ORKRIST čoskoro vypustia nový album a my sa pýtame…

ORKRIST

Nostalgický sen sa pre mnohých stane skutočnosťou. Znovuobnovení ORKRIST sa chystajú vydať nový album, ktorý ponesie názov „Artifacts of Life“ a vyjde na konci februára. Do sveta už stihli vypustiť aj prvú skladbu, tak som ich rovno oslovil s otázkami.

ORKRIST

ORKRIST

Kde ste boli nahrávať a kto sa postaral o zvuk?

Ahoj. Nahrávali sme v bratislavskom štúdiu Pulp. Samotné nahrávanie prebiehalo posledné 2 novembrové týždne plus mixáž, ktorú sme riešili koncom decembra / v prvej polovici januára. O zvuk sa nám postaral Kubo Hríbik z Pulp-u a to k našej spokojnosti.

Kedy vyjde album a kto ho vydá?

Oficiálny termín vydania sme nastavili symbolicky na 22.2.2020. Vychádza v prvom rade na CD, digitálne na Bandcamp-e. Nasledovať budú iné streamovacie služby, ktoré berieme skôr ako reklamu, lebo nám nejakú praktickú návratnosť neprinesú. Album si vydávame sami a potrebujeme predať citeľné množstvo, aby sme si pokryli investované náklady. Vážime si záujem fanúšikov o CD a mať symbolicky niečo v rukách, aj keď žijeme v digitálnej dobe.

Vydavateľa sme neriešili (tiež nie sme aktívni natoľko, že by si nás nejaký všimol), ale ani nás neláka byť zaviazaní koncertami / budúcimi nahrávkami, ktoré nevieme garantovať, keď nechceme nič robiť pod tlakom a na úkor kvality. Ešte máme záujemcov o vinyl, ktorý tiež zohľadníme, akonáhle sa časť nákladov vráti. Radi by sme vyšli v ústrety želaniam fanúšikov.

Album ponesie názov „Artifacts of Life“, prečo práve takýto názov? O čom bude lyrická stránka albumu?

Textová stránka albumu sa pohybuje hlavne v oblasti starých slovenských rozprávok / literárnych diel a nejakých abstraktných námetov poukazujúc na spojenie človeka s prírodou. Inšpirované Nevestou hôľ, príbehom o vyčkávajúcich rytieroch v útrobách vrchu Sitno, či iné námety. Názov “Artifacts of Life” poukazuje na 3 symbolické predmety (ako výtvory ľudovej predstavivosti), ktoré sme aj graficky skĺbili do symbolu, ktorý nájdete v CD, na tričkách a na promo materiáloch. Pochádzajú taktiež z istej slovenskej rozprávky nesúcej názov “Strom, čo všetko okrašľuje, voda, čo všetko oživuje, a vtáčik, čo všetko vyjaví”. Temný príbeh o láske, závisti a krutosti. Práve k tejto téme sa viaže aj skvelý obal albumu, ktorý na základe našej predstavy vytvoril Hans Trasid z Dis-art Design (ďakujeme). Obal bude predstavený v deň vydania CD a príde hneď aj na tričká.

Koľko bude piesní na albume a ako budú znieť názvy?

Na albume bude 8 plnohodnotných skladieb plus 3 intrá/medzihry.
Názvy skladieb:
Carpathian Wedding (intro)
Forest’s Bride
Shadowlord II
Interludium I
Where the Knights Sleep, Undying
Interludium II
Eterni-Tree (máte možnosť už nájsť vo výslednej zvukovej podobe na youtube)
Maid, Dragon, Brothers‘ Blood and Wood so Cursed
Incarceration of Innocence – Artifacts of Life
Last MMIV
Cold Winter Leave

Ako bude album znieť?

Tí, čo nás poznajú, určite vedia o čom album bude: melodika, nejaká tá dobová atmosféra, klávesové a gitarové vyhrávky, duniace bicie, kontrast tvrdého a jemného spevu a hlavne rôznorodosť. Myslím, že sa nám podarilo rôznorodosťou priblížiť sa k prvému albumu, ktorý majú naši fanúšikovia najradšej. Aj keď tú atmosféru už nikdy nedosiahneme (predsa, prvotina je vždy jedinečná a originálna), nový album je trochu pestrejší ako druhý, ktorý bol pomerne priamočiaro Tolkienovsky naladený. Každá skladba je iná. Nájdete tu od blackových klepačiek a šumienok, cez heavy / koňo metalové rytmy a melodické gitarové sóla až po doomové melancholické pasáže. Aj keď je album postavený na jednoduchosti, prináša pomerne veľa námetov. Plus podarilo sa nám vniesť pár nových prvkov / rytmov, ktoré pomáhajú udržať si už spomínanú rôznorodosť a úplne sa nevykrádať.

Ďakujem za váš čas, máte nejaké slová na záver?

Dúfame, že vás album nesklame a ďakujeme za podporu všetkým, čo nás podporia kúpou CD alebo návštevou koncertu. Vážime si to. Dajte nám na sociálnych sieťach vedieť, ako ste s albumom spokojní, ak sa k vám dostane.

Ak Vás máte záujem o viacej informácií ohľadom návratu kapely, prečítajte si náš rozhovor TU.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/orkristofficial/
https://orkrist.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.