ORKRIST: „Snívam ešte o jednom nosiči.“

Orkrist - koncert

Z čista jasna prichádza správa, že 22. decembra 2018 sa uskutoční koncert ORKRIST v Randali. Po 15-tich rokoch sa fanúšikovia opäť dočkajú, zatiaľ koncertného, návratu legendárnej kapely. Môžeme sa tešiť na známe piesne z ich dvoch albumov, ale majú vraj odznieť aj nové veci. Všetko som poctivo prešiel s hlavou kapely, s Cromom.

Orkrist - koncert

Orkrist – koncert

Kedy sa vo vás zrodila myšlienka, že spravíte koncert po 15tich rokoch od vydania druhého albumu „Grond“?

Ahoj. S myšlienkou sme sa pohrávali už nejaký čas. Napriek tomu, že sme skončili pred 15 rokmi, vzťah k hudbe sme nikto nestratili, aj keď žijeme už inými životmi a čas zanechal nejaké stopy aj na nás. Niekedy minulého roku som oslovil spoluhráčov, vybrali sme sa na pivo a padla otázka, či by nemali chuť si zahrať. Nejako sme sa všetci zhodli, že by sme tak radi spravili, bez ohľadu na to, aký bude výsledok. Postupne sme sa dostali k tomu, že od februára/marca tohto roku spolu pravidelne nacvičujeme a koncert 22.12. by malo byť to, k čomu to zatiaľ smeruje.

Bude to ojedinelý koncert, či sa vo vás hmýria myšlienky, že tých koncertov bude viac?

Sami nevieme. Čo viem povedať za seba je len to, že sa nechystám vrátiť k časom, keď sme aktívne pôsobili, t.j. koncert každý víkend. Popri práci, rodine a iných povinnostiach sa dostať konečne k víkendu, zabiť sobotu cestovaním na koncert, odohraním, v noci cesta nazad a v nedeľu to dospať, to si už dnes dovoliť neviem. Okrem toho speváčka žije v Čechách, má malé deti, a tým pádom je logistika trochu náročnejšia. Pohrávame sa s myšlienkou zahrať si naživo možno raz sa štvrťrok-polrok. Závisí tiež od nových skladieb, lebo dokola hrať to isté asi tiež nie je optimálne. Takže uvidíme. Ja to beriem skôr ako nejakú „psychohygienu“ a radosť zahrať si, dostať zo seba energiu.

Nepomýšľate, žeby ste kapelu dali do plného chodu a nebodaj mysleli aj na tvorbu nových piesní?

Ako som písal, plný chod v zmysle koncert každý týždeň určite nie. Ale, dôležité je, že sme v plnej posledne známej zostave a popri oprášení starých skladieb cvičíme aj nové. Ak pôjde všetko podľa plánu, niekoľko z nich 22.12. zaznie. Snívam ešte o jednom nosiči, do tretice.

Za tých 15 rokov, čo ste vymizli zo scény, nemali ste niekedy chuť to dať dokopy a obnoviť činnosť?

Človek si musí prejsť niekoľkými životnými etapami, aby vedel čo áno a čo nie. Niektorí z nás medzitým aspoň miestami hudobne aktívni boli, ale opäť poviem len za seba – mal som iné priority, na hudbu čas ani energia neboli. Ale na spoluhráčov a pekné časy s kapelou som nikdy nezabudol. Niekedy som si nostalgicky pozrel nejaké naše zavesené veci na youtube a reakcie fanúšikov. Práve tie boli tou najväčšou motiváciou opäť niečo vymyslieť a niečo pre nich spraviť. Snáď ich koncert a možno nejaké nové veci potešia.

Tvoril si za tie roky nejakú hudbu pod inou hlavičkou, poprípade len doma pre seba?

Osobne som hudobne aktívny za ten čas nebol. Až cca. pred 2-3 rokmi som doma vytiahol nástroj a začal si trochu brnkať. Dostali sa medzi to nejaké staré nápady, ktoré som mal odložené, ale aj nové a podarilo sa tak skompletizovať nejaké kompozície, za ktoré sa nehanbím postaviť.

Orkrist

Orkrist

Poďme kúsok do minulosti. Pamätáš si ešte na začiatky? S akou myšlienkou ste zakladali kapelu?

