PODPOĽANICA: „Piesne sú ako príbehy, ktoré sa vyvíjajú.“

PODPOĽANICA - cover

Z temných lesov Poľany sa na nás vynorila kapela PODPOĽANICA. Piesňou „Sloboda má príchuť krvavých slín“ zatriasla ušami fanúšikov melodického black metalu. Skladba má silnú atmosféru, nápaditú melódiu, je z nej cítiť príchuť pohanstva a dávku melanchólie. Medzičasom chalani dali dokopy materiál na debutovú nahrávku, ktorá ponesie názov „Synovia Poľany“, a tak došiel čas sa na nich pozrieť lepšie. Na pár slov som povolal Jančiho (spev/gitara), aby nás zoznámil s tajmi PODPOĽANICE.

PODPOĽANICA - kapela

PODPOĽANICA – kapela

Ako sa začal písať príbeh kapely PODPOĽANICA?

Prvý stavebný kameň som položil ja s bubeníkom, keď sme hrali pod názvom LIVE FAST DIE. Následne prišli ohlasy, že nám treba aj basu. Našli sme si basáka a hrali sme ďalej. Prelomový bod prišiel s piesňou „Sloboda má príchuť krvavých slín“, ktorá mala veľký úspech na koncerte. Cítili sme, že potrebujeme zmenu a tak sme skladbu šli nahrať, zanechali sme starý projekt a pomaly začala vznikať PODPOĽANICA. Následne prišli zmeny v zostave. Basák presedlal na gitaru a ja na basu. Potom odišiel kvôli škole, ale našli sme druhého basáka Šimonka, on našiel druhú gitaru Jula a ja som skončil za gitarou a spevom. Takto hráme do teraz.

Ako vznikol váš názov?

Názov vymyslel bubeník. Chceli sme niečo, čo nás bude charakterizovať, niečo ľudové alebo pohanské a zrazu z neho vypadlo PODPOĽANICA a to bolo ončo!

Ako by si opísal vašu hudbu, resp. odkiaľ beriete inšpiráciu?

Hudbu a texty robím ja. Hudbu ťažko opísať alebo škatuľkovať, nájdeme tam spojených viacero prvkov metalu. Nemám rád oškatuľkovanie veci, že poďme hrať black metal, tak teraz ideme jebať do toho päť minút, alebo death metal a takéto veci. Hľadám v hudbe odkaz, pointu či druh umenia a prezentácie. Piesne sú ako príbehy, ktoré sa vyvíjajú. Raz idú rýchlo a agresívne, potom sa to spomalí, ako v klasickej hudbe. Mňa veľmi týmto smerom ovplyvnili WOODS OF YPRES. Považujem ich za hudobný a textový vrchol, ktorý nikdy nikto neprekoná.

Inšpirácia prichádza z depresie. Čím viac „nakokot“ nálada, tým lepšie sa mi tvorí. Ja zahrám pár tónov a už mi celá pesnička znie v hlave. Potom len sedím a hľadám tie melódie na gitare. Chcem aby bolo cítiť emócie z hudby a na koncertoch to vieme umocniť prežívaním scén, čo sa odohrávajú v hudbe. Takže inspirácie sú hlavne zo života, čo vidím, čo sa deje a s čím nesúhlasím, tak to pretavujem občas cez veľké metafory do hudby.

Keď si to načrtol, ako u vás vyzerá proces tvorby piesní?

Proces tvorby piesní vyzerá u nás takto. Ja prídem s pesničkou na skúšku a Peťo hneď vyhasí bicie do toho. To hneď sedí, lebo my sme za tie roky zohratí a presne vie, čo kde hrať na prvú šupu. Julovi ukážem čo chcem, on si to pomení a posunie o level vyššie, plus si vymyslí tak super vyhrávky, že to by ma nenapadlo nikdy. Takú nájdete v skladbe „Ľadová krajina“. Šimoník sa už dostáva na našu vlnu, keďže je nový člen a basu držal na skúške prvýkrát. Preoperovali sme ho z gitary. 😀

Kto sú tí „Synovia Poľany“?

Keďže sme Hriňovčania až na jedného člena, tak sa považujeme za synov Poľany. Ja som vyrastal v jej lesoch a je mi to veľmi blízke.

O čom pojednávajú vaše texty?

Texty robím ja a je v nich cítiť kopec nenávisti voči imaginárnemu nepriateľovi a bojovnosť. Je to moja výpoveď o tom ako dakedy chlapi vedeli poloziť svoje životy za rodinu a svoje presvedčenie. Chcem docieliť aby text a hudba tvorili celok, ktorý v tebe zanechá silnú emóciu. Preto ani hudba nie je písaná sloha-refrén-sloha-refrén-sólo… Vyvíja sa to ako klasická hudba. Texty sa opierajú aj o smrť, depresiu, česť, sebaobetovanie, bolesť. Pretože, keď je človek smutný a spomenie si na zlé zážitky zo života, tak vtedy sa najlepšie tvorí.

Koľko bude skladieb na nahrávke a aké budú mať názvy?

Skladieb bude päť. Sú to naše prvotiny, ktoré hráme aj na koncertoch a myslím si, že to stačí na prvotnú prezentáciu.

Názvy skladieb:
1.Hrdinovia
2. Sloboda má príchuť krvavých slín
3. Čierna pani
4. Synovia Poľany
5. Ľadová krajina

Kde ste boli nahrávať?

Nahrávať sme boli u Miríka v SPK Audio. Doprovodné vokály nám nahral kamoš – nitrianske knieža Slavjane. Spravil sa prvý mix, povedal som basy hento toto, plus nejaké dotazy, ale žeby dačo špeciálne isto nie. Chceli sme raw zvuk.
Nahrávali sme dva dni, druhý deň prišli na rad spevy. So Slavjane som sa strašne utrel hneď ráno a šli sme nahrávať, tak bolo veselo. 😀 Ja som ešte musel dohrávať basu, keďže Šimonko bol chorý doma.

PODPOĽANICA - cover

PODPOĽANICA – cover

Kto sa vám postaral o grafickú stránku albumu?

Grafiku nám robila moja dlhoročná kamoška s ktorou spolupracujeme už od začiatku. Volá sa Zuzka Pevná a robila logo PODPOĽANICA, ale aj logo LIVE FAST DIE. Ja som jej dal podkladky, aký obraz si predstavujem k pesničkám a že to chcem mať v sépiovej farbe ako obal BURZUM –„Filosofem“. Dal som jej voľnú ruku a keď začali prichádzať prvé skice, tak som len žasol. Predstavu pretavila o niekoľko levelov inde a preto ju zbožňujeme a budeme s ňou spolupracovať aj v budúcnosti.

Už máte dátum vydania?

Dátum vydania presný nevieme. Uvidíme ako dlho to bude v tlači. Všetko bude na našej FB stránke zverejnené včas. Vydávať si to budeme sami s pomocou kamarátov.

Plánujete krst alebo iné koncerty na podporu albumu?

Krst, hmm, nad tým sme ani neuvažovali. Je veľmi finančne a inak zložité zorganizovať obyčajný koncert, nie to ešte krst, keď nás dokopy nepozná nik. Len teraz sme prišli zničiť scénu! 😀 Takéto ceremónie majú čas alebo nám budú úplne ukradnuté. Koncerty sú v štádiu riešenia, keďže máme rodinky a treba sa im venovať. Každopádne budete o nás počuť, alebo ste o nás už počuli!

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/podpolanica/
Stránka kapely

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.