ORTOMEN: „Progresívnejší sklon sme nabrali neskôr, to s nami narobil Opeth!“

Ortomen

Na východe sa rodí silný zástupca progresívnejších vôd death metalu. Chalani z ORTOMEN zatiaľ vydali len jedno EP, no práce na debute už vo veľkom fičia. Prebrali sme teda s Matúšom a Danom minulosť, súčasnosť a blízku budúcnosť. Hneď sa dozviete ako to vyzerá u chalanov za dverami!

Ortomen

Ortomen

Ako ste sa dali dokopy?

Matúš: Je to vcelku dlhý príbeh. Začalo to asi v roku 2010, keď som nastúpil na ZUŠ. Ako som sa naučil trocha hrať, začali sme sa s Danom (gitara a spev) stretávať u mojej starej mamy, kde som mal svoju sadu, čiže dá sa povedať, že niekde tam siahajú korene. Asi 4 roky sme hrali len dvaja, v podstate to bolo len také nespontánne hranie a jamovanie, ale už aj tam boli nejaké základy toho, že v budúcnosti určite chceme plne funkčnú kapelu. V podstate z týchto čias máme v dnešnom repertoári dve skladby a to „Time of the new gods“ a „Corrupted inside“ pričom „Corrupted inside“ bola úplne prvá pesnička, ktorú sme niekedy v roku 2011/12. V roku 2015, keď sme si konečne našli skúšobňu sa k nám oficiálne pripojil Dušan Kočeniak (druhá gitara) a pár mesiacov na to Slavo Gombita (Basa). O rok ale Slavo kapelu opustil kvôli škole a nejaký ďalší rok na to opustil kapelu aj Dušan kvôli osobným dôvodom. Momentálne nám na poste basáka hrá Radoslav Michalko z kapely BRUTE a druhého gitaristu stále hľadáme.

Danoslav: Tak-tak. Ja ešte rád spomínam na to, keď sme nosili moje gitarové kombo v rukách cez celé mesto až k Matúšovej babči. Alebo keď sme prvýkrát otvorili dvere od garáže a sused došiel popočúvať. To bola motivácia! Dobré časy.

Čo vlastne znamená váš názov ORTOMEN?

Matúš: Je to na dlhšie vysvetľovanie čiže len v skratke, je to skomolenina slov „Or torment“ z traileru na Witcher 3.

Danoslav: Celkom narýchlo sme ho vyberali, keď sme už mali dať vedieť pred prvým koncertom aký budeme mať názov. Znelo to osobito a zaujímavo, tak sme si ho vybrali. Ja osobne mám radšej názvy, ktoré v podstate nič neznamenajú, ale kapely im dajú význam.

Už od začiatku ste chceli tvoriť progresívnejšiu hudbu, či to prišlo spontánne?

Matúš: Nie nie, taký plán nebol od začiatku, je to aj počuť na tých starších pesničkách, že sú viac priamočiare. V podstate ani teraz veľmi neriešime či je pesnička viac prog alebo nie, hráme to čo sa nám páči hlavne a to, či je pesnička viac alebo menej progresívna nechávame na náhodu.

Danoslav: Noo… pôvodne to mal byť čistý alebo melodický death metal, ak si dobre pamätám. Taký progresívnejší sklon sme nabrali až neskôr, to s nami narobil asi Opeth. Ale tak tvoríme hlavne podľa toho, čo znie v našich ušiach dobre a potom dúfame, že sa bude páčiť.

Nevnímate, že sú ľudia už lenivejší na vnímanie progresívnejšej hudby a viac sa prikláňajú k priamočiarejším veciam?

Matúš: Podľa môjho názoru áno. Mal som aj zopár kamarátov, ktorým keď som povedal, že počúvam napr. MESHUGGAH, tak krútili hlavou ako to môžem počúvať. Ďalší príklad, keď si porovnám ako hráme s OBLITERATE a STABBED (kapely v ktorých taktiež pôsobím). Na STABBED ľudia určite reagujú pozitívnejšie ako na OBLITERATE, keďže OBLITERATE nie je až tak priamočiara hudba.

Danoslav: Ťažko povedať. Podľa mňa sme sa vždy viac prikláňali k priamočiarejším veciam. Napríklad na také undergroundové koncerty sa ľudia skôr dôjdu len odviazať a zabaviť. No je kopec progresívnych kapiel, ktoré zapĺňajú aj obrovské pódiá, takže treba len makať a dávať do toho všetko.

Kombinujete prvky death metalu s atmosferickými rockovými prvkami, ako kedysi OPETH, patrí tento gigant k vaším hlavným inšpiráciám?

Matúš: Keď sme zakladali kapelu, jediným spoločným znakom malo byť iba to, že budeme striedať growl s čistým spevom. Nikdy sme si nehovorili niečo ako „OK, chceme byť ako Opeth“. Určite tam nejaká malá inšpirácia je, predsa OPETH máme radi všetci v kapele, ale určite sa nesnažíme kopírovať. Hráme to čo sa nám páči a či sa to viac podobá na OPETH alebo SLIPKNOT už neriešime.

