Pekelný Mikuláš v Košiciach!


COLD RAVEN

Šiesty december je pre väčšinu ľudí deň, kedy si svoje zásoby sladkostí nedopĺňame sami. Pokiaľ teda máte akčného partnera. Ak vašou domácnosťou behá malý figliar, tak tie zásoby rapídne doplníte jemu. My „metaluchtiví“ sme si tento rok na Mikuláša dopriali niečo z iného súdka, zo súdka pekla. Žeravé plamene prišli zapáliť ABSU, BELPHEGOR a hlavne jedna z najväčších legiend death metalu – POSSESSED (ak už to viete, tak to ignorujte, ale práve tento žáner je pomenovaný podľa ich dema – „Death metal“). Každý fanúšik tohto kovu musel nad týmto menom zbystriť pozornosť a každému, komu aj bije srdce pre túto hudobnú smrtku, bola táto akcia povinnosťou. Ja som práve tento prípad.

Ako to vznikne byť pri tour veľkých kapiel, mladá kapela využije šancu, rozbije prasiatko a vysolí všetko za to, aby si so svojimi idolmi zahrala. Pre kapelu je to príležitosť zviditeľniť sa, no reálne to dopadne tak, že polka ľudí ešte sedí na pive, ďalšia kopa pindá, že je to zbytočné zdržiavanie a nejakých pár kusov si ich poriadne vypočuje. Stojí to za tie peniaze?

FROM HELL

Takúto príležitosť využili tento večer hneď dve kapely – COLD RAVEN a FROM HELL. Prví menovaní na nás spustili čiernu jazdu so všetkým, čo k tomu patrí. Warpaint, robustný obrátený kríž, sviečky… akurát po hudobnej stránke, toho až tak veľa nepredviedli. Melodickejší black metal prevarený z nórskych postupov zo stredného obdobia slávy, ktorý pôsobil skôr rozpačito a dosť nezaujímavo. Hlavný problém bol, že zapadne prachom veľmi podobných až rovnakých kapiel v tomto odvetví. Druhí vyvrheli z pekla zapôsobili hlavne imidžom hlavného frontmana. Účes ako Devin Townsend z obdobia STRAPPING YOUNG LAD, akurát poriadne predĺžený a prefarbený na bielo. Pôsobilo to až samurajským feelingom. Hudobne nám nadelili thrashovejšiu podobu death metalu, ktorá mala celkom slušnú energiu a rezavé riffy. Akurát, že kosa tu narazila na ten istý kameň ako aj prvá kapela. Obidve kapely síce pekne naladili, no len zbytočne oddialili to „hlavné“.

ABSU

Pre mnohých veľká „kultovka“ – ABSU odštartovala hlavných chod večera. Mystickou atmosférou nasiaknutá old schoolová porcia black metalu, ktorá častokrát spadla do thrashovejších vôd. Riffmi bohatá a temnými melódiami prepletená hudba, ktorá mala celkom svižný ťah na bránu. Jediný pôvodný člen – Proscriptor McGovern je riadne akčný. Prvú polku setu si sadol za bubenícku stoličku s mikrofónom pripnutým na hlave a počas udávania svižných témp dával aj svoje „afektované“ škrekoty (kde mu hlavne pomáhal basák) a medzi pesničkami aj „true“ uškriekané príhovory. V polke to už asi nevydržal, opustil miesto bubeníka a venoval sa len prednesu a vokálu. Hlavne ten prednes bol až tak prehnaný gestikuláciou a precíteným hádzaním rúk (keďže mal mikrofón pripnutý na hlave, nepotreboval ruky na jeho držanie), až to pôsobilo komicky. Slovo šaškáreň je zrejme na mieste (dúfam, že ma trve pure black fans neukrižujú na obrátený kríž). Skôr by som povedal, že ma prehnaný prednes rušil pri vnímaný ich hudby. Každopádne ide o zaslúženú legendu, hodnú uznania.

BELPHEGOR

BELPHEGOR si svoje pódium tiež poriadne pripravili. Podstavce vyzbrojili kosťami (aj v tvare obráteného kríža) a „kozími“ lebkami, nejakú časť dali aj na bicie a na stojan pre mikrofón dali plynovú masku, predsa musí byť poriadny „Gasmask Terror“ (zahrali hneď ako druhú). Helmuth berie „true“ postoj z inej stránky. Večne zamračený a vážny pohľad, na ktorom nie je miesto pre akúkoľvek pozitívnu emóciu, chladné a chrapľavé prednesy medzi pesničkami a temné „Slovakia“, pomaly v každej piesni. Je to síce divné, ale inak si BELPHEGOR neviem ani predstaviť, ako poriadne vážnu a pekelnú jazdu plnú temných melódii a zvrátených textov. Hudobne šlapali na plný výkon bez akéhokoľvek zaváhania. Doslova drvili svojimi riffmi publikum a dostávali celý kotol do tranzu. Čo sa týka setlistu, tak zahrali taký priesečník tvorby, napr. „Lucifer Incestus“, „Belphegor – Hell’s Ambassador“, „Bondage Goat Zombie“… Mimoriadna natlakovaná jazda od riadnych pekelníkov, ktorá nám poriadne prevarila krv v žilách.

POSSESSED

Legende POSSESSED musíte prejaviť rešpekt, aj keď to nie je vaša šálka kávy. Posledný zakladajúci člen – vokalista a basák – Jeff Becerra utrpel v dávnych časoch nehodu, vďaka čomu skončil na vozíku. Miesto toho, aby plakal nad svojím osudom, rozhodol sa pokračovať v death metalových vodách. Pri koncerte bolo hneď jasné, že ho táto hudba plne napĺňa a spôsobuje mu neuveriteľnú dávku eufórie, ktorú prenášal aj na nás. Žeby liek pre telesne postihnutých? Vokálu sa tiež ujal statočne a dával do toho všetko. Kolegovia ho nenechali v štichu a naložili poriadnu porciu old school death metalu z ich dvoch albumov. Šťavnatá dávka riffov, ktoré sa prevárajú už pomaly 30 rokov. Originál je však stále ten najlepší a najdravejší! Kotol vrel asi najvyššou teplotou, došlo dokonca aj na skokana, ktorý to zrejme nemyslel zle, ale pri obchytení vokalistu okolo ramien vyzerala situácia riadne divne. Záver patril doslova dvom najväčším hymnám – „Death metal“ a „The Exorcist“, ktoré sa zároveň aj stali vrcholmi tohto pekelného večera!

PS: Poriadneho Mikuláša si doprialo niečo cez 250 ľudí, čo je myslím slušná účasť, pevne verím, že aj pri ďalších legendách bude podobná účasť!

Z vstúpenia sme spravili aj – videozáznam – kde si môžete pozrieť a vypočuť FULLSETy hlavných troch kapiel a ukážky prvých dvoch kapiel.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.