Progresívne ladení LATE prichystali debut

LATE - The One and I

Moderne progresívni LATE chystajú do sveta vypustiť debutový album s názvom „The One and I“. Predtým ako sa pustíme na informácie ku albumu, pozrime sa ako sa písala história kapely.

LATE

LATE

Pôvodne inštrumentálny progressive metalový projekt z Bratislavy založili v roku 2012 gitarista Patrik Kovár a bubeník Ján Hyža s myšlienkou priniesť niečo nové na slovenskú metalovú scénu. Vyznačuje sa najmä sofistikovanou kompozíciou – prelínaním konceptov a zmenami v rytmike, tempách či náladách.

Samotný projekt si tiež prešiel viacerými zmenami. Postupne sa k dvojici pripojil druhý gitarista Michal Žiak, basgitarista Martin „Vaco“ Vacula a kapela tak mohla začať tvoriť a nahrávať prvé demo nahrávky. Od roku 2016 sa po vystriedaní niekoľkých adeptov ustálil na poste speváka Lukáš „Puky“ Mikulský a tým sa definitívne ukončila kapitola inštrumentálnej tvorby.

V októbri 2017 vyšiel von prvý demo singel „Unending Thread“, ktorý sa tiež bude nachádzať ako „bonus track“ aj na debutovom albume „The One and I“. Ďalší a tentokrát už oficiálny singel z tohto albumu s názvom „The Artificial and the Savior“ vyšiel aj spolu s klipom 10. januára.

K doposiaľ najväčším úspechom kapely patrí výhra v súťaži Súboj Kapiel 2018, vďaka ktorej skupina vystúpila aj na jednom z najväčších slovenských festivalov TopFest 2019.

LATE - The One and I

LATE – The One and I

Poďme sa pozrieť na chystaný debut.

Album „The One and I“ bol nahrávaný v septembri 2019, v poľskom štúdiu Serakos, v ktorom už dlhé roky nahrávajú aj progoví velikáni RIVERSIDE.

Chalani vnímajú svoj debut ako rozmanitý, mierne chaotický, no stále s dôrazom na melodické a chytľavé refrény.

Cover k albumu pochádza od umelca Jeffrey Thelin a úzko súvisí s názvom albumu. Dominantné je na ňom písmeno ‚I‘, alebo teda číslica ‚1‘, čo nadväzuje na texty, ktoré sú zväčša zamerané na spoznávanie seba ako jednotlivca a polemizujúce nad poslaním človeka ako takého. Jediný song, ktorý sa vymyká tejto tematike je práve singel „The Artificial and the Savior“, ktorý má viac menej príbehový (rock opera) charakter, so sci-fi tematikou, ktorá sa však ťažko dá zhrnúť v pár riadkoch.

Najbližším koncertom, na ktorý by chceli všetkých fanúšikov metalu pozvať, je ich druhý ročník akcie PROGRASTINATE v bratislavskom Randal Clube, kde si pozývajú žánrovo podobné kapely, a kde sa chystajú pokrstiť aj ich debutový album. Akcia sa bude konať 1. februára 2020.

FB event: https://www.facebook.com/events/614784855938857/

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/lateprogband/
https://www.instagram.com/lateprogband

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.