Danoslav: No, ja už som Opeth aj spomenul a samozrejme je to veľká inšpirácia. Z môjho pohľadu znieme melodicky úplne inak, no ja nie som práve najnestrannejší kritik. Každopádne tvoríme z vlastných hláv a ako už Matúš povedal, nikdy na to nejdeme cestou: „Ako by to urobil Opeth?“.

V čom vidíte výhodu takejto schizofrenickej hudby oproti čistote žánru? V čom je tá hudba bohatšia oproti tomu, keby ste hrali výhradne jednožánrovo, trebárs iba čisto death metal?

Matúš: Práve v tom, že ta hudba je schizofrenická. Vždycky som mal radšej keď bola hudba pestrejšia o viacero prvkov ako len napr. čistý death. Tým samozrejme nechcem uraziť nijakú death metalovú kapelu, počúvam veľa priamočiarejších kapiel, je to len vec názoru.

Danoslav: Ja som vyrastal na čistom growle, ale jak som zostarol, tak už vždycky ocením taký melodickejší prvok v death metale. Hlavne sa mi zdá, že sa tieto dva spevy vzájomne pozdvihujú. Čistý spev znie možno jemno a melodicky, ale o to temnejší a úderný je potom growl.

Používate aj dva druhy vokálu – growling, ale aj melodický vokál. Ktorý je náročnejší na hlasivky? V ktorej polohe sa cítiš viac doma?

Matúš: Tak ja spievať neviem, ja len growlujem, teda určite mi je bližší growl. Čo sa týka hlasiviek, s tým nemám problém, growlujem už dlho, čiže jeden koncert vydržím v pohode.

Danoslav: To som sa kus vyjadril predtým. Ja spievam a keby som vedel growlovať, tak určite odbremením Matúša. Minimálne pre amatéra (ako som ja) je určite náročnejší growl.

Orotomen - Beauty of Ugliness

Orotomen – Beauty of Ugliness

V júni minulého roku vám vyšlo EP „Beauty of Ugliness“, v čom vidíte krásu v škaredosti? Má to niečo spoločné s tou ružou na covery?

Matúš: Názov samotný nemá mať nejaký hlbší zmysel, jednoducho sa mi páčilo to slovné spojenie. A áno, možno to nie je dobre vidieť, ale ta ruža je zvädnutá, čiže preto „Beauty of ugliness“, keďže ruža má symbolizovať niečo pekné.

Kde ste boli nahrávať?

Matúš: Komplet všetko sa nahrávalo u nás v skúšobni, teda v Noha Boha records.

Danoslav: Musím dodať, že v našej skúšobni je absolútne DIY prostredie, aby niekoho nepomýlil názov – Noha Boha records.

Akou cestou chcete svoju hudbu posunúť v budúcnosti?

Matúš: Popravde, nad tým sme neuvažovali. Ako som spomenul skôr, budeme hrať to, čo sa nám páči a uvidíme čo sa z toho vykľuje.

Danoslav: Súhlasím. Hudba by sa mala vyvíjať s tým, ako sa vyvíjajú jej autori. Takže len dúfam, že nebudeme stagnovať a vždy prinesieme niečo aspoň o čosi odlišné od predchádzajúcej tvorby.

Máte už aj niečo nové?

Matúš: Áno, máme 3 nové skladby, ktoré by mali byť aj na novom CD niekedy po lete.

Matúš ty tiež stíhaš hrať v troch kapelách, dá sa to časovo stíhať, aby nebola niektorá zanedbaná?

Matúš: Popri škole je to celkom drina, ale keď sa chce všetko sa dá. Zväčša máme skúšky cez víkend, vtedy mám voľnejšie, takže v pohode.

Danoslav: On ani nie je človek, ešte aj školu stíha, aj do roboty sa už chystá.

Aký je rozdiel v bubnovaní pri týchto kapelách, v čom sú odlišnosti?

Matúš: V Ortomen je „najhoršie“ to, že popri hraní musím aj spievať, čiže neviem sa plne sústrediť na bicie, čo znamená, že nikdy skladby nezahrám tak, ako by som chcel. STABBED sa mi zo všetkých troch kapiel, v ktorých hrám, hrá asi najlepšie kvôli tomu, že to je rýchle, svižné a jednoduché, no a OBLITERATE, to je kategória sama o sebe. Teraz keď mám nacvičené skladby, už je to v pohode, no keď som začínal bola to katastrofa. Spomínam si, ako som sedel pred metronómom a počítal v pesničke, ako to je vlastne naklikané, lebo mi to vôbec nevychádzalo. Jednoducho Barbie (bývalý bubeník OBLITERATE) je macher.

Čo chcete stihnúť do konca roka?

Matúš: Na leto by sme chceli nahrať prvé štúdiové CD a potom riešiť čo najviac koncertov, zatiaľ väčšie plány nemáme.

Danoslav: Veľa závisí od príležitostí. Sme relatívne mladá a neznáma kapela, takže ich nie je veľa. Chytáme sa čoho sa dá.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/ortomenband/
http://bandzone.cz/ortomen

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.