Progresívny večer v Randali: HAKEN boli absolútne famózni!

HAKEN

Pódium

Pódium

Keď človek žije v Bratislave, tak si má stále, čo vyberať. Nasťahoval som sa nedávno, tak spoznávam možnosti. Zoberme si tento týždeň. Utorok na garážoch bola goregrindová akcia na čele s mexickými old school prasiakmi – PARACOCCIDIOIDOMICOSISPROCTITISSARCOMUCOSIS (áno, skopíroval som ten názov z google), v ten istý deň bola akcia aj v Kulturáku (nejaký staroškolský metal), štvrtok bol v duchu progresívneho rock/metalu s bravúrnymi HAKEN (o čom bude reč) a v sobotu zase akcia s domácimi kapelami ako SAMSARA, EMPYRION a MODERN AGE DYING. Človek má čo robiť, aby to stihol a neskrachoval. Ku tomu nás budúci utorok čaká DREAM THEATER. Poďme si posvietiť na progresívnych profesorov HAKEN a Čechov MODERN DAY BABYLON a na ich výkon v Randali.

MODERN DAY BABYLON

MODERN DAY BABYLON

Vkročenie do Randalu ma prekvapilo. Pozerám dobre, ale akosi sa priestor na státie scvrkol. Angličania si doniesli vlastného zvukára aj aparatúru. V duchu si vravím, „to bude riadne profesionálne a zvuk bude mať isto gule.“ Prídem k pódiu a tam fakt nebol priestor navyše. Vzadu boli konštrukcie s veľkým množstvom svetiel, bicie hlavných hviezd boli prikryté a MODERN DAY BABYLON mali vlastné bicie, mix a sadu gitár a bás na výmenu. Ono to aj tak fungovalo, gitaru a basu si častokrát zmenili, keď chceli docieliť iný zvuk. Trojica chalanov z Česka na nás spustila moderný progresívny metal, kľudne to môžeme označiť pojmom djent, v inštrumentálnej podobe. Basák sa jedine ozval na začiatku setu a na konci, kde nám poďakoval za support. Počas ich setu ma napadlo hneď jedno meno – ANIMALS AS LEADERS, k nim by sa ich tvorba dala najbližšie prirovnať. Veľmi dynamické skladby, ktoré mali raz gule a inokedy navodili mimoriadne silnú atmosféru. Pozerať na hráčske schopnosti všetkých troch bol zážitok sám o sebe, pri bubeníkovi som si aj myslel, že tie bicie počas koncertu rozbije. Išiel do každého úderu s takou dôraznosťou, že bicie museli plakať. Musím pochváliť výber supportu, sedelo to žánrovo a bolo to skvelý úvod do progresívneho večera.

HAKEN

HAKEN

Polhodinku trvalo kým sa z pódia stratili veci predošlej kapely, odhalili krásne červené bicie, ktoré bili do očí, pokiaľ sa na plno nerozsvietili svetlá. Tie hneď udreli do očí a tým sa začalo intro („Clear“) z ich novinky „Vector“. Následne prišla ich najväčšia hitovica „The Good Doctor“. Tu kus ostanem, pretože musím povedať, že hudba HAKEN je krásna v tom ako vie prepojiť milión rôznych žánrových prvkov s chytľavými refrénmi a s bezchybnými progresívnymi úletmi. Práve všetko toto obsahuje táto pieseň. Naživo nabrala ešte väčšiu energiu a celé to na nás vrhla, až sme ostali otrasení. Zvuk bol od začiatku bravúrny. Každý nástroj bol čisto počuteľný, vokál Rossa Jenningsa bola skvelo počuť a dokonca aj doprovodné vokály sa dostali do uší bez problémov. Vlastný zvuk stál za to. Veľmi dobre bolo počuť nie len progresívne pasáže, ale keď to malo rezať, tak to fakt, že rezalo ako malo. Vokál Rossa Jenningsa je fakt svojský. Nie každému sadne, ale keď získa sympatie od vašich uší, tak máte vyhraté. Naživo spieval ako malý boh. Všetko bez jedinej chybičky a dokonca zvládol aj OPETHovskú pasáž v poslednej skladbe večera („The Architect“), kde sa vrhol aj na growling. Pri tejto pasáži som mal mimoriadne zimomriavky. Nie len vokálom bol jedinečný, ale aj tým, že počas výletu klávesáka prešiel na jeho miesto a obsluhoval jeho zariadenie. Taktiež jeho pohyby by sme smelo mohli zaradiť k tanečným, ktoré skvelo dopĺňali atmosféru koncertu. Mimoriadny zážitok taktiež nadišiel pri skladbe „1928“, kde Ross si nahodil retro okuliare s mimoriadne žiarivými farbami a počas klávesovej pasáži sa vybral klávesák s klávesmi na krku dopredu, kde zahral svoje retro sólo (hotový Michal David, akurát, že klávesy mali po sebe samé lebky). Setlist večera patril posledným trom nahrávkam (tri skladby z „The Mountain“, tri skladby z „Affinity“ a pätica z „Vector“). Na záver len dodám, že výkony každého člena boli vysoko profesionálne a celkovo považujem tento koncert za famózny zážitok!

Vďaka vlastnému zvuku sa ľudia natisli dopredu a vyzeralo to, že je Randal plný, ale netrúfam si povedať číslo. Myslím, že 100vka bola prekonaná. Dúfam, že podobných progresívnych večerov bude viacej. Nenápadne žmurkám smerom k takým KING CRIMSON, ktorí často navštevujú Prahu a našu krajinu ignorujú.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.