PLASTERY: „Sme zberatelia strašidelných príbehov a škaredých vecí.“

Plastery - Yes, Of Corpse

Zvolenčania PLASTERY, fanúšikovia hororov a death metalu, vypúšťajú do sveta nový album „Yes, Of Corpse“. Hudobne dospeli, zvuk má tentokrát riadne gule a o krvavú porciu vražedných riffov nebude núdza. Nový album vám rovno predstavím spolu s kapelou.

Plastery - Yes, Of Corpse

Plastery – Yes, Of Corpse

Do sveta ste vyvrhli nový album „Yes, Of Corpse“. Hneď od prvých tónov ma prekvapil skvelý zvuk – živočíšny, dravý a pekne prehľadný. Zmenili ste prístup k nahrávaniu? Kto sa vám staral o nahrávanie a výsledný zvuk? Mali ste predstavu, aký chcete dosiahnuť?

Ďakujeme za kompliment. Zvuk albumu je naozaj riadne žravý, má šťavu, zrno a poriadne spodky. Bol nahratý v Cable Nest Studios, čo je štúdio nášho bubeníka, čiže domáca kuchyňa. Po nahrávaní sme toho mali všetci vcelku dosť, tak sme mix a master dali Mirovi Spevákovi do SPK Audio. Urobil skvelú prácu, skvalitnil atmosféru a vďaka nemu to znie tak, ako to znie. Doposiaľ sme si vždy všetko komplet robili my, tentokrát sme chceli skúsiť aj spoluprácu s profíkom a podľa nášho názoru sa to vyplatilo.

Prečo práve názov „Yes, of Corpse“? Je za tým aj niečo iné ako len slovná hračka?

Nie, nie. Je to len slovná hračka. Presne tak. A znie to brutálne. Zároveň sa to drží našej hororovej tematiky.

Z vášho albumu počujem staré legendy ako CARCASS, IMPETIGO či SIX FEET UNDER. Patria tieto kapely k vašim inšpiráciám?

Jasné, death metal je veľká láska a naša srdcovka, každú legendu sme niekedy počúvali. Teraz už nie až tak ako kedysi, ale na tomto albume je ešte stále cítiť vplyv nášho prvého vokálistu, ktorý tvrdil, že Chris Barnes (frontman Six Feet Under) je jeho otec. Určite sme sa však nesnažili žiadnej kapele pripodobniť, to určite nie, snažíme sa ostať čo najvernejší nášmu vlastnému Plasterovskému štýlu, ale nejaká podvedomá inšpirácia tam možno bude.

Po lyrickej stránke ostávate verní hororovej tematike. Do akých tém ste zabŕdli?

Sme Plastery, zberatelia strašidelných príbehov a škaredých vecí. Často nás inšpirujú hrôzu naháňajúce zápletky béčkových hororov alebo aj béčkových skutočných udalostí. Jednorazovo sa venujeme aj ufológií – rovnako ako v našej prvotine.

O témach albumu viac aj na našom oficial obkec videu. -LINK TU-

Cover vášho albumu mi pripomína CARCASS – „Surgical Steel“, akurát miesto nástrojov sú okolo vášho loga poukladané kosti. Zobrali ste si inšpiráciu? Čo ste chceli povedať týmto obalom?

Musím sa priznať, ale tento cover som nevidel tak dlho, že som aj zabudol, že existuje. Grafika je originál naša. Tie kosti priamo odkazujú na názov, “Yes, of Corpse” a význam tohto slovného spojenia.

V akom formáte vyšiel album?

Vyšiel fyzicky, lisovane, a to len vďaka veľkej podpore LG music. Digitálne je dostupný na Spotify a ostatných webových platformách. Plánujeme aj fyzický digitál, ale uvidíme ako sa to podarí.

Plastery a Marturos - Area 51

K albumu máte až dve bonusové skladby. Prvá nesie meno „Area 51“, ktorú ste nahrali spolu s MARTUROS. Ako vznikol tento nápad? Čím si vás táto zaujímavá kapela s charizmatickou speváčkou získala, že ste s ňou spojili sily?

