už také fádne (rýchlo odohrať a domov), no tu ako keby do nich vošlo 100 čertov aj so samotným satanom a chcelo nám vybrať všetky vnútornosti a rozhádzať ich všade vôkol. Nebolo to vystúpenie slovenskej kapely, ale koncert svetového formátu. Masakrálne nasadenie, chuť hrať a tá brutalita, čo vychádzala z ich nástrojov nemala mieru. Musím povedať, že aj zvyšné kapely sa na SANATORIUM nechytali. Zrejme ich chytil druhý dych, alebo ich to znovu začalo baviť, aj odozva z publika šla ruka v ruke s výkonom kapely, čo si aj Žilinčania pochvaľovali. Tento nápor energie sa snáď prevalí aj do nového albumu. Dokonca chalanov nepustili fanúšikovia tak skoro z pódia a vyžiadali si aj prídavok. Spustili ich najväčšiu klasiku „Fetus Rape“, čím doslova zaklincovali celé vystúpenie.

BEGGING FOR INCEST

BEGGING FOR INCEST

Došiel čas na zahraničie, najprv až z Nemecka pricestovali BEGGING FOR INCEST. Brutal death metaloví maniaci, ktorým slamové prvky chutia náramne, ako pohár práve naporciovaného človeka. Spevák na mňa pôsobil ako keby sme Pištu Vandala zmiešali s poriadnym bravom a pridali poriadny kanál do hrdla. Ten to so svojím vokálom vedel. Hĺbky ako lusk a bravčoviny aké by sme ani na tradičnej zabíjačke nenašli. Zato to malo šťavu, ako keby sme z prasaťa vypustili všetko vnútorné a grády ako keby sme do toho všetci poskákali. Kotol bol poriadne živý a bujarí, dokonca došlo aj na wall of death, čo ešte pridalo ďalšie polienko do vrelosti. Zhudobnený masaker a pravá brutalita! Takto sa to má hrať a poriadne drviť, aj v trojici. Síce SANATORIUM predviedli lepšie vystúpenie, no toto tiež ďaleko nezaostávalo!

EPICARDIECTOMY

EPICARDIECTOMY

Záver večera patril známym Čechom – EPICARDIECTOMY. Síce sú dosť mladí, no valia pódia všade po svete. Avšak si ja nemôžem pomôcť, ale ten ich „hip-hopový“ imidž nemôžem. Hlavne, čo sa týka bubeníka – dredy, šiltovka s rovným šiltom a tie zlaté a vycerené zuby! Niekedy som až pozrel, či som na správnom koncerte. Je naozaj nutné sa takto prezentovať? Neodrádza vás to? Bral by som viac niečo na štýl krvavého trička alebo zástery. No nič, poďme k hudbe. Na tú však nemôžem povedať nič zlé. Trve pvre slamming brutal death so všetkým, čo k tomu patrí. Poriadne sekačky (slammingy) s poriadnou gradáciou, vokál ako z farmy ošípaných a celé zahalené poriadne dravým nasadením. Dokonca došli aj fanúšikovia z backstage-u a spustili na boku pódia headbang. Spevák sa furt len tak čudne zamračil, no pokračoval. Horšie to mal zrejme so skokanmi z pódia, ktorí každým vystúpením pribúdali. Vražedný záver akcie!

Opäť raz bol vo mne death metalista nadmieru spokojný. Kapely drvili, ľudia sa bavili (dokonca sa ich nazbieralo cez 100ks a to neďaleko prebiehal Celestial Help Fest). Mimoriadne vydarená akcia! Dokonca som zbadal, že je event na druhé pokračovanie už zverejnený. Tak šup sa pridať a potom sa nechať rozkrájať!

Event: https://www.facebook.com/events/143004439678542/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Čo dokázal mobil.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPalDonateButton
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.