PATRIARCHA vyvolala mor!

PATRIARCHA - Yersinia Pestis

Na svet sa vynoril debutový album od kapely PATRIARCHA s názvom „Yersinia Pestis“. Chalani sú zo Žiaru nad Hronom a hrajú modernejšiu podobu death metalu s melodickými vsuvkami. Pre mňa sú veľká neznáma, tak som sa rovno oslovil Mira (vokál), nech nám povie niečo o jeho kapele a čerstvom debute.

Patriarcha - kapela

Patriarcha – kapela

Aká je história kapely PATRIARCHA?

Kapela vznikla vtedajším bubeníkom Filipom a gitaristom/spevákom Palom v máji 2011. V novembri 2011 sa pridal ako druhý gitarista Mišo. Na prelome apríla a mája 2012 sa pridal s gitarou Maťo a Mišo začal hrať na basgitaru. V tejto zostave hrali až do novembra 2014, kedy som sa k ním pridal ja s hrou na gitaru a Palo sa začal plne venovať spevu. Dlho to nefungovalo, nakoľko vo februári 2015 odišiel bubeník Filip, Pavol presedlal na bicie a ja s Mišom sme sa uchopili spevu. Od marca 2018 odišiel z osobných dôvodov gitarista Martin a pribudli dvaja noví gitaristi – Matúš a Rišo. Vtedy sme si povedali, že by už bolo načase dať niečo dokopy. Neprešiel ani rok a nahrali sme album. S novými členmi sme si sadli skvele a aktuálne obsadenie: Palo za bicími, Mišo basa a dopomáha s vokálom, Rišo a Matúš gitary a ja som upustil od gitary a začal sa plne venovať spevu.

Ako by ste opísali svoju hudbu?

Stále si hľadáme cestičku, každou novou skladbou, na ktorej pracujeme, sa to mení. Každý z nás obľubuje kúsok niečo iné, niektoré štýly a techniky máme zas spoločné. Vždy sa snažíme nájsť kompromis, aby tam mal každý niečo svoje, ale aby to nebolo veľmi prekombinované. Uvidíme, pri ďalšom albume už možno budem presnejší.

Patriarcha

Patriarcha

Kto Vám robil logo a čo vyjadruje?

Logo robil náš šikovný gitarista Richard. Nemá vyjadrovať nič konkrétne, snažil sa aby vyzeralo autenticky a originálne. Symboliku si môže každý vyložiť po svojom a myslím si, že bližšia definícia nie je nutná.

Vydali ste debutový album s názvom „Yersinia Pestis“, čo ten názov znamená?

Je to patogén vyvolávajúci mor.

Kde ste boli nahrávať a akú ste mali predstavu o zvuku?

Nahrávali sme v SPK audio u výborného Mira Speváka. Skvelá spolupráca, každému namiešal presne to, čo požadoval. Nemám absolútne žiadne výhrady, zhodli sme sa, že zvuk, aký má finálny master je presne to, čo sme chceli, aby každý nástroj bolo počuť, bolo to hutné a rázne.

PATRIARCHA - Yersinia Pestis

PATRIARCHA – Yersinia Pestis

Kto robil cover a akú má myšlienku?

Cover tiež robil Rišo. Má úzky súvis s názvom albumu nakoľko „Yersinia Pestis“. Ide o metaforu na patogén vyvolávajúci morové pandémie.

O čom je lyrická stránka albumu?

Každý text je písaný v prirovnaniach a metaforách. Jednotlivé skladby majú odlišné motívy. Jedna skladba je o ženách, ďalšia o moderných technológiách a sociálnych sieťach, ich vplyve, o nesúhlase s politickým systémom. Nemyslím, že sa nájdu dvaja ľudia, ktorí si jeden text vyložia rovnako, čo bol zámer. Cieľ je aby si každý našiel za tým niečo svoje. Ďalší album už bude ucelený, nápady sú rozpracované, ale viac prezrádzať zatiaľ nebudem.

Kedy a v akom formáte vyjde album?

Zvažujeme, či tento prvý album budeme vydávať oficiálnou cestou. Možno len sami spravíme pár kusov CD a tričiek, uvidíme podľa záujmu.

Kto vám robil video k piesni „Aurora“ a prečo práve forma videa zo skúšobne?

Na skúške sme si povedali, či nespravíme random skúšobňový klip. Tak sme si vybrali skladbu, doniesli kamery a doma som to postrihal. Takže video sme si robili sami.

Plánujete aj koncerty k podpore albumu?

Samozrejme plánujeme, pár už je aj potvrdených. Info o jednotlivých koncertoch bude vždy na našom instagrame a našej facebookovej stránke.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
https://www.instagram.com/patriarcha_band/
https://www.facebook.com/PatriarchaOfficial/
https://www.youtube.com/channel/UCAVsebaHpnc1r9UVd91CCCQ
https://bandzone.cz/patriarchaofficial

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.