Na tie časy sa zabudnúť nedá. Skupinu sme zakladali s tým, že sme sa nevedeli nájsť v iných zoskupeniach, kde sme pôsobili, alebo tieto zoskupenia nejako nevydržali a my sme mali chuť hrať ďalej. Boli sme takí odpadlíci a u mňa síce láska k hudbe bola veľká, ale hudbu som sa nikdy neučil a dodnes tvrdím, že neviem hrať. Našli sme sa ale skupina ľudí, ktorí si ľudsky a hudobne rozumeli, čo určite prispelo k tomu, ako sa nám svojho času darilo. Rád si spomínam napr. na to, ako sa k nám pridala speváčka. Síce som ju vtedy osobne vôbec nepoznal, vedel som len, že existuje a jej bývalí spoluhráči ma odhovárali, že už nikde hrávať nechce. Nevzdával som to, ale raz som sa s ňou stretol a dal je do ruky klávesové demo s tým, že budem rešpektovať ak hrať nechce, ale budem rád ak si to aspoň vypočuje. A na druhý deň mi volala, že sa jej to páči a ide do toho. To bol prvý úspech. A aj keď som ju predtým skoro nepočul spievať, akonáhle zaznel jej hlas v našich skladbách, padlo to tam presne podľa mojich predstáv.

Prečo ste jej zvolili názov ORKRIST?

Názov Orkrist je z Tolkiena, to vieme. Prišiel s tým náš predchádzajúci bubeník a foneticky sa nám to zapáčilo. Bol to krátky a jednoduchý názov a dal sa pekne slabične skandovať v publiku.

Vaša tvorba je silne nasiaknutá Pánom Prsteňov. Čo pre vás znamená Tolkien?

Náš prvý album ešte nebol dotknutý Prsteňom (napriek názvu skupiny). K Tolkienovým knihám som sa dostal až potom a neskutočne ma dostali. Natoľko, že som trilógiu prečítal niekoľkokrát (možno 13) a nejako ma to inšpirovalo, prelínalo sa s vtedajšími hudobnými nápadmi, ktoré tvoria väčšiu časť „Grond“-u. Dnes skôr nostalgia.

Odkiaľ ste brali všetky tie „intrá“ medzi piesňami, všetko je to váš „produkt“?

Všetko sú vlastné veci. Mám ich ešte veľa nevydaných, ale koncepčne nezapadali do našich dvoch albumov. Boli skôr zdieľané kamošom, ktorého tento typ hudby zaujímal. Akurát som nejaké zvukové sample (cval koňa, krčmová vrava, …) použité v pozadí týchto medzihier dostal z iného zdroja.

Čo sa vlastne stalo, že ste kapelu nechali umrieť?

Správne si to pomenoval – my sme sa nikdy nerozpadli, len sme kapelu nechali umrieť. Prečo? Jednoducho život a iné priority viacerých z nás. A okrem toho tlak a očakávania, ktoré boli na nás kladené. Hudbu sme hrali pre radosť, podľa toho prichádzali aj nápady. Častým koncertovaním začalo chodiť viac a viac ponúk, boli automaticky očakávania ďalšej tvorby a pod časovým tlakom kvalita nevznikne (viď iné známe zoskupenia). Bolo správne to nechať celé padnúť a ak sa raz vrátiť, tak si to celé pripraviť bez akýchkoľvek očakávaní.

Albumy sú už dosť ťažko zohnatelné, nepremýšľate nad reedíciou? Potešili by ste veľa fanúšikov, to nevravím len za seba.

Neviem, či CD nosič je dnes to správne médium. Väčšina ľudí fičí na youtube alebo mp3-jkách. Vydať nosič znova vyžaduje istý náklad a ten sa má šancu predať len aktívnou propagáciou = koncertovaním. A tom už som vysvetlil vyššie. Minule som bol kamošom oslovený, či nevydáme niečo na vinyle. Ktovie, uvidíme.

Ďakujem pekne za tvoj čas, chceš ešte niečo dodať?

Ja ďakujem tebe za tento priestor a záujem z tvojej strany. Pozdravujem všetkých, ktorí si toto prečítajú a tých, ktorí si nás v dobrom pamätajú. Budeme sa snažiť, aby koncert 22.12 dopadol k vašej spokojnosti. Nebudem hovoriť, že sa máte na čo tešiť, to by bol umelý marketing. Vieme, že nekoncertujeme tak často, ako sme to robili svojho času a zohranosť/kvalita tým budú poznačené. Ale berieme to zodpovedne a snažíme sa, aby sme vás potešili. Nám skúšanie robí radosť a radi sa o ňu s vami podelíme.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

FB event: https://www.facebook.com/events/2096140054037896/

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.