PEORTH nám to natrie!

PEORTH - cover

PEORTH čoskoro do sveta vypustia nový album!

PEORTH - kapela

PEORTH – kapela

Chalani, čo miešajú death a black metal vo veľmi sviežom a energickom koktaily, PEORTH, vypustia ešte tento mesiac do sveta nový album s názvom „Make The Reversal“. Oslovil som kapelu, aby mi ho priblížila.

Ako vznikal materiál na nový album?

Skladby na nový album „Make the Reversal“ vznikali počas posledných niekoľkých rokov. Veľa z nich sme za ten čas dokonca úplne vyhodili (sami nad sebou občas krútime hlavou, koľko sme toho ešte mohli mať), niektoré sme nahrali ako promo materiál, aby sme ich následne vylepšili. Ako to už v kapelách chodí, počas skladania skladieb nastalo aj veľa personálnych zmien, no zároveň sme sa nikde neponáhľali a nechceli sme nič odfláknuť.

Kde ste boli nahrávať a kto sa vám postaral o zvuk?

Samotný album sa nahrával na niekoľko etáp. Bicie a basová gitara sa nahrávali ešte koncom leta minulého roka pod vedením šikovného chalaniska, ktorý sa volá Matej Žák a ktorý študuje zvukárinu v Londýne. Ten zvolil ako miesto nahrávania sálu na ZUŠke v Bánovciach nad Bebravou, kde kedysi pôsobil. O spevy a gitary sa postaral náš dobrý kamarát a zvukár Bernáth „Pišta“ István v jeho študiu Svartalvheim Studio v Dolno Bare neďaľeko Dunajskej stredy. To on nám Mateja na nahrávanie rytmických sekcií dohodil a odporučil.

Kedy sa ho dočkáme?

Album by mal vyjsť v priebehu tohto mesiaca pod hlavičkou slovenského labelu Slovak Metal Army. Pravdu povediac, ohľadom nájdenia vydavateľa v dnešnej digitálnej dobe sme neboli dvakrát optimistickí, skôr sme premýšľali o samovydaní. No Juraja naša hudba zaujala a keďže má v stajni veľa super kapiel – či už nových alebo aj veteránov, radi sme túto príležitosť využili.

Predobjednávky na digitálnu formu aj fyzický nosič sú na našom bandcampe, kde je možnosť vypočuť si dve doposiaľ nezverejnené skladby.

PEORTH - cover

PEORTH – cover

Kto sa postaral o cover a akú má myšlienku?

Samotný cover majú na starosti manželka nášho speváka Doda – Petra a jediný pôvodný člen, apa celej kapely, Mário. Petra je zároveň takou našou kapelnou fotografkou a postarala sa aj o celý booklet spolu s promo fotkami, za čo sme jej veľmi vďační.

Myšlienok ohľadne vizuálnej podoby samotného coveru bolo skutočne kvantum, avšak chceli sme niečo, s čim by sme sa stotožnili naozaj všetci a nechceli sme zároveň nič prvoplánové, ani klišovité.

Prvé myšlienky vlastne vychádzali z názvov a textov skladieb, ktoré sa mali stať v rámci albumu titulnými. Po niekoľkých návrhoch sa hladina nápadov ustálila a voľba padla na „Make the Reversal”, no ani tu ešte nebolo všetko vyhrané, pretože nápadov bolo opäť hojne. Zámerom bolo znázorniť protichodné javy v súlade s názvom albumu a tak vlastne vznikol cover s kozmonautom nenachádzajúcim sa vo vesmíre, ale vracajúcemu sa k svojmu pôvodu – do jaskyne.

O čom pojednáva lyrická stránka?

Texty sú o samote človeka v sebe samom ale i o jeho samote v spoločnosti. O vnútornom boji, ktorý človek zvádza so sebou, ale i o boji so svetom, ktorý ho obklopuje. V súlade s touto myšlienkou je spracovaný aj cover – kozmonaut, ktorý ostal sám, avšak obklopený panenskou prírodou, čo symbolizuje akýsi návrat späť, s čím súvisí aj názov albumu „Make the Reversal“. Či sa ako jedinec alebo ako spoločnosť vydáme zlou cestou, vždy by mala existovať možnosť zaradiť spiatočku a začať znova:

„We are where we are
Because it ́s our decision
We follow this path
Because it ́s our choice
We can stop anytime
And make a reversal“

Ďakujeme pekne za vás čas. Nejaké slová na záver?

Webzinu Hlukoskop srdečne ďakujeme za poskytnutý priestor a podporu! Počúvajte kvalitnú muziku, podporujte slovenského scénu, milujte sa a množte sa, nech je tých metálov kadejakých onakvých čo najvác!

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/peorthsvk/
https://peorth-sma.bandcamp.com/

Linky na vydavateľa:
https://www.facebook.com/slovakmetalarmy/
http://www.slovakmetalarmy.sk/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.