S drakmi z Marturosu nás zoznámil nebohý Juro Haríň, ktorý nám v našich začiatkoch dohadzoval jeden koncert za druhým. Padli sme si do oka a vzniklo hlboké kamarátstvo. Mali sme spolu šnúru koncertov a vznikla medzi nami perfektná chémia. Im sa vtedy strašne zapáčila naša pesnička “Vo vesmíre” z prvého albumu a tiež začali špekulovať o absurdnej ufológií. Potom neskôr, v čase, keď americký ľud plánoval nájazd na základňu Area 51, sme zložili rovnomenný song a spolu ho nahrali. Treba spomenúť, že podľa našich zákulisných informácií, Marturos tiež pripravuje album a bude to poriadna šupa.

Ku skladbe je aj videoklip. O čom pojednáva a kde ste ho nahrávali?

Klip je o ufónoch, ktorý si prichádzajú na Zem užiť, a o tajnej službe, ktorá sa im v tom snaží zabrániť. S plot twistom. Natočili sme to svojpomocne na Čerínskom letisku so špeciálnym povolením od obce samotnej. Nehľadaj v tom nejakú hlbokú myšlienku. Pri tvorbe klipu sme sa nechali inšpirovať kapelou TrollfesT, konkrétne klipmi ku skladbám “Espen Bin Askeladden” a “Kaptein Kaos”.

Plastery - Černozem

Plastery – Černozem

Druhým bonusom je tribute skladba „ČERNOZEM“, ktorá vzdáva poctu kapele ČAD. Prečo ste sa rozhodli vzdať poctu práve tejto kapele? Bola dôležitá pre váš hudobný vývoj?

Vyrastali sme na Čade, a spolu s kapelou Mäso to bola pre nás brána do SK undergroundu. Pred tým sme viac-menej počúvali veľké zahraničné kapely. Spomínané slovenské kapely sú síce žánrovo úplne inde, ale prístupom k hudbe a tvorbe sú pre nás vzorom.

Ako ste dostali nápad na túto skladbu? Najviac mi pripomína skladbu „Vyvrheľ“. Ako sa vám to podarilo?

Akože popravde? Boli sme v skúšobni, bavili sme sa o Čade a povedal som niečo v tom štýle, že teraz zložím taký ČAD, že sa z toho pokrkváte. Niečo som zahral, hneď v zapätí prišlo na um slovo černozem a základ refrénu. A už to šlo. Chytil sa toho Morozov, spravil parádny text, kde sa vyhral so všetkým, čo kedy obdivoval na Čade. Refrénik dorazil Igor, ťažko inšpirovaný Vyvrheľom, a finálny kůl do srdca tejto pesničky narazil lovec upírů Derrick, keď vymyslel žadonivé premostenie pred jej koncom. Výzvou sa ukázalo byť nahrávanie, konkrétne spev, keďže Morozov musel prejsť s klasického bručania na pištovské výkriky. Aj keď sa hudobne Černozem podobá najviac na “Vyvrheľa”, z pohľadu vokalistu sa nesie skôr v znamení piesne “V krku krv”.

Počuli Pištovci z ČADu túto skladbu? Ak áno, čo na ňu povedali?

V rámci zachovania listového tajomstva budem musieť zatajiť ako ČAD reagovali na túto pieseň. Musím ale povedať, že sú to riadni týpci. Vzali to s humorom a dokonca nám ju pozdieľali na facebooku, za čo im veľmi ďakujeme.

Ku skladbe ste zverejnili aj bravúrne grafické dielo. Kto je autorom? Na čo všetko odkazuje?

Autorom je Dominika Kmeťová, na Instáči ako “domina.zkomina”. Je to špičková umelkyňa a zároveň sestra Morozova. Pri tvorbe diela sme jej nechali voľnú ruku, poskytli text piesne, vysvetlili okolnosti jej vzniku a nechali ju pracovať. Výsledkom bolo toto úžasné dielo, ktoré dokonale zobrazuje Plasterovo-Čadovskú náturu piesne Černozem. Aktuálne snováme plány na ďalšiu spoluprácu v rámci tvorby bookletu pre náš tretí album.

Objavíte sa v blízkej dobe na pódiu?

Áno, túto sobotu (13.11.) v tejto prachsprostej dobe v krásnom Zvolene v klube Wake Up. Akcia pre očko. Potom na jar 2022 to skúsime roztočiť po celom Slovensku a ak sa podarí, aj mimo neho. Nechceme dávať zatiaľ žiadne veľké sľuby, ale ak bude situácia dobrá a kluby ochotné, malo by sa nám podariť menšie turnéčko s dvoma ďalšími kapelami.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/plasteryzv
https://plastery.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/plastery.official